Jan Wasilewski Redakcja
Posty: 103
Rejestracja: sobota 16 lut 2013, 00:32

Wiosenne porządki, przyszłość forum

środa 08 maja 2019, 15:26

Forum ma już 13 lat.

W tym czasie większość branżowych forów opustoszała i przeniosła się na facebooka, choć tam - jak wiemy - trudniej jest coś znaleźć, powrócić do dyskusji i zachować anonimowość. Ostatnio, podczas prac nad nowym serwisem, zastanawialiśmy się, co zrobić z forum (zostawić? zmienić?). Analizując wyniki trwającej właśnie ankiety czytelników "Biblioteki w Szkole" przekonaliśmy się jednak, jak wiele osób śledzi to forum, mimo że nigdy tu nie pisze. Dlatego zachęcamy do udzielania się, bo z forum jak z radiem - nie znosi ciszy.

W ciągu tych 13 lat, pomimo wysiłków moderatorów, nazbierało się sporo spamu. Ostatnio usunęliśmy wiele postów i tematów oraz ponad 1000 użytkowników. Większość to boty, które tak się wyspecjalizowały, że ich twórczość czasami trudno odróżnić od prawdziwych postów. Zaktualizowaliśmy silnik i wygląd forum, by wzmocnić ochronę. Gdyby ktoś był akurat w Pakistanie, Bangladeszu itp. krajach, z których nadaje się spam, może mieć problem z publikacją postów, bo są zablokowane :)

Zachęcam do przesyłania uwag odnośnie forum. Np. co zrobić z działem "hyde park", który - po oczyszczeniu ze spamu - mocno się skurczył i jest właściwie martwy? Może lepiej usunąć z niego wszystkie posty i zacząć dyskusję od nowa? Albo w ogóle usunąć działy i wszystkie tematy zebrać na jednej liście? Mam wrażenie, że do innych działów nikt nie zaglądał.

Przy okazji zachęcam do korzystania z bardzo przydatnej funkcji, którą daje nowa wersja forum. Po prawej stronie znajduje się ramka z nowymi postami, a na górze po lewej ("Więcej...") są linki do nowych i nieprzeczytanych postów. Zalogowanym osobom wyświetlą się wtedy tylko te tematy, w których napisano coś od czasu ostatniego logowania.
A gdyby ktoś wypatrzył spam lub coś podejrzanego, proszę to zgłaszać, po prostu odpowiadając na taki post. Łatwiej nam będzie to wyłapać i usunąć.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Wiosenne porządki, przyszłość forum

środa 15 maja 2019, 01:00

Faktycznie , kiedy to minęło, już 13 lat… Przyzwyczaiłam się do tego naszego Forum, bo jestem z nim od początku tzn., od 2016 roku, nazbierało się sporo postów, aż trudno uwierzyć… niezapomniane znajomości, wiele wspólnych akcji, a nade wszystko możliwość podzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem i skorzystanie z rad i doświadczeń innych. To bezcenne…

Ostatnio faktycznie nasze Forum opustoszało, mam wrażenie, że tak się stało po… naszym strajku. Nie chce się rozpisywać, każdy ma w tym względzie swoje osobiste doświadczenie. Dla wielu z nas to był trudny czas, walki o godność, o lepsze jutro dla naszych następców – jeżeli tacy będą, to też upokorzenie, smutek, czasami zerwane więzi rodzinne, koleżeńskie i brak perspektyw do dalszej pracy z odejściem z pracy włącznie. Nawet trudno mi powiedzieć, czy faktycznie aktywność przeniosła się na FB, czy też zapał do pracy i zaangażowanie mniejsze…

Już nie pamiętam, kiedy Pan Red. J. Wasilewski zaproponował mi zajmowanie się moderowaniem naszym Forum… Byłam zaszczycona, ale też zdawałam sobie sprawę, jakie to trudne i odpowiedzialne zadanie. Niekiedy przerastało moje umiejętności i czasami byłam zdecydowana zrezygnować. Na duchu podtrzymywały mnie i dodawały sił optymistyczne posty od Was Koleżanki i Koledzy, za co serdecznie dziękuję. Ten post o wiosennych porządkach na naszym Forum stał się dla mnie okazją do podziękowania i pożegnania. Na tym nowym silniku Forum, jakoś nie potrafię się odnaleźć, ale mam nadzieję, że ta nowa formuła będzie zachętą do odwiedzin dla nowych Forumowiczów i skutecznie zablokuje spam.

