Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Harmonogram korzystania z biblioteki

wtorek 21 maja 2019, 11:30

Pracuję w niedużej szkole podstawowej, ale na przerwach w bibliotece mam istny kosmos. Uczniowie wchodzą, wychodzą po kilka razy w ciągu przerwy, biegają itd. Zastanawiam się, czy nie wywiesić na drzwiach harmonogramu korzystania z biblioteki, tzn. na której przerwie która klasa może wypożyczyć, oddać itd. Oczywiście, nie znaczy to, że uczeń z danej klasy nie mógłby na innej przerwie, niż to jest napisane, odrobić zadania czy pouczyć się, ale takie sytuacje uczenia się i odrabiania lekcji przez uczniów w bibliotece są sporadyczne. Czy ktoś ma taki harmonogram u siebie i czy to dobry pomysł?

sylv
Posty: 251
Rejestracja: czwartek 25 sie 2016, 14:18

Re: Harmonogram korzystania z biblioteki

wtorek 21 maja 2019, 14:33

Też by mi się przydało, bo maluchy z 1 klasy są wręcz przestraszone uczniami z kl. 8, mających po 170 cm wzrostu... Mam niewielką bibliotekę, a uczniów prawie 800. Na przerwach ok. 40 osób, ciężko się przecisnąć między stolikami. Ale nie chce mi się wierzyć, żeby taki harmonogram dobrze zadziałał...

Zuzza
Posty: 685
Rejestracja: czwartek 05 cze 2008, 14:15

Re: Harmonogram korzystania z biblioteki

wtorek 21 maja 2019, 15:12

Propozycja - klasy 1 przychodzą razem z panią nauczycielką na jednej i tej samej lekcji raz w tygodniu.

Beata8
Posty: 258
Rejestracja: piątek 15 sie 2014, 18:33

Re: Harmonogram korzystania z biblioteki

wtorek 21 maja 2019, 20:10

Dorota79 pisze:
wtorek 21 maja 2019, 11:30
Uczniowie wchodzą, wychodzą po kilka razy w ciągu przerwy, biegają itd.
Nie ma opcji, że bawią się, krzyczą, biegają.
Jeżeli jest taka sytuacja, to przestaję wypożyczać, upominam, wypraszam i zapraszam ponownie. Nie pozwalam biegać. Jest korytarz i boisko, miejsce do biegania. W chaosie nie sposób usłyszeć, co tam uczeń potrzebuje. Nawet kiedyś wpisałam kilka uwag do dziennika.
Można wywiesić napis w stylu "W bibliotece obowiązuje cisza". Pierwszym klasom tłumaczę, jak należy zachować się bibliotece i dlaczego. I też mówię, że przychodzą raz dziennie wypożyczać. Drugi raz w tym samym dniu nie wypożyczam, bo ... "statystyka". Natomiast, jak ktoś chce oddać, to przyjmuję, bo potem może gdzieś zostawić.
Czasem nauczyciele mówią, że jest cicho, a ja odpowiadam, że tak ma być.
Natomiast harmonogram jest sztuczny i do nieprzestrzegania. Jakaś klasa ma po j. polskim oddać, albo wypożyczyć lekturę i co będzie czekać trzy dni? No i są uczniowie, którzy lubią przychodzić codziennie.
Nie daj się wkręcić w pracę w hałasie.

Pytajnik
Posty: 72
Rejestracja: czwartek 25 paź 2012, 15:24

Re: Harmonogram korzystania z biblioteki

czwartek 23 maja 2019, 12:21

Niestety, też uważam, że harmonogram będzie sztucznym tworem. Dzieci nie czytają ogłoszeń, pytają po 100 razy o to samo, a co dopiero mówić o trzymaniu się harmonogramów :P Jeżeli ktoś źle się zachowuje to upominam, wypraszam, ewentualnie karzę za złe zachowanie. Innej rady nie ma. No i konsekwencja w wymaganiu dobrego zachowania, po czasie uczniowie sami uciszają innych, wyrzucają jedzących itp.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 160 gości