anezka
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek 10 kwie 2006, 19:05

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

środa 06 maja 2020, 13:42

Sadzę, że obecnie jest to zgodne z prawem moja dyrekcja podała następującą podstawę :
Na podstawie:
• rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19;
• rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
zarządzam:

Tutaj wklejam też wątek na ten temat z forum dla dyrektorów: https://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=62776

A tutaj cytat z części 10 o pracy zdalnej ze strony "Biblioteki w Szkole":

Inaczej wygląda sprawa godzin ponadwymiarowych. Zgodnie z § 7 ust. 2 ww. rozporządzenia to dyrektor szkoły ustala zasady zaliczania do wymiaru godzin (czyli pensum i godzin ponadwymiarowych) poszczególnych zajęć realizowanych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu kształcenia. Rozporządzenie nie określa żadnych wskazówek normatywnych odnośnie zasad tego zaliczania, , a zatem uznać należy, że wprowadza w tej kwestii praktycznie całkowitą swobodę decyzyjną po stronie dyrektora szkoły.

Kalina
Posty: 78
Rejestracja: środa 27 lut 2013, 12:19

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

wtorek 12 maja 2020, 12:06

Na stronie fb biblioteki szkolnej online https://www.facebook.com/bibliotekinamedal/ znalazłam dziś informację: Sekcja Bibliotek Pedagogicznych i Szkolnych Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Rada Główna Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich wspólnie opracowały wskazówki zachowania się i postępowania ze zwracanymi do bibliotek szkolnych książkami, podręcznikami i innymi materiałami bibliotecznymi.

Tu wspomniane wskazówki:

https://drive.google.com/file/d/1Qjhcd3 ... GAnWKDiakE

Na stronie biblioteki online jest też bardzo dużo ciekawych propozycji na pracę zdalną, często pojawiają się nowe pomysły , można się zainspirować http://biblioteki-szkolne.blogspot.com/

Iza756
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 21 kwie 2020, 17:52

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

sobota 16 maja 2020, 19:20

Dziewczyny
ja co tydzień muszę wysyłać sprawozdanie co zrobiłam przez tydzień. Na dodatek muszę wykazać że pracuję 40 godzin tygodniowo. Już brakuje mi pomysłów. W tym tygodniu wymyśliłam konkurs dla klas I-III z okazji Tygodnia Bibliotek - dałam link z YT do zrobienia książeczki origami i poprosiłam o narysowanie własnej historyjki. Oczywiście nikt nie zrobił do dzisiaj - nie dziwię się. Wczoraj wymyśliłam zabawę - mają zrobić zdjęcia swoich biblioteczek - będę je publikowała na szkolnej stronie FB. Do dzisiaj otrzymałam 4 zdjęcia, ale może coś się "ruszy". Dobija mnie już ta praca - 40 godzin - masakra. POMOCY

Basia
Posty: 461
Rejestracja: wtorek 11 kwie 2006, 08:16

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

sobota 16 maja 2020, 20:11

Zajrzyj tu:
https://tnbsp.lublin.pl/2020/03/24/nauc ... oz7-qlLh1Y
Może jeszcze coś cię natchnie :)
A swoja drogą wydaje mi się, że dyrekcja może Ci kazać rozliczać tylko 30 h

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

poniedziałek 18 maja 2020, 15:04

Ponieważ pojawiła się informacja o otwarciu bibliotek szkolnych po 25 maja czy planujecie jeszcze wypożyczać książki czy tylko przyjmować zwroty?

