bajeczne
Posty: 2
Rejestracja: piątek 10 mar 2017, 18:26

Wysyłanie na wycieczki, konkursy jako opiekun

czwartek 21 lis 2019, 17:12

Dzień dobry.
Proszę o pomoc prawną. Jestem nauczycielem bibliotekarzem, muszę realizować plan pracy zatwierdzony przez dyrekcję, sama dodatkowo realizuję bardzo dużo projektów, akcji itp. Mam różne terminy, nie wyrabiam się wręcz z pracą. Zostaje po pracy. Czy mam obowiązek jechać jako opiekun na każdą wycieczkę, konkurs, uczestniczyć w każdej pracy np. Komisji przedmiotowych, konkursów kuratoryjnych itd, które nie są przeze mnie planowane, organizowane, tylko przez innych nauczycieli. W tym roku mimo tłumaczenia i dezorganizacji pracy, byłam już ok. 10 razy, jutro znowu, na poniedziałek znowu wyjazd na konkurs. Uważam to za wykorzystywanie, brak szacunku dla pracy nauczyciela. To mnie frustruję, zaczynam być na stopie wojennej z dyrekcja po 27 latach pracy.
Jak mogę odmówić takiego zawodowego traktowania?
Pozdrawiam,

zakładka
Posty: 15
Rejestracja: czwartek 14 maja 2015, 10:42

Re: Wysyłanie na wycieczki, konkursy jako opiekun

piątek 22 lis 2019, 11:05

Miałam podobnie przez ostatnich pięć lat. Notowałam wszystko skrupulatnie w dzienniku i podkreślałam jaskrawym kolorem. W sprawozdaniach pisałam o spadku czytelnictwa spowodowanym licznymi wyjściami. Uczestniczyłam w zawodach sportowych, konkursach biblijnych, kuratoryjnych, szachowych i wielu, wielu innych. Z czasem zaczęłam się z tego śmiać i żartowałam z kolegami, że jeszcze pana, który przeprowadza dzieci przez ulicę nie zastępuje :lol: . Warto zmienić swoje podejście do tego, żeby nie zwariować i nie zgorzknieć. To jest tylko praca. Takie wyjścia bywają ciekawe, spotykałam wielu fajnych ludzi :) Teraz mam nową dyrekcję, na razie jest spoko, czasem zdarza się wyjście, a ja nauczyłam się też więcej wychodzić z uczniami na własne konkursy, spotkania, lekcje w innych bibliotekach. Jak jest ciężko, to trzeba odnaleźć w sytuacji jakieś plusy :)

alin
Posty: 272
Rejestracja: czwartek 09 lis 2006, 11:21

Re: Wysyłanie na wycieczki, konkursy jako opiekun

piątek 22 lis 2019, 13:04

Też jestem wysyłana. Choć wywalczyłam przez lata, że grzecznie mnie proszą czy mogę i wysyłają tylko jak gdzieś jest blisko. Bo też miałam dość kursowania komunikacją przez całe miasto.
Konkurs jest czymś co wykracza poza program i uważam że powinny się odbywać po południu. Wtedy jest mniejsze prawdopodobieństwo zastępstw.
Ja swoje zawsze robię po zamknięciu biblioteki, nigdy uczniowie nie są zwalniani z lekcji.
pozdrawiam

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Wysyłanie na wycieczki, konkursy jako opiekun

poniedziałek 25 lis 2019, 10:29

Drogie Panie.
Ja też jestem wysyłana. Może nie tak często i tylko wtedy, gdy naprawdę nie ma nikogo do opieki nad uczniami. Nie wiem jak jest w innych miastach / gminach, ale w jednym z miast na Śląsku we wniosku o przyznanie Nagrody Prezydenta Miasta jest taki oto punkt:
działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa uczniów.
I tu my, bibliotekarze, mamy dużo do wpisania. Wszelkie zastępstwa za nieobecnych nauczycieli. Opieka nad uczniami, gdy świetlica jest nieczynna. Opieka nad uczniami nieuczęszczającymi na lekcje religii. Opieka nad uczniami podczas konkursów przedmiotowych. Opieka nad uczniami podczas konkursów pozaszkolnych. A nawet opieka nad uczniami podczas wydawania obiadów (!).
I pamiętajcie o stworzeniu obszernego punktu "działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa uczniów" w sprawozdaniach z pracy biblioteki na półrocze i koniec roku. Niech te nasze dodatkowe czynności zostaną zauważone!

alin
Posty: 272
Rejestracja: czwartek 09 lis 2006, 11:21

Re: Wysyłanie na wycieczki, konkursy jako opiekun

poniedziałek 25 lis 2019, 13:08

Hm.
Jakoś mi to do końca nie pasuje.
Bezpieczeństwo podczas opieki nad uczniami, w różnych sytuacjach jest naszym obowiązkiem. Natomiast działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa to już coś więcej. To ze bezpiecznie dowiozę uczniów na konkurs i z powrotem nie powoduje że było to działanie inne niż normalne.
Gdybym przeprowadziła specjalne zajęcia, akcję czy oznaczyła w specjalny sposób schody w szkole :) to wtedy próbuje działać i przykładać swoje 5 groszy do poprawy bezpieczeństwa.

