GaBa
Posty: 185
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 12:25
Kontakt: Strona WWW

sobota 05 kwie 2008, 16:14

Mario - dziękuję! Na Twoją pomoc ZAWSZE można liczyć!
Gabrysia z Rybnika

Gość

poniedziałek 07 kwie 2008, 10:39

Z wiadomości z kursu znalazłam coś takiego:

<<Biuletyny elektroniczne, listy dyskusyjne i komunikaty elektroniczne – komunikaty elektroniczne:

Autor komunikatu: Tytuł komunikatu. W: Tytuł macierzystego systemu elektronicznego komunikowania się [Typ nośnika] Odbiorca listu. Miejsce wydania: Wydawca, Data wydania [Data dostępu]. Numeracja w obrębie systemu macierzystego. Lokalizacja w obrębie systemu macierzystego. Warunki dostępu. Uwagi.

Przykład listy dyskusyjnej:

Studencki Klub Turystyczny Politechniki Gdańskiej "FIFY" [lista dyskusyjna online]. Gdańsk: SKT PG "FIFY" [dostęp: 25 listopada 2003]. Dostępny w World Wide Web: http://www.pg.gda.pl/~fify/listy.php.

Prezentację oprac. dr Agnieszka BAJOR>>

Może komuś się to kiedyś przyda.
M.

Mariam38
Posty: 5
Rejestracja: piątek 20 lut 2009, 13:36

poniedziałek 23 lut 2009, 14:15

Wiele już powiedziano na ten temat, jednakże mam takie pytanie, czy ktoś widział te normy? Czy jest taka możliwość interpretacji żeby każdemu wyszło co innego? Na stronie "Biblioteki w szkole" jest do pobrania prezentacja pani Gabrieli Bonk, którą zresztą posługiwałam się prowadząc lekcje. Podobną koncepcję mieli twórcy strony:http://www.gizycko.um.gov.pl/lo2/biblio ... grafia.htm i coraz więcej jest tych, którzy taką formę promują.
Nie wiem natomiast w jaki sposób interpretuje CKE, bo też podaje interesujące nas normy. Ja też niestety, po przynajmniej dwóch latach wytężonej pracy zostałam wyśmiana, bo polonistki były na konferencjach metodycznych dotyczących matury i powiedziano to, co powiedziano. maria

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

poniedziałek 23 lut 2009, 18:23

Tak widziałam normy, nawet je zakupiłam i przeanalizowałam, poczytałam trochę i powiem Tobie, że różnice w opisach mogą być, ale dotyczą z reguły interpunkcji. Co do głównych elementów/stref nie powinno być wielkich różnic. Kilka lat temu opracowałam taka ściągę dla naszych uczniów, zamieściłam ja na stronie i co roku prowadzę tez zajęcia dla maturzystów. Uzgodniłam z polonistami, że mogę się ta sprawa zająć tzn przeprowadzic zajęcia i w razie potrzeby w tej sprawie uczniowie mogą się zwracać do mnie, chętnie zgodzili się na to. CKE swego czasu tak zbłaźniła się wzorami opisów, że na interwencje bibliotekarzy wzory bardzo szybko zniknęły, czy sa dziś - nie sprawdzałam. Dyskusja trwała również na naszym Forum.
Skoro jesteśmy w tym temacie, chciałam zachęcić do lektury bardzo dobrej książki dotyczącej przypisów i bibliografii załącznikowej, książka ukazała się chyba w grudniu 2008, napisana bardzo przystępnie i przejrzyście, wraz z płytą. Znakomita pomoc dla bibliotekarzy wydana przez SBP
"Przypisy, powołania, bibliografia załącznikowa. Jak tworzyć i stosować. Podręcznik"
napisana przez panie: Mariolę Antczak, Annę Nowacką
http://www.ebib.info/content/blogcategory/139/164/

AnnoDoro
Posty: 300
Rejestracja: piątek 08 sie 2008, 21:09

Re: Opis bibliograficzny do prezentacji maturalnej

poniedziałek 23 lut 2009, 20:39

...
Ostatnio zmieniony piątek 27 lut 2009, 09:08 przez AnnoDoro, łącznie zmieniany 1 raz.
W połowie składam się z książek, które przeczytałam

