aLeena
Posty: 59
Rejestracja: czwartek 28 cze 2012, 14:43

Świetlica w bibliotece

poniedziałek 02 wrz 2019, 18:01

Dzień dobry,
Proszę o poradę, czy mogę coś z tym zrobić.
Pracuję w bibliotece, na całym etacie. Biblioteka hulała, organizowałam naprawdę dużo imprez, konkursów, akcji. Jak tydzień była cisza, to dzieciaki się pytały, czemu nic się nie dzieje. Byłam pewna, że mam pełne poparcie dyrekcji, że cenią moje zaangażowanie i oddanie pracy. Dzisiaj mam mnóstwo wątpliwości i żalu do siebie, że jestem naiwna aż do bólu.
Ze względu na przenosiny klas 1-3 do innego budynku, świetlica została zredukowana do pierwszej godziny lekcyjnej i później jeszcze działa na godzinie siódmej i ósmej. W pozostałym czasie dziećmi, które nie chodzą na religię i na wf, opiekuję się ja. Spisałam sobie te godziny i wyszło mi, że na 29 godzin, kiedy istnieje potrzeba zapewnienia opieki, 8 godzin zapewnia świetlica, 21 godzin biblioteka. Tych dzieci bywa naprawdę dużo, bo czasami nakładają się aż 4 klasy :(
Czy ja wciąż pracuję w bibliotece czy już nie? Czy ja mam jeszcze szansę realizować zadania statutowe biblioteki, bo opieka do nich nie należy? Co ma zrobić z planem pracy? Miałam pomysły na zajęcia z uczniami, ale nie mam ich kiedy zrealizować, bo nie mam ich kiedy zaprosić na lekcję. Czy w trakcie opieki mam np. wypożyczać książki czy też nie? Pójdę za regał szukać tytułu a dziecko będące pod moją opieką np. coś sobie lub komuś zrobi?
Nie mam zupełnie motywacji do pracy :( Uwielbiam to co robię, kilka akcji uważam za naprawdę duży sukces, a teraz nie widzę w tym sensu :(

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Świetlica w bibliotece

poniedziałek 02 wrz 2019, 20:23

Wiem, ze to nie jest pociecha ale w zeszłym roku na 31 godzin pracy biblioteki w tygodniu 25 godzin to była opieka nad dużymi grupami w trakcie religii. w niektórych klasach tylko kilka osób było na religii a reszta 15 - 18 było w bibliotece. Bywało,że opieka obejmowała 2 a nawet 3 klasy. Myślę, że w dużych miastach to problem wszystkich nauczycieli bibliotekarzy.

komar.polk
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 24 wrz 2019, 10:40
Kontakt: Strona WWW

Re: Świetlica w bibliotece

wtorek 24 wrz 2019, 10:43

bibioteka i świetlika to nie jest dobry pomysł w bibiotece lepiej być cicho a w jesli to połaczyć to potrzeba dużej bibioteki i miejsca i stolików

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Świetlica w bibliotece

środa 25 wrz 2019, 09:31

Niby tak. Ale...
gdy "przechowujemy" uczniów nie uczęszczających na lekcje religii, to w zasadzie jesteśmy świetlicą.
Gdy "opiekujemy się" uczniami, którzy zaczynają lekcje później, a świetlica w tym dniu nie działa, bo brakło już godzin na nią przeznaczonych , to też jesteśmy świetlicą.
Żaden przepis tego nie zmieni. Teoria teorią, a życie życiem.

cathy
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 26 wrz 2019, 22:06

Re: Świetlica w bibliotece

niedziela 29 wrz 2019, 21:36

W zeszłym roku przy 30 godz. biblioteki - 19 godz. świetlicy z dziećmi + doraźne zastępstwa. Bywało, że nawet ponad 300 w całym roku szkolnym. Tak naszym kosztem szkoły/samorządy oszczędzają. Przy wielokrotnych próbach protestowania dowiedziałam się tylko, że jeśli mają wybierać - czytelnictwo czy bezpieczeństwo dzieci - wiadomo co wybiorą:( Przykre, że nikt nie docenia naszego wkładu w wychowanie młodych ludzi. Na razie chyba jesteśmy skazani na niepowodzenie w tej kwestii:(

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Świetlica w bibliotece

poniedziałek 30 wrz 2019, 09:36

U mnie w tym roku coś drgnęło. Przed rozpoczęciem roku szkolnego zaryzykowałam i pokazałam wicedyrektorowi artykuły z "BwSz" na temat nielegalności zastępstw. I widzę zmianę. We wrześniu miałam JEDNO! zastępstwo. I tylko dlatego, że naprawdę nie miał już kto. W pierwszej kolejności idą "okienka" i etatowcy chętni sobie dorobić i przyjść do pracy wcześniej. Na ostatnich lekcjach nie ma zastępstw, klasy są zwalniane do domu. To też jakaś oszczędność.

sylv
Posty: 251
Rejestracja: czwartek 25 sie 2016, 14:18

Re: Świetlica w bibliotece

poniedziałek 30 wrz 2019, 14:25

U nas najpierw klasy są zwalniane (jeśli to pierwsza lub ostatnia godzina, ale trzeba to zrobić minimum dzień wcześniej), potem n-le świetlicy idą (jeśli w tym czasie nie ma dzieci na świetlicy), potem wicedyrekcje i ja, a potem przedmiotowcy, bo zazwyczaj księgowa płacze, że nie ma pieniędzy, żeby płacić przedmiotowcom.

EMT
Posty: 315
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2016, 17:13

Re: Świetlica w bibliotece

poniedziałek 30 wrz 2019, 22:00

Przez ostatnie dwadzieścia lat pracy nie miałam żadnego "zastępstwa" (cały czas w tej samej placówce - gimnazjum, a kiedy przejęła nas podstawówka, tak zostało). Po prostu kiedyś się postawiłam bardzo ostro i odmówiłam w danej chwili i i już na zawsze w przyszłości. Wykazałam wtedy, ilu nauczycieli w tym momencie ma "okienka" oraz podparłam się wiadomym wyrokiem. Najśmieszniejsze jest to, że SP, która nas wchłonęła, wysyłała nagminnie "panie z biblioteki" na takie "opieki". I robi to nadal. Tyle, że to się odbywa "za miedzą", bo działamy w dwóch budynkach. Jednak dyrekcja jedna i ta sama dla wszystkich :P

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Świetlica w bibliotece

wtorek 01 paź 2019, 13:39

Brawo EMT! Podziwiam i zazdroszczę asertywności i stanowczości.
Czy Twoja postawa nie została oceniona jako "niechętna do współpracy" i tym samym dodatek motywacyjny minimalny? Pytam, bo znam taki przypadek.

EMT
Posty: 315
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2016, 17:13

Re: Świetlica w bibliotece

wtorek 01 paź 2019, 20:26

Dodatku mi nie zmniejszono ani wtedy, ani pod nową (podstawówkową) dyrekcją. A miałam zawsze ciutek powyżej średniej. Może dlatego, że od innych obowiązków się nie migałam, a jak już "wkroczyły" podręczniki, zrobiłam się jakby niezastąpiona :P
Jednak od dwóch lat już raczej mnie nie kochano, a nawet zaproponowano okrojenie godzin (od tego września). Tylko to szykana lekko spóźniona, bo postanowiłam i tak spocząć na laurach (czyli na emeryturze).

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 79 gości