W tym roku postanowiłam zakończyć moją pracę zawodową i aktywność na Forum. Chciałam serdecznie podziękować przede wszystkim Panu Red. Juliuszowi Wasilewskiemu i całemu zespołowi Biblioteki w Szkole za to Forum, wszystkim Forumowiczom za aktywność i dzielenie się swoją wiedzą, za wymianę doświadczeń i wzajemne wspieranie się, wszak nikt lepiej nie zrozumie bibliotekarza, jak drugi bibliotekarz . Życzę wszystkiego co najlepsze przede wszystkim w życiu osobistym, rodzinnym, to fundament do całej reszty. Oczywiście nieustannego rozwoju naszego branżowego czasopisma i Forum, lepszych czasów dla oświaty oraz zrozumienia i szacunku dla pracy nauczycieli szczególnie dla nauczycieli bibliotekarzy. Z serdecznymi pozdrowieniami :) Maria

Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: Wiosenne porządki, przyszłość forum

środa 15 maja 2019, 09:56

Pani Mario,
w imieniu swoim, w imieniu redakcji i - jestem przekonany - że także wyrażając opinię wszystkich osób, które tu częściej lub rzadziej zaglądają, serdecznie dziękuję za tę Pani forumową aktywność. Jeśli można powiedzieć, ze Forum "Biblioteki w Szkole" ma jakiś wkład w życie środowiska nauczycieli bibliotekarzy w ostatnich latach, to z pewnością jest w tym bardzo duża Pani zasługa. Wszyscy tu jesteśmy pełni uznania dla Pani kultury, rozwagi, umiejętności zajmowania wyważonego stanowiska. Do tego trzeba dodać wysoką wiedzę bibliotekarską, doświadczenie zawodowe.
Pani deczyzja jest z pewnością głęboko przemyślana, więc - mimo takiej pokusy - nie będę namawiał do jej zmiany. Tym bardziej, że rozumiem okoliczności, o których Pani wspomniała. Zachęcam jednak i zapraszam do obecności na forum i do wspierania koleżanek i kolegów. Tym bardziej w tych trudnych czasach.

grey.bn
Posty: 58
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 11:19

Re: Wiosenne porządki, przyszłość forum

środa 15 maja 2019, 15:18

Pani Mario!
Ze smutkiem przyjęłam informację o takiej decyzji. Dlatego z całego serca pragnę Pani serdecznie podziękować za wszelką pomoc, jaką wyświadczyła mi Pani redagując swoje posty na tym forum. Informacje pozyskane tą drogą od Pani oraz innych wytrwałych forumowiczów, stały się dla mnie prawdziwym drogowskazem, kopalnią wiedzy na tematy zawodowe (i nie tylko). To forum prowadziło mnie przez początki trudnej kariery bibliotekarza szkolnego. Na początku tejże drogi czułam się jak zesłaniec ( początkowo pracowałam jako polonistka). Forum pozwoliło mi rozwinąć skrzydła, stworzyć bibliotekę na miarę XXI w. Za wszelką pomoc, dobre słowo i ogromny trud włożony w prowadzenie tego forum z całego serca dziękuję. Liczę, że będziemy na nie mogli liczyć również w kolejnych latach. Proszę przyjąć ode mnie życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności. Jeszcze raz dziękuję.

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Wiosenne porządki, przyszłość forum

czwartek 16 maja 2019, 12:33

Mario, jako, że znamy się osobiście, nie jestem zaskoczona Twoją decyzją, podzielam poglądy na naprawdę coraz trudniejsze warunki pracy, a i zmęczenie daje się nam we znaki. Odrobina żartu- jak mogłaś przede mną?
Życzę Ci zadowolenia z przewartościowania spraw "na wolności", innej, równoległej drogi życia z wreszcie czasem dla siebie.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Wiosenne porządki, przyszłość forum

piątek 17 maja 2019, 00:54

Bardzo dziękuję za miłe słowa... ciesze się, że mogłam dzielić się swoim doświadczeniem, ale też sama skorzystałam z wielu cennych rad. Po tylu latach codziennego zaglądania na Forum, trudno będzie odwyknąć, wszak z uzależnień trudno się szybko wyleczyć. Pewnie będę odwiedzać nasze Forum, bo przecież bibliotekarzem się jest a nie bywa. :)
Aqo, myślę, że i Ty nie zostaniesz w szkole dłużej niż to konieczne...