Beata 8
Posty: 39
Rejestracja: piątek 04 paź 2019, 18:28

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

poniedziałek 18 maja 2020, 16:19

Rozporządzenie MEN z dnia 11 marca 2020 r. ze zmianami:
5) od dnia 25 maja 2020 r. do dnia 7 czerwca 2020 r. uczniom klasy VIII szkoły podstawowej (...) zapewnia się (...) oraz możliwość korzystania z biblioteki szkolnej;

6) od dnia 1 czerwca 2020 r. do dnia 7 czerwca 2020 r. uczniom szkoły podstawowej i ponadpodstawowej (...) zapewnia się (...) oraz możliwość korzystania z biblioteki szkolnej;

Tyle przepisy.
Nie wychylam się, nie pytam, czekam na wytyczne dyrekcji.
Na "w razie czego" mam propozycje zasad w bibliotece.
Czekam...

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

poniedziałek 18 maja 2020, 17:38

W normalnych czasach od 1 czerwca ograniczałam wypożyczanie jedynie do niezbędnych lektur. Od 8 byłyby już tylko zwroty. Ale to w normalnych czasach.

Beata 8
Posty: 39
Rejestracja: piątek 04 paź 2019, 18:28

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

poniedziałek 18 maja 2020, 21:57

Ja myślę, że to będą tylko zwroty. Mamy książki i podręczniki, a ze względu na procedury zwroty będą bardzo rozciągnięte w czasie.

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

wtorek 19 maja 2020, 09:45

Podzielam zdanie Beaty 8.
Przyjmowanie zwrotów podręczników i innych wypożyczonych książek to teraz będzie nasze najważniejsze zadanie.
A zwłaszcza od uczniów ostatniej klasy, którzy nie wrócą we wrześniu do szkoły.
Zapytałam wczoraj mojego dyr, czy mam opracować zasady korzystania z biblioteki szkolnej w okresie pandemii.
Powiedział, że na razie nie jest to konieczne :shock:
Sądzę, że jednak będę nad tym pracować:
- określenie ilości osób w pomieszczeniu
- zakaz korzystania z wolnego dostępu do półek
- zakaz przebywania w czytelni
i inne, o których dopiero pomyślę i w formie zrozumiałej dla uczniów SP.

KasiaRo
Posty: 12
Rejestracja: piątek 16 sie 2019, 10:15

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

wtorek 19 maja 2020, 20:06

Beata 8 pisze:
poniedziałek 18 maja 2020, 16:19
Rozporządzenie MEN z dnia 11 marca 2020 r. ze zmianami:
5) od dnia 25 maja 2020 r. do dnia 7 czerwca 2020 r. uczniom klasy VIII szkoły podstawowej (...) zapewnia się (...) oraz możliwość korzystania z biblioteki szkolnej;

6) od dnia 1 czerwca 2020 r. do dnia 7 czerwca 2020 r. uczniom szkoły podstawowej i ponadpodstawowej (...) zapewnia się (...) oraz możliwość korzystania z biblioteki szkolnej;

Tyle przepisy.
Nie wychylam się, nie pytam, czekam na wytyczne dyrekcji.
Na "w razie czego" mam propozycje zasad w bibliotece.
Czekam...
Dostałam informację od dyrektora, żeby odnieść się w procedurze do korzystania z biblioteki dla uczniów klasy ósmej (nie do końca tylko wiem jak to ugryźć: określić dni i godziny? Wiadomo, że dostępu do półek już uczeń nie ma. Czy może dać informację, że jeśli ktoś potrzebuje coś wypożyczyć, to kontakt mailowy i umawiamy się na kolejny dzień i godzinę?). Myślę, że co do pozostałych uczniów to jedynie już zwroty wchodzą w grę.

Iwon2020
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 23 mar 2020, 14:43

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

środa 20 maja 2020, 10:59

Szanowne Panie!
Czy ktoś ma już wytyczne od dyrekcji kiedy i jak będą odbierane od uczniów podręczniki bezpłatne?. Przyznam, że w mojej szkole dyrekcja się tym zupełnie nie interesuje a my przecież musimy mieć jakieś decyzje, bo jak dowiedzieliśmy się wczoraj wszyscy jesteśmy powołani do uczestnictwa w egzaminach: maturalnym i 8-klasisty. Iwona

