Czytel_niczka
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 16 mar 2020, 14:41

Biblioteka szkolna a pandemia

wtorek 17 mar 2020, 12:48

Szanowni Państwo!

Obecna sytuacja zaskoczyła z pewnością wielu z nas. Szkoły są zamknięte, lecz... nauczycielem bibliotekarzem nie przestaje się być mimo zamkniętych drzwi :-) Pojawiło się mnóstwo zaleceń, stron i portali dotyczących zdalnego nauczania. A co możemy zrobić my, nie-przedmiotowcy, bibliotekarze? Jak wykorzystać ten czas, by uczniowie zaglądali nie tylko do e-podręczników, ale i do innych książek, których obecnie nie możemy im wskazać na naszych półkach? Jak promować bibliotekę i czytelnictwo?

Być może to pytanie banalne, ale - jako nowy nauczyciel bibliotekarz - chętnie poznam pomysły osób bardziej doświadczonych.

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi.

Czytel_niczka
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 16 mar 2020, 14:41

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

wtorek 17 mar 2020, 13:49

Czytel_niczka pisze:
wtorek 17 mar 2020, 12:48
Szanowni Państwo!

Obecna sytuacja zaskoczyła z pewnością wielu z nas. Szkoły są zamknięte, lecz... nauczycielem bibliotekarzem nie przestaje się być mimo zamkniętych drzwi :-) Pojawiło się mnóstwo zaleceń, stron i portali dotyczących zdalnego nauczania. A co możemy zrobić my, nie-przedmiotowcy, bibliotekarze? Jak wykorzystać ten czas, by uczniowie zaglądali nie tylko do e-podręczników, ale i do innych książek, których obecnie nie możemy im wskazać na naszych półkach? Jak promować bibliotekę i czytelnictwo?

Być może to pytanie banalne, ale - jako nowy nauczyciel bibliotekarz - chętnie poznam pomysły osób bardziej doświadczonych.

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi.

Biblogo
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 17 mar 2020, 21:03

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

wtorek 17 mar 2020, 21:14

Pytanie nie jest banalne, według mnie. Też mocno się zastanawiam jak pracować w nowych warunkach. Pierwsza myśl, to wysyłanie zestawów ciekawych książek, filmów...Dziś, gdy rodzice załamani nie nadążają z realizacją zadań wysyłanych przez "przedmiotowców", ta pierwsza myśl nie wydaje mi się już taka dobra.
Zaproponowałam czytelnikom pomoc w wyszukiwaniu lektur on-line, audiobooków oraz publikacji w wersji elektronicznej . Chętnie zaczerpnę pomysły od innych bibliotekarzy szkolnych.

kno_da
Posty: 138
Rejestracja: piątek 17 sie 2018, 17:47

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

wtorek 17 mar 2020, 21:23

Chcę zaproponować konkurs fotograficzny "Książka w obiektywie". Nie mam jeszcze regulaminu. W kolejnym tygodniu stworzę ankietę online na temat pracy biblioteki. Będą to propozycje dla chętnych uczniów. Dziś w dzienniku elektronicznym zaproponowałam m.in. śledzenie kanału TVP Kultura i skorzystanie ze strony wolnelektury.
Chętnie skorzystam z Państwa propozycji. Nie jest to łatwa sytuacja, więc wszelkie pomysły są mile widziane.

Eska
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 17 mar 2020, 21:58

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

wtorek 17 mar 2020, 22:10

Dobry wieczór, na forum jestem nową osobą.I choć w bi liotece pracuję ponad 10 lat, to w szkolnej zaczęłam swoją pr, ygodę od września. Moze podpowiem co ja do tej pory pr, ygotowŁam zdalnie. Wczoraj zrobiłam plakat informujący i zachęcający uczniów i rodziców do korzystania z darmowych e-book ów i audiobooków. Podałam linki do bezpiecznych stron z możliwością pobrania i słuchania. Zgłosiłam s, kołę do kilku konkursów i akcji np. Żonkile organizowane pr, ez muzeum Polin, piszę zaległe relacje z zajęć w bibliotece, przygotoauję materiały do klubu czytelniczego, szukam online grantów z których szkoła mogłaby skorzysyać. Codziennie coś przychodzi mi do głowy, więc spisuję, przedstawię to później dyrekcji. A może Wy podpowiecie co jeszcze można zrobić? Napiszcie. Pozdrawiam. Teresa.

