sylv
Posty: 251
Rejestracja: czwartek 25 sie 2016, 14:18

Re: Dary

środa 11 gru 2019, 13:59

Bo szkoła za nie nie zapłaciła - taką słyszałam odpowiedź.

halinah
Posty: 981
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

Re: Dary

środa 11 gru 2019, 15:26

A co w takim razie z książkami, za które płaci np. rada rodziców - to też są dary.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Dary

czwartek 12 gru 2019, 00:55

W wycenie darów mamy na celu uzyskania wiarygodnej i rzeczywistej wartości księgozbioru biblioteki szkolnej. Warto wytłumaczyć księgowej, że w bibliotece gromadzi się zbiory pochodzące z różnych źródeł i warto wiedzieć kto i w jakiej kwocie wspiera szkolną bibliotekę. W swojej "karierze" bibliotecznej miałam takie sytuacje, że wartość i ilość darów w danym roku było sporo większa od zakupów...U mnie księgowe nie miały nigdy żadnych problemów z moją wyceną darów, do rachunków dodawały wartość darów, którą im w sprawozdaniu wykazywałam. Ciekawa jestem odpowiedzi na pytanie Halinah...

EMT
Posty: 315
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2016, 17:13

Re: Dary

piątek 13 gru 2019, 17:45

Tak samo u mnie. Chyba, Mario, pracowałyśmy zawsze w normalnych bibliotekach:) . Wyceny robiłam sama - raczej intuicyjnie, nie korzystając z żadnych danych z Internetu i księgowe nigdy nie zgłaszały zastrzeżeń. Jest to tak malutki problem w naszej pracy, że nie należy sobie nim zbytnio zawracać głowy. Gdyby mi ktoś zaczął zgłaszać jakieś zastrzeżenia, w ogóle zrezygnowałabym z oficjalnych darów, stworzyłabym jakąś lipną księgę inwentarzową w MOL-u (żeby można by było te książki bezproblemowo wypożyczać). Zresztą czasem tak robiłam (np. ewidencjonowanie podręczników i lektur zapisanych w dawnej podstawówce i zapisane w ich księgach, ale po dereformie wypożyczane u nas). No i wtedy faktycznie nie wpisywałam ceny żadnej, bo ona stanowiła wartość gdzie indziej.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Dary

piątek 13 gru 2019, 23:49

Masz rację EMT, miałyśmy normalne biblioteki, normalne księgowe, normalnych dyrektorów ;)... Oczywiście też miałam książki, plyty prywatne nauczycieli, którzy chcieli aby wypożyczali je uczniowie, więc musiałam tak zrobić, aby można było je wypożyczać na konta uczniowskie, oczywiście bez wyceny, w odrębnej księdze.

JoannaZ
Posty: 12
Rejestracja: środa 30 lis 2016, 14:48

Re: Dary

niedziela 15 gru 2019, 14:37

Dary wyceniam następująco: książki wydane do 5 lat wstecz od roku, w którym zostały darowane do biblioteki - biorę ceną okładkową. Starsze albo sprawdzam w Internecie w kilku miejscach i biorę średnią albo po własnym uważaniu. Księgowa nigdy nie robiła z tym problemu. Jedynie chciała abym wpisywała "od kogo", zazwyczaj "od osoby prywatnej".

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Dary

piątek 07 lut 2020, 09:56

halinah pisze:
środa 11 gru 2019, 15:26
A co w takim razie z książkami, za które płaci np. rada rodziców - to też są dary.
Ponawiam pytanie, które ktoś zadał. Czy książki kupione za pieniądze rady rodziców należy oznaczyć w molu jako kupno czy dar?

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Dary

piątek 07 lut 2020, 10:20

Książki kupione za pieniądze rady rodziców należy oznaczyć w molu jako zakup. Kserokopia faktury otrzymana od RR jest dla nas dowodem zakupu. Ja prowadzę sobie od wielu lat dodatkowy zeszyt, w którym wpisuję na bieżąco w danym roku szkolnym ile książek wpłynęło z jakiego źródła (zakup, dar, przekazanie z KO itd).

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 119 gości