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

środa 20 maja 2020, 13:47

Terminów jeszcze nie ustaliłam. Przypuszczam, że dopiero w czerwcu.
Dzisiaj będąc w pracy stacjonarnej wydzieliłam
1. Strefę zwrotu książek i podręczników
2. Strefę kwarantanny dla zwróconych materiałów.

tessa
Posty: 22
Rejestracja: sobota 16 lut 2013, 23:03

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

środa 20 maja 2020, 21:02

Ja podobnie byłam dziś w bibliotece i wydzieliłam strefy zwrotu książek. Dyrekcji przedstawiłam przygotowane procedury działania biblioteki. Po konsultacjach już jutro przesyłam je uczniom, rodzicom i nauczycielom.
Takie mam np. zapisy odnośnie udostępniania:
-Bezpośrednia obsługa czytelników w bibliotece będzie głównie ograniczona do przyjmowania zwrotów wcześniej wypożyczonych książek (w tym podręczników szkolnych).
- Od 25 maja udostępniane będą niezbędne lektury i materiały edukacyjne dla chętnych uczniów z klasy VIII, na podstawie zamówienia ucznia złożonego drogą elektroniczną na adres:…
- W celu uniknięcia grupowania się osób książki i podręczniki będą zwracane przez uczniów/rodziców w ustalone (przez dyrektora, wychowawcę i nauczyciela bibliotekarza) dni.
Mam tych punktów trochę jeszcze, m.in. podane dwa stałe dni i godziny pracy w bibliotece, opisaną bezpieczną procedurę wypożyczania i odbierania zbiorów od czytelników, szczegóły na temat zwrotów podręczników itp. wszystko na podstawie wytycznych.

Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

czwartek 21 maja 2020, 01:39

Kto jeszcze nie czytał, to zachęcam do zapoznania się z artykułem na temat zasad działania bibliotek szkolnych w czasie epidemii. Jest w numere 4-6 "Biblioteki w Szkole", a także tu:
https://biblioteka.pl/artykul/Powrot-uc ... ktyka/9657

Karolina M
Posty: 3
Rejestracja: środa 22 kwie 2020, 10:16

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

piątek 22 maja 2020, 12:40

Dzień dobry,
jestem bibliotekarzem w SP - pół etatu 15 godz. Od najbliższego poniedziałku rusza opieka świetlicowa dla I-III i konsultacje dla klas VIII. Sądziłam, że biblioteka szkolna zostanie również otwarta. Jest wiele zaległości, a może uczniowie klas 8 w ramach konsultacji chcieliby skorzystać z biblioteki. Zapytałam o to dyrekcję. Dyrekcja nie widzi potrzeby uruchamiania biblioteki wcześniej niż po 10 czerwca i tylko w celach zwrotów podręczników (nie wspomniała nawet o innych zbiorach i innych moich pracach), a tymczasem zostałam skierowana do opieki w świetlicy w wymiarze 5 godzin tygodniowo. W naszej świetlicy zatrudnionych jest:1 nauczyciel na cały etat, czyli 26 godzin, 1 na pół i jest jeszcze jeden etat podzielony na kilku nauczycieli, którym brakowało godzin do pensum. Czyli razem 2,5 etatu. Dyrektor zaplanował dyżury w świetlicy wyznaczając tylko 1 nauczyciela (całoetatowca świetlicowego), ale wyznaczył mu dyżur 8-mio godzinny, a pozostałe osoby do pracy w świetlicy to - bibliotekarz (czyli ja), 2 panie od wspomagania i jedna nauczycielka wf. Czuję się bardzo pokrzywdzona, bo moja praca "leży". Czy nie ma przepisu, że należy bibliotekę otworzyć wcześniej? Czy dyrektor nie powinien najpierw do opieki świetlicowej wykorzystać nauczycieli, którzy realizują bądź dopełniają pensum? Dodam, że nasze pensje na czas kwarantanny zostały bez zmian.
Proszę o odpowiedź.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 110 gości