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Wiosenne porządki, przyszłość forum

piątek 17 maja 2019, 18:15

Masz rację, ani dnia dłużej niż to konieczne. Też mam serdecznie dość i z trudem się zmuszam do wyjścia do pracy. Mam nadzieję, że na łączach się spotkamy nie raz :)
I za niedługo na wolności. :)

Krys
Posty: 3
Rejestracja: środa 22 maja 2019, 10:31

Re: Wiosenne porządki, przyszłość forum

środa 22 maja 2019, 11:24

Pani Mario, ja również pragnę podziękować Pani za wiele lat wsparcia jakie otrzymywałam (chociaż Pani nie była tego świadoma , logowałam się jako gość) z pani postów. Dzięki temu przetrwałam komputeryzację biblioteki (MOL, ubytki itp., podręczniki) i nie będę wyliczać co jeszcze, bo to trwało by zbyt długo...
A za wszystko jestem bardzo wdzięczna także Pani Adze( jeżeli tak można odmienić : ) bo zawsze czytałam z zainteresowaniem to co panie publikowały.
Spokój, kompetencja Pań dawały mi wsparcie w trudnych momentach.
Nie zamierzałam rejestrować się na forum, ale post Pani Marii zmobilizował mnie do tego : )
No cóż kończy się jakiś etap, w Pani życiu i z mojej strony życzę Pani wszystkiego co najlepsze, zdrowia aby mogła Pani cieszyć się "zdobytą wolnością", nadziei na lepsze, spełnienia się w kolejnej roli życiowej.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Wiosenne porządki, przyszłość forum

poniedziałek 27 maja 2019, 22:29

Dziękuję i ciesze się, że mogłam w jakiś sposób pomóc. Mam nadzieję, że młodzi bibliotekarze będą się poznawali i wspierali w Poznaniu, oby takich inicjatyw było jak najwięcej. Wzajemna pomoc i wsparcie w trudnych czasach polskiej oświaty, to w tej chwili jedyna nadzieja na przetrwanie do lepszych czasów.

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Wiosenne porządki, przyszłość forum

środa 29 maja 2019, 21:05

Krys, dzięki za miłe słowa w stosunku do nas obydwu, już weteranek /nie uraź się, Mario/ w każdym zakresie /acz w pełni sił i aktywności- Maria nie wygląda na weterankę i ma nadal wiele pasji, a ja nadal wchodzę na 2 tys. m. w górach, czyli żyję wciąż :) /, coraz rzadsze w dzisiejszym świecie.
Życzliwość między ludźmi ma większą wartość niż fundusze, szczególnie było to widać w okresie naszych strajków.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Wiosenne porządki, przyszłość forum

środa 29 maja 2019, 23:24

To oczywiste, że jesteśmy weterankami i wcale mnie to nie obraża :). To tylko czas aktywności zawodowej się kończy, ale pozostaje doświadczenie, wiedza, którą nadal można się dzielić. No i jak wspomniała Aqa wiele innych zainteresowań i pasji do zrealizowania.

delfin
Posty: 12
Rejestracja: wtorek 21 lis 2006, 23:43

Re: Wiosenne porządki, przyszłość forum

piątek 31 maja 2019, 22:29

I ja dołączę do podziękowań dla Pani Marii.
Nie znamy się osobiście, ale wiem, że wiele dobrych porad i wskazówek wyszło spod Pani ręki :-)
Dziękuję.
Na duże kłopoty najlepsze są małe szczęścia......

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Wiosenne porządki, przyszłość forum

środa 05 cze 2019, 00:24

Dziękuję :)

inka
Posty: 50
Rejestracja: niedziela 17 lut 2008, 12:48

Re: Wiosenne porządki, przyszłość forum

środa 05 cze 2019, 21:16

I ja również dziękuję Pani za dobre i tak potrzebne rady. I powiem szczerze, że naprawdę zazdroszczę, zostało mi jeszcze ponad 10 lat pracy w coraz gorszej atmosferze...
Życzę dużo czasu i siły na realizację pasji :)

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Wiosenne porządki, przyszłość forum

środa 05 cze 2019, 23:07

Dziękuje. Życzę wytrwałości i sił. Pozdrawiam :)

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], hanias i 103 gości