Fithrandir
Posty: 1
Rejestracja: czwartek 13 cze 2019, 21:20

Jak zreperować książki?

czwartek 01 sie 2019, 11:31

Ja tam jestem totalnym ignorantem, ale wydaje mi się że bibliotekarze powinni mieć spore doświadczenie w kwestii przywracania książek do dawnej świetności. A tym samym liczę na to, że uzyskam tutaj parę przydatnych porad!
Do tej pory stosowałem zwykłą taśmę klejącą - taka przezroczysta. Ale to rozwiązanie średnio się sprawdza - kartki rozsypują się po paru miesiącach. Myślałem nawet, czy by nie "pożyczyć" od brata-fizjoterapeuty taśm przylepianych na ciało, ale do papieru raczej się nie nadadzą (co innego specjalne nożyczki, tną aż miło!). Może jakiś klej - tylko jaki???

Zuzza
Posty: 685
Rejestracja: czwartek 05 cze 2008, 14:15

Re: Jak zreperować książki?

piątek 02 sie 2019, 21:59

Jeśli posypał się stary klej i wszystkie prawie strony w książce odpadają, to trzeba zanieść książkę do introligatora. Jeśli coś jest warte tego, by naprawiać. Introligator podklei i na nowo obłoży książkę. Jeśli odpada tylko okładka od trzonu książki, to lepiej przykleić szerokim paskiem wzdłuż pęknięcia stosując biały klej do papieru. Jeśli są to książki drukowanie po roku 1980 i tylko klejone, a nie szyte (z grzbietem z materiału), to niezbyt nadają się do naprawy - taki badziew.

EMT
Posty: 315
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2016, 17:13

Re: Jak zreperować książki?

piątek 02 sie 2019, 22:31

Ma rację Zuzza. Do introligatora wyłącznie naprawdę wartościowe pozycje. Resztę odkupić. Czasy wiertarek chyba już są za nami?:)) Do klejenia rozdarć kartek (ale też takich pozycji, które na to zasługują, bo materiał drogi) polecam taśmę do klejenia taśm filmowych.

KaJu
Posty: 254
Rejestracja: czwartek 25 maja 2006, 21:01

Re: Jak zreperować książki?

sobota 03 sie 2019, 22:19

Zgadza się, książek klejonych z lat osiemdziesiątych nie da się naprawić własnym sumptem, bo jak się w kilku miejscach sklei, to zaraz gdzie indziej się rozłazi. Kiedyś się zawzięłam i całą taką broszurę skleiłam kartka po kartce, nanosząc wikol pędzelkiem - ale tylko raz! Efekt nie był zadowalający; nie wyszło równo; klejenia za głębokie i niewygodnie się otwierało do czytania. A spróbujcie sobie wyobrazić klejenie obszernej powieści :roll:

Naprawiam jedynie książki szyte, jeśli zdarzy im się jakiś wypadek. Wtedy stosuję taśmę przezroczystą, ale tylko i wyłącznie matową "scotch magic" (taka w zielonym pudełku) - do nabycia w sklepach papierniczych. Jest prawie niewidoczna, dobrze trzyma i nie wycieka spod niej klej (a tak się dzieje po pewnym czasie w przypadku zwykłych tańszych taśm). Czasem używałam też zwykłej taśmy malarskiej z Castoramy (tak jasna, jakby papierowa) - jakoś, o dziwo, się sprawdza.

Jeśli rozlatuje się broszurka połączona w środku zszywkami, to daję nowe zszywki, używając specjalnego długiego zszywacza, który sięgnie do środka przez szerokość kartki.

A tak w ogóle, to my bibliotekarze szkolni mamy naprawdę mało czasu na naprawę książek, bo ciągle coś nas goni. A to podręczniki, a to praca z czytelnikiem, a to zastępstwa i takie tam różne... my już to wiemy, a "totalni ignoranci" być może nie :D
Więc może w naukowych bibliotekach są wyspecjalizowane komórki i dysponują odpowiednimi materiałami? Bo ja nieraz wyżej wymienioną taśmę malarską przynosiłam po prostu z domu.

A koleżanek przy okazji zapytam: dajecie jeszcze książki do introligatora? Ile to kosztuje mniej więcej?
POZDR:) Kaja

halinah
Posty: 981
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

Re: Jak zreperować książki?

sobota 03 sie 2019, 23:32

To dotyczy tylko książek, które mają szerszy margines "wewnętrzny". Kupiłam zszywacz, którym można zszyć książki nawet o szerokości grzbietu do 1 cm. (Np. "Granica" Nałkowskiej - spokojnie).

Arlecik
Posty: 24
Rejestracja: piątek 28 wrz 2007, 14:26

Re: Jak zreperować książki?

środa 25 wrz 2019, 11:58

Dawno temu byłam na warsztatach, na których prezentowano skuteczną metodę naprawy. Sposób jest dość żmudny, ale do wykonania przez każdego. Może się przydać przy wartościowych książkach, które są niedostępne w sprzedaży.
Najpierw należy przygotować książkę poprzez rozdzielenie jej na poszczególne strony i oczyszczenie każdej z nich z resztek kleju. Następnie strony trzeba złożyć, ścisnąć (najlepiej w imadle) i posmarować klejem (ja używałam wikolu). Na następny dzień taką książkę z zaschniętym grzbietem nacinamy za pomocą piłki do metalu mniej więcej w taki sposób: \ / \ / \ / . Potem za pomocą dratwy "szyjemy" książkę w tych trzech miejscach. Na koniec grzbiet jeszcze raz smarujemy klejem i przyklejamy okładkę. Tak naprawiona książka nie rozlatuje się ponownie :)

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Jak zreperować książki?

czwartek 26 wrz 2019, 09:29

Cena usług introligatorskich może przewyższyć wartość książki. Ale jeśli posiadamy taką naprawdę cenną, na której nam zależy, można poprosić dyrekcję, żeby przy okazji oddawania do oprawy protokolarza, zabrali też naszą książkę. Kiedyś tak zrobiłam, nie było problemu.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 128 gości