KaWa
Posty: 207
Rejestracja: czwartek 28 lip 2016, 13:13

nieaktualne podręczniki - procedura postępowania

wtorek 01 paź 2019, 10:04

Witam. Mam pytanie: czy ma ktoś opracowaną procedurę postępowania ze zniszczonymi lub nieaktualnymi podręcznikami? Otrzymałam polecenia stworzenie takowej. Proszę o pomoc.

Julia65
Posty: 265
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: nieaktualne podręczniki - procedura postępowania

wtorek 01 paź 2019, 12:36

Ja też musiałam opracować taką procedurę. Witaj w świecie biurokracji. Moja procedura składa się z kilku punktów m. in. rozporządzenie dotyczące podręczników, rozporządzenie dotyczące ubytkowania , jak długo mogą być użytkowane podręczniki, powołanie komisji , sposób likwidacji podręczników.

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: nieaktualne podręczniki - procedura postępowania

wtorek 01 paź 2019, 13:35

Tylko po co tworzyć procedurę, skoro przepisy mówią jasno w jaki sposób ubytkuje się nieaktualne zbiory. Bez względu na ich rodzaj. Nie pomnażajmy biurokracji. Nie mamy przecież procedury wprowadzania do zbiorów. Chyba, że nie mam racji...

Julia65
Posty: 265
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: nieaktualne podręczniki - procedura postępowania

wtorek 01 paź 2019, 13:58

Rudolfina pisze:
wtorek 01 paź 2019, 13:35
Tylko po co tworzyć procedurę, skoro przepisy mówią jasno w jaki sposób ubytkuje się nieaktualne zbiory. Bez względu na ich rodzaj. Nie pomnażajmy biurokracji. Nie mamy przecież procedury wprowadzania do zbiorów. Chyba, że nie mam racji...
Wszystko zależy od dyrekcji i OP. Jeśli takie będzie "życzenie" to musisz napisać procedurę. Nawet nie warto dyskutować.

zakładka
Posty: 15
Rejestracja: czwartek 14 maja 2015, 10:42

Re: nieaktualne podręczniki - procedura postępowania

środa 02 paź 2019, 10:56

Co robicie ze zubytkowanymi podręcznikami? Makulatura czy jakieś inne pomysły, wytyczne?

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: nieaktualne podręczniki - procedura postępowania

środa 02 paź 2019, 11:20

OP w mojej gminie wysłał do szkól pismo, że w razie potrzeby odbiorą makulaturę własnym transportem.
To bardzo wygodne. Wcześniej trzeba było zrobić fakturę odwróconą, bo pieniądze miały wpłynąć do OP właśnie.
Uważam, ze dobrze to urzędnicy wymyślili.

elkat1
Posty: 87
Rejestracja: poniedziałek 17 lut 2014, 16:44

Re: nieaktualne podręczniki - procedura postępowania

czwartek 03 paź 2019, 23:54

A co z pieniędzmi uzyskanymi ze sprzedaży podręczników ze starej podstawy na makulaturę? Czy zostają w szkole (Rada rodziców czy konto szkoły?) czy muszą być wpłacone na konto OP, tak jak pieniądze za podr. zniszczone lub zgubione przez uczniów?

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: nieaktualne podręczniki - procedura postępowania

piątek 04 paź 2019, 09:31

Pieniądze za makulaturę i tak zawsze musieliśmy oddawać organowi prowadzącemu.
Tak samo jak inne dochody - np. z wynajmu sali gimnastycznej.
Tak więc bardzo nas satysfakcjonuje, że sami zajmą się odbiorem makulatury.

dorka75
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 12:16

Re: nieaktualne podręczniki - procedura postępowania

poniedziałek 07 paź 2019, 08:41

Witam! Czy ktoś z Państwa sporządzał może protokół ubytku podręczników przeznaczonych do wycofania? Muszę się za to wreszcie zabrać, ale zaczynam od zera, bo dotąd jeszcze ich nie ubytkowałam... Należy w protokole umieszczać ich wartość? Nie wiem też, czy konieczne jest skreślanie pieczątek i numerów inwentarzowych w książkach oraz wyciąganie z nich kart wypożyczeń zanim oddam je na makulaturę. Bardzo proszę o wskazówki. Dziękuję z góry :P

bogna3
Posty: 675
Rejestracja: środa 27 sie 2008, 15:03

Re: nieaktualne podręczniki - procedura postępowania

środa 09 paź 2019, 22:59

Sporządzasz protokół ubytkowania podręczników taki sam jak w przypadku innych książeczek. U mnie podręczniki nie powiększają majątku szkoły, tak jak i broszury, więc nie muszę wstawia© nawet wartości, ale dla porządku podaje ceny. Nalezy postępować z nimi tak samo jak z innymi książkami, ale przyznaje się, ze mając do ubytkowania setki podręczników rocznie , nie zawsze mam czas na skreślanie. Oddaje na makulaturę jak leci. Kart książeczek nigdy nie zakładam, bo wypożyczam na listę (np. klasa 1A i wykaz nazwisk, a obok numery podręcznika).

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: nieaktualne podręczniki - procedura postępowania

czwartek 10 paź 2019, 09:35

To prawda. Nie ma czasu na skreślanie pieczątki. Ja co roku odkładałam nieaktualne podręczniki gimnazjalne do... piwnicy, bo tylko tam jest miejsce. Teraz co prawda gimnazjum wygasło i jesteśmy na nowo szkołą podstawową, ale podręczników z klasy III gimnazjum jeszcze nie można odpisać, bo nie upłynął ich trzyletni okres użytkowania. Paradoks jakich wiele. Czekam więc do końca roku szkolnego i wtedy zubytkuję hurtowo wszystkie gimnazjalne podręczniki. Skreślania pieczątek w piwnicznych warunkach na pewno się nie podejmę.

sylv
Posty: 251
Rejestracja: czwartek 25 sie 2016, 14:18

Re: nieaktualne podręczniki - procedura postępowania

czwartek 10 paź 2019, 10:43

U mnie pieczątki chętnie skreślają uczniowie :) Ja zubytkowałam wszystko, co przestało być aktualne, nie patrzyłam na 3-letni okres użytkowania. Był komunikat od kuratorium, że decyzja należy do dyrektora i mój podjął taką decyzję, że wszystko robi out :)

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: nieaktualne podręczniki - procedura postępowania

piątek 11 paź 2019, 09:24

W moim mieście decydujący głos w tej sprawie ma OP.
Szkoły otrzymały oficjalne pismo dotyczące wycofywania podręczników po wygasłym gimnazjum.

Chmurka
Posty: 106
Rejestracja: sobota 22 sty 2011, 20:48

Re: nieaktualne podręczniki - procedura postępowania

sobota 12 paź 2019, 21:42

Wszystkie nieaktualne podręczniki ubytkuję i przekazuję na makulaturę. Nie skreślam pieczątek, ale zakreślam czarmym flamastrem imiona i nazwiska uczniów - RODO. Od tego roku szkolnego dzieci podpisują podręczniki tylko: imię/numer z dziennika/klasa.

dorka75
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 12:16

Re: nieaktualne podręczniki - procedura postępowania

piątek 18 paź 2019, 08:14

Bardzo dziękuję za wszelkie podpowiedzi :P

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 143 gości