Kaarolinaa
Posty: 15
Rejestracja: piątek 31 maja 2019, 15:26

baza uczniów w MOL Optivum

poniedziałek 03 cze 2019, 08:24

Witam, jestem tu nowa. Przejęłam od niedawna stanowisko w bibliotece i chwilę później czeka mnie kontrola dot. pracy na powyższym programie. Poprzednicy, co roku tworzyli nową bazę, tj. usuwali uczniów kończacych szkołę, pozostałym zmieniali klasy i dodawali nowy rocznik. Przegrzebałam instrukcję programu i niewiele na ten temat znalazłam. Czy to dobry system pracy z MOLem? Czy nie powinnam tworzyć bazy zachowując poprzednie roczniki i dane wypożyczeń i zaległości?? Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: baza uczniów w MOL Optivum

środa 05 cze 2019, 00:23

MOL jest programem bibliotecznym z długą tradycją i jest rekomendowany przez MEN do pracy w bibliotekach szkolnych. Najnowsza wersja to MOL NET+. Najważniejsza różnica: Optivum musisz sama aktualizować program i zapisywać codziennie kopię bazy danych - archiwizacja. MOL NET+ wszystko robi się zdalnie na serwerach zewnętrznych - masz spokój z aktualizacjami i archiwizacja bazy. To jest bardzo duże ułatwienie. Co do bazy uczniów, nowych można przejąć z opcji sekretariat ważne aby baza była w formacie SOU, starsi przechodzą automatycznie do klasy wyższej - jest opcja promocja. Zaległości wyjaśniasz na bieżąco, albo przechodzą razem z czytelnikiem do kolejnej klasy. Tak czy siak uczeń kończący szkołę, musi podpisać obiegówkę, lub w inny sposób rozliczyć się z wypożyczeń. Kończący szkołę mogą być usunięci z bazy. Dwa razy w roku robisz sprawozdania z pracy biblioteki i Twojej w tym statystykę czytelnictwa, na tzw rady analityczne. Wszystko masz na papierze i lub w komputerze. To tyle na szybko.

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: baza uczniów w MOL Optivum

środa 05 cze 2019, 10:01

Kaarolinaa pisze:
poniedziałek 03 cze 2019, 08:24
Witam, jestem tu nowa. Przejęłam od niedawna stanowisko w bibliotece i chwilę później czeka mnie kontrola dot. pracy na powyższym programie. Poprzednicy, co roku tworzyli nową bazę, tj. usuwali uczniów kończacych szkołę, pozostałym zmieniali klasy i dodawali nowy rocznik. Przegrzebałam instrukcję programu i niewiele na ten temat znalazłam. Czy to dobry system pracy z MOLem? Czy nie powinnam tworzyć bazy zachowując poprzednie roczniki i dane wypożyczeń i zaległości?? Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
Nie widzę sensu gromadzenia starych roczników w bazie danych. Skoro uczniowie rozliczyli się z wypożyczeń i kończą szkołę, usuwam ich konto, bo przecież nie wrócą już więcej do tej szkoły. Tak robię od zawsze. Można oczywiście, jeśli ktoś chce, zbierać statystyki wypożyczeń z poszczególnych lat i trzymać je w segregatorach, ale to według własnego uznania.

Kaarolinaa
Posty: 15
Rejestracja: piątek 31 maja 2019, 15:26

Re: baza uczniów w MOL Optivum

czwartek 06 cze 2019, 13:10

Dziękuję za odpowiedzi.
Rozumiem, w razie "W" wszystko mam jeszcze w wersji papierowej.. Będę pewniejsza przy kontroli mając potwierdzenie od bardziej doświadczonych.
P.S. właśnie przymierzam się do sprawozdania :)

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 115 gości