Czytel_niczka
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 16 mar 2020, 14:41

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

wtorek 17 mar 2020, 22:41

Serdecznie dziękuję za wszystkie pomysły i życzę zdrowia.

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

środa 18 mar 2020, 00:41

Mówiąc szczerze siedzę w domu i nie bardzo wiem co robić. Jestem odcięta od materiałów, które są w szkole. Czytam jak rodzice są przerażeni i już protestują, że za dużo pracy i zadań spadło na nich i dzieci ze strony szkoły, że nie dają rady. Nawet taki wpis pojawił się u nas na Librusie. Dlatego raczej nie będę wciskać się ze swoimi pomysłami. Miałam zaplanowane lekcje czytelnicze z dzieciakami 1- 3 na marzec/ kwiecień. Raczej już nic z tego w tym roku nie wyjdzie. Jeśli wrócimy po świętach to czeka mnie mnóstwo papierkowej pracy. Pewnie dostanę wreszcie zgodę na ubytkowanie podręczników, pewnie dostanę wreszcie książki obiecane z bibliotek byłych gimnazjów, zakupy nagród i zbieranie podręczników. Chyba, że przedłużą rok szkolny. Trzymajcie się dziewczyny.

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

środa 18 mar 2020, 11:07

Jak wszyscy nauczyciele, my też podlegamy pracy zdalnej. Pobieramy przecież wynagrodzenie za czas zawieszenia zajęć. Bibliotekarz szkolny ze względu na specyfikę pracy nie zadaje przez eDziennik zadań, nie stawia ocen. Ale możemy działać inaczej.

Wysłałam w dzienniku do wszystkich rodziców wiadomość, aby zachęcali dzieci do wykorzystania wolnego czasu RÓWNIEŻ na czytanie. I podałam korzyści wynikające z regularnego czytania książek. Oprócz tego wykonuję "zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym" (art. 42 ust. 2 KN) - korzystam z serwisu biblioteka.pl, z tego tu forum, wymyślam scenariusze lekcji na doraźne zastępstwa oraz konkursy biblioteczne.

Moja dyrekcja już prosi o sprawozdanie jak realizujemy pracę zdalną :shock:

Beata 8
Posty: 39
Rejestracja: piątek 04 paź 2019, 18:28

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

środa 18 mar 2020, 13:36

Papierologia u nas też. W Librusie.
Jest coraz gorzej, nie ogarniam.
Czy my też coś mamy prowadzić?
Jako nauczyciel otrzymuję w Librusie to samo co przedmiotowcy.
Nie mam nawet przewodnika metodycznego :roll:
Ostatnio zmieniony środa 18 mar 2020, 16:26 przez Beata 8, łącznie zmieniany 2 razy.

iwona60
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek 12 wrz 2016, 13:40

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

środa 18 mar 2020, 16:19

Wysłałam do wszystkich uczniów wykaz linków z darmowymi (lub czasowo darmowymi) audio i ebookami.
Przygotowuję konkurs literacki dotyczący Olgi Tokarczuk (szkoła ponadpodstawowa).
Muszę dokumentować w librusie swoją pracę - wpisuję też samokształcenie i doskonalenie zawodowe.

magda51
Posty: 1
Rejestracja: piątek 20 mar 2020, 13:12

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

piątek 20 mar 2020, 13:23

Robię podobne rzeczy. Opracowuje krótkie pytania konkursowe, prace plastyczne, czytam fora, a dla rodziców wysyłam linki z dobrymi stronami. Już otrzymałam odpowiedzi na pierwsze pytanie konkursowe. Pozdrawiam

Kama2930
Posty: 1
Rejestracja: środa 18 mar 2020, 20:00

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

piątek 20 mar 2020, 20:00

Robię podobne rzeczy jak wymienione w postach. Ale mając na uwadze to , że uczniowie mają dużo zadawane i rodzice protestują to robienie konkursów bibliotecznych nie wydaje mi się dobrym pomysłem. Z drugiej strony trzeba wykazywać w librusie , co się zrobiło. A właśnie ogłoszono , że szkoły zamknięte będą do Wielkanocy.