GaBa
Posty: 185
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 12:25
Kontakt: Strona WWW

wtorek 24 lut 2009, 07:52

A obowiązkowy nr ISBN?
Gabrysia z Rybnika

AnnoDoro
Posty: 300
Rejestracja: piątek 08 sie 2008, 21:09

wtorek 24 lut 2009, 20:06

GaBa pisze:A obowiązkowy nr ISBN?
Nie podajemy . Tak uzgodniłam z metodykiem , skonsultowalam sie z innymi koleżankami . Polonistki przyjęly ten opis i taki podaję uczniom klas maturalnych
W połowie składam się z książek, które przeczytałam

halinah
Posty: 981
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

środa 25 lut 2009, 10:00

Według normy ISBN jest obowiązkowym elementem opisu, nie można go opuszczać. I żadne nasze konsultacje nie powinny tego zmieniać.

GaBa
Posty: 185
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 12:25
Kontakt: Strona WWW

środa 25 lut 2009, 10:58

Dziękuję Halinah za słowa poparcia :)
Gabrysia z Rybnika

AnnoDoro
Posty: 300
Rejestracja: piątek 08 sie 2008, 21:09

środa 25 lut 2009, 12:10

U nas nie ma i nie będzie. Tak stwierdziły polonistki i tak stwierdzili metodycy .
A tak na marginesie- i nawet niektóre normy i przepisy można nagiąć- czyz nie tak ?


Zresztą popatrzcie same- ile szkół , tyle różnych informacji dotyczacych opisu do prezentacji maturalnych
W połowie składam się z książek, które przeczytałam

samowolka

środa 25 lut 2009, 12:13

ile bibliotekarzy tyle przepisow - ile nauczycieli tyle przepisow - kazdy mowi co innego a tak to jest wg mnie glupota i juszt

GaBa
Posty: 185
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 12:25
Kontakt: Strona WWW

środa 25 lut 2009, 12:40

AnnoDoro - nie rozumiem. Norma to norma. I tego chyba powinniśmy uczyć młodych ludzi. Życia zgodnie z normami - prawda?

Kiedyś ustalono normę rozstawu szyn kolejowych. Dzięki temu, że większość krajów tej normy przestrzega, jest możliwy ruch międzynarodowy. Rosjanie wymyślili sobie swoją normę i na tej granicy problemy są nieustanie :-)

... Mogę prywatnie zastanawiać się po co w opisie bibliograficznym jest ISBN, ale skoro ma być - TRZEBA go pisać.
Ostatnio zmieniony środa 25 lut 2009, 14:44 przez GaBa, łącznie zmieniany 1 raz.
Gabrysia z Rybnika

beata2k
Posty: 108
Rejestracja: środa 26 kwie 2006, 21:22

środa 25 lut 2009, 13:27

norma jest jak prawo... karne, pracy, KN etc.,etc. dowolna interpretacja winna dotyczyć tylko interpunkcji.
Beata

halszka31
Posty: 111
Rejestracja: czwartek 19 lip 2007, 08:24

środa 25 lut 2009, 19:28

:lol: Przypominam, że ISBN został ustalony w końcu lat 70-tych, a skrupulatnie odnotowywany w książkach - początek lat osiemdziesiątych.Siłą rzeczy książki starsze i tak będą pozbawione tej identyfikacji... no i tłumacz to wszystkim...
Pozdrawiam
halszka

halszka31
Posty: 111
Rejestracja: czwartek 19 lip 2007, 08:24

środa 25 lut 2009, 19:55

... i jeszcze retoryczne pytanie: jak często spotykamy się z adnotacją "błędny ISBN", jak często też na podstawie konkretnego ISBN-u nie odnajdujemy konkretnej książki w bazie BN.
Pozwolę sobie też na uwagę, że normy przewidują różny stopień szczegółowości opisu w zależności od specyfiki i rodzaju biblioteki, podobnie z resztą dotyczy to też klasyfikacji dziesiętnej...dlatego nie byłabym tak kategoryczna w żądaniu stosowania wszystkich możliwych elementów opisu bibliograficznego w naszych bibliotekach szkolnych.
halszka

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 81 gości