Ale może się mylę?

pozdrawiam

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Wysyłanie na wycieczki, konkursy jako opiekun

poniedziałek 25 lis 2019, 22:38

Rudolifo, na litość Boską...
Naszym zadaniem nie jest bycie omnibusem od wszystkiego- czyli od niczego. W ciągu 5 minut jestem w stanie wypisać całą litanię zadań, którymi możemy się wykazać jako nauczyciele bibliotekarze, NIGDY nie będą to NIELEGALNE / nielegalność- potwierdzone prawnie/ zastępstwa za nieobecnych nauczycieli, czy opiekun za wszystkich, na każdą okazję.
Wręcz przeciwnie! Jakim cudem masz dbać o bibliotekę na wysokim poziomie, jak się zgadzasz na takie podejście? Na zamknięte drzwi, na brak czasu z racji zastępstw, na sam fakt traktowania cie gorzej niż każdego innego dydaktyka??, który ZARABIA całkiem sporo / u mnie ok. 300- 400 zł więcej niż ja , z tym samym stażem i awansem/ na tzw. "godzinach"?
W żadnym wypadku, nie uraź się, ja już niedługo kończę swoją pracę zawodową /doczekać się nie mogę, tak mam dość bicia się ze ścianą od lat/ , ty i inni- jeśli się poddacie, skończycie po latach jako frustraci, bo jeśli ma się ambicję, inaczej się nie da... Albo frustracja albo /.. kompletne oderwanie od rzeczywistości w pracy.

Krótko o obowiązkach:
dostosowywanie zadań do potrzeb danej szkoły, konkretnych uczniów /np. stworzenie miejsca /azylu dla uczniów wykluczanych z grupy równieśniczej, wzmacnianie ich, poświecenie chwili czasu/, zajęcia z grupami uczniów /niekoniecznie klasami/ np. na przerwach, przed lekcjami, po nich, współpraca z wychowawcami klas i wychowawcami świetlicy w organizacji zajęć integracyjnych, czytelniczych, inspiracyjnych do uczenia się, do szukania wiedzy z każdej dziedziny...., imprezy czytelnicze dla całej szkoły np. z okazji MMBS, :Jak nie czytam...", Dnia Misia, Walentynek...
Dzień Misia 2019- przykład tylko- przygotowałam z koleżanką akcję podrózniczą: łapki/ ślady niedźwiedzia rozłożone po całym lokalu, po śladach trzeba znaleźć ukryte książki, zebrać do wielkiego kosza- ułożyć na wystawce wg najciekawszych, zdaniem uczniów, krótki film o Paddingtonie jako misiu klasyki angielskiej, zebranie dzieci na pufach- przeczytanie / z odpowiednią intonacją/ przez nauczycielki /świetlicy i bibl./ fragmentów wybranych książek, prezenty dla dzieci w formie baloników /do fragmentu z Puchatka/.
Jak takie akcje planować, uważając, że "fajnie" jest latać na wszelkie opieki i zastępstwa??? Absolutnie niemożliwe.

Każdy dyrektor powinien się starać, by nauczycielowi bibl. "chciało się chcieć", bo od tego zależy też JEGO wizerunek JAKO DYREKTORA. Wieści, jak zarządza każdą pracownią, naprawdę roznosza się lotem błyskawicy. Autorytet buduje się latami, traci w ciągu mgnienia oka.

Rudolfino, nie obraź się, ale póki się nie wykończyłaś, przemyśl wszystko.

Ach..., "działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa uczniów" w bibliotece i szkole- są książeczki typu: "Nie rozmawiaj z nieznajomym" /seria ABC/, o ruchu drogowym.. i innych zagrożeniach... Są tez nasze działania - dyżury dydaktyków na korytarzach, w salach, nasze w bibliotece, odpowiednie ustawienie wyposażenia etc..

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Wysyłanie na wycieczki, konkursy jako opiekun

wtorek 26 lis 2019, 10:39

Dziękuję za powyższe krytyczne uwagi. Każdy ma prawo do własnego zdania.
Nie wypaliłam się zawodowo i raczej mi to nie grozi, bo bardzo lubię swoją pracę. Mam nadzieję, że nikogo tym wpisem nie zdenerwuję i nie urażę...
Też mi niewiele zostało do emerytury, ale zamierzam pracować tak długo, jak zdrowie mi pozwoli.
A moje dodatkowe obowiązki, niezwiązane z pracą biblioteczną, w tym liczne działania opiekuńcze, o których pisałam wyżej, zostały jednak docenione.
Otrzymałam w tym roku Nagrodę Prezydenta Miasta. Nie piszę o tym, żeby się chwalić, i przepraszam jeśli ktoś to tak odebrał. Piszę, aby podpowiedzieć drogim koleżankom, że takie rzeczy można umieścić we wniosku o nagrodę na szczeblu pozaszkolnym.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 148 gości