Kama

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

piątek 20 mar 2020, 20:48

Ale to jest sztuka dla sztuki bo muszę się wykazać. Konkurs czytelniczy jaki ma sens jeśli dziecko może sobie znaleźć odpowiedź w necie. Prace plastyczne w nadmiarze zadają nauczyciele. Ograniczyłam się do przesłania linków do stron nauczycielom i uczniom. Trudno, pozostaję w gotowości do pracy. Dostanę pewnie mniejszą pensję ale nie jestem w stanie wykazać się codzienną pracą jak reszta nauczycieli.

Beata 8
Posty: 39
Rejestracja: piątek 04 paź 2019, 18:28

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

sobota 21 mar 2020, 00:37

Anna pisze:Trudno, pozostaję w gotowości do pracy.
Jeszcze się nie zaczęło nauczanie zdalne, a już się skończyło?
Jesteś na Forum 14 lat i napisałaś ponad 700 postów...
Bez problemu dasz radę pracować zdalnie. To co masz zaplanowane, to możesz zdalnie. Materiały w szkole, ale jeżeli sama coś zaplanowałaś, to przecież wszystko zostało w pamięci.
Anna pisze:Ale to jest sztuka dla sztuki bo muszę się wykazać.
Też jesteśmy nauczycielami i uważam, że my bibliotekarze również powinniśmy włączyć się w proces dydaktyczny i wychowawczy. Dla chętnych. Rodzice czytają, nawet informacje z biblioteki.
Ja nie mam możliwości współpracy z np. polonistą, sama coś wymyślam.
iwona60 pisze: Muszę dokumentować w librusie swoją pracę - wpisuję też samokształcenie i doskonalenie zawodowe.
Dobry pomysł do Librusa, bo jednak cały czas uczymy się w tej nowej rzeczywistości.

Ale tutaj również chodzi o utrzymanie naszego zawodu, już nawet nie piszę, że prestiżu.
Musimy wykazać, że nasz zawód też jest potrzeby w szkole, nie tylko do wypożyczania podręczników. Że potrafimy odnaleźć się w tej trudnej sytuacji.
Myślę, że na razie dyrektorzy są po naszej stronie. Cytat z Forum OSKKO: "n-el świetlicy opracowuje propozycje spędzania wolnego czasu z dziećmi w domu :)"
Trzymajmy się i nie pozwólmy zepchnąć nas na margines.

Kalina
Posty: 78
Rejestracja: środa 27 lut 2013, 12:19

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

sobota 21 mar 2020, 17:01

Bardzo proszę o informację, na jakiej zasadzie możemy korzystać w obecnej sytuacji z materiałów ( chodzi mi głównie o testy, zagadki, quizy i inne zadania dla uczniów) zamieszczonych na portalu Biblioteka.pl. Pod materiałami znajduje się dopisek ,,Materiał przeznaczony wyłącznie do użytku prywatnego lub pracy z uczniami. Udostępnianie materiału w internecie i przesyłanie go jest zabronione". Ponieważ nie możemy zrobić zajęc czytelniczych w pomieszczeniu biblioteki, czy zatem możemy wykorzystać te materiały w zajęciach zdalnych, przesyłając zadania w sieci, czy to pocztą, czy na stronie biblioteki?
Ostatnio zmieniony sobota 21 mar 2020, 18:21 przez Kalina, łącznie zmieniany 1 raz.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google [Bot] i 116 gości