BasiaK.
Posty: 15
Rejestracja: piątek 23 sie 2019, 18:25

Zmiana na stanowisku bibliotekarza

piątek 23 sie 2019, 19:40

To mój pierwszy i mam nadzieje, że nie ostatni post na tutejszym forum.
Po 17 latach pracy jako nauczyciel przedmiotu, od 1 września wkraczam do biblioteki-jako następczyni koleżanki odchodzącej na emeryturę. W związku z powyższym, potrzebuję porady-jak technicznie dokonać przejęcia zbiorów i majątku biblioteki? Skontrum było przeprowadzone 4 lata temu, kontroli podręczników na koniec roku szkolnego dotychczas nie przeprowadzano. Sytuacja jest więc nieco utrudniona.
Bedę wdzięczna za każdą poradę.

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Zmiana na stanowisku bibliotekarza

piątek 23 sie 2019, 20:01

Skontrum powinno być przeprowadzone przed odejściem owej pani na emeryturę. To decyzja dyrektora szkoły. Podręczniki rozlicza się dość uciążliwie, ale nie na zasadzie podręcznikowego skontrum co rok. Powinno się wypisać uczniom oddane dobre egz., zrobić wykaz podręczników uszkodzonych, sporządzić listę osób, które mają zapłacić za konkretny, wymieniony na liście tytuł, wymienić wartość każdego podręcznika, za który uczeń ma zapłacić. Zgodnie z regulaminem danej szkoły /regulamin użyczania podręczników MUSI być zgodny z wytycznymi MEN/, uczniowie powinni dostać druki do zapłaty z wymienionymi tytułami i wartościami, lub powinni otrzymać informację tego typu /informację powinna otrzymać dyrekcja szkoły oraz sekretariat, przyjmujący wpłaty/.
Po skontrum powinien być sporządzony dokument zdawczo- odbiorczy, z wymienionymi wartościami poszczególnych rodzajów zbiorów.

W sytuacji, którą opisujesz, nie masz możliwości przeprowadzenia skontrum, za chwilę opracowywanie podręczników, wydawanie etc. Nie jest to zła sytuacja, wbrew pozorom. Powinnaś wykazać się działaniem, zabezpieczającym twoje bezpieczeństwo- w przypadku jakichkolwiek wycieczek pod twoim adresem, z próbami stawiania wymagań czy zarzutów /brak czegoś np./, pamiętaj, że nie przyszłaś do pracy po skontrum.

Ach, pytasz, jak przejąć bibliotekę... To zależy od dyrektora. Ja , będąc w takiej sytuacji, dostałam klucze do lokalu i ... kazano mi przygotować lokal do nowego roku szkolnego.
Nie powinnaś podpisywać żadnego protokołu przejęcia, bo na podstawie czego? Najwyżej protokół z określeniem w rodzaju- "księgozbiór biblioteki oraz sprzęt w lokalu został przekazany na podstawie informacji dyrekcji o stanie finansowo- księgowym".

BasiaK.
Posty: 15
Rejestracja: piątek 23 sie 2019, 18:25

Re: Zmiana na stanowisku bibliotekarza

sobota 24 sie 2019, 00:21

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Powiało spokojem...
Czy oprócz tego, że nie podpiszę protokołu zdawczo- odbiorczego (czy jest jakiś jego wzór) mogę coś jeszcze zrobić, by się zabezpieczyć?

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Zmiana na stanowisku bibliotekarza

sobota 24 sie 2019, 10:25

Jest druk przekazania biblioteki - zdawczo- odbiorczy. Krótki.
Jak siebie zabezpieczyć.. Pamiętaj po prostu o tym, że nie przejęłaś lokalu po skontrum, co znaczy, że do następnego skontrum /które pewnie będzie szybko, z racji upływu 4 lat / i w trakcie rozliczania wszystkiego po owym twoim skontrum, nie odpowiadasz za braki. Musisz wykazać się asertywnością, pewnością siebie, nie dać sobie wcisnąć żadnych "win" niezawinionych. W protokole po twoim skontrum, w przypadku błędów, należy zaznaczyć jasno sytuację. Dyrekcja na pewno zechce mieć święty spokój, nawet twoim kosztem, nie mieć problemu. Problem nie jest twój, stąd nie daj sobie robić z siebie ofiary. Nie wiem jakie masz w szkole warunki, bywa bardzo różnie.
W przypadku jakichkolwiek rozmów z dyrekcją, czy też gronem /nie wiem, na ile masz zbiory w lokalu, a ile z nich w pracowniach/, musisz pilnować tego, co sama wydajesz, a czego nie wydawałaś - jak wyjdzie, że owego czegoś brak.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Ewa Gromysz i 56 gości