iwona60
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek 12 wrz 2016, 13:40

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

sobota 18 kwie 2020, 20:23

Planujemy przyjmować zwroty od maturzystów w środę i czwartek (powiadomimy ich na librusie). Maseczki, rękawiczki, zachowane odległości, książki na kwarantannę :) i nadzieja, że nic złego się nie stanie

Jotka
Posty: 33
Rejestracja: czwartek 28 wrz 2006, 13:28

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

niedziela 19 kwie 2020, 10:09

U mnie dyrekcja poinformowała, że maturzyści dostaną świadectwa ukończenia szkoły tuż przed egzaminami maturalnymi (prawdopodobnie koniec czerwca lub początek lipca), więc na razie problem z odbiorem książek od trzecioklasistów jest nieaktualny, a co będzie w czerwcu, zobaczymy...

Mirela
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 21 kwie 2020, 18:53

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

wtorek 21 kwie 2020, 19:32

Witam serdecznie.
Mam pytanie związane z wypożyczaniem i zwrotami książek i podręczników ze szkolnych bibliotek po otwarciu szkół.
Na stronie lustrobiblioteki.pl znajdują się REKOMENDACJE BIBLIOTEKI NARODOWEJ DLA BIBLIOTEK (publicznych) PO ZNIESIENIU ZAKAZU PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI BIBLIOTECZNEJ. Między innymi obowiązkowa 10- cio dniowa kwarantanna zwróconych przez czytelnika książek i wiele innych zaleceń; link: http://lustrobiblioteki.pl/2020/04/reko ... iotecznej/
Czy istnieją podobne rekomendacje w odniesieniu do bibliotek szkolnych?

Romualda Słodowicz
Posty: 2
Rejestracja: środa 22 kwie 2020, 19:16

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

środa 22 kwie 2020, 19:58

Witam wszystkich. Jest to dla nas wszystkich trudny czas i na pewno liczy się każda propozycja pracy. W bibliotece pracuję z koleżanką. Co kilka dni dzielimy się swoimi pomysłami i przydzielamy sobie pracę. Ponieważ musimy pisać raporty dotyczące wykonanej pracy (każda osobno), więc wszystko musi być spójne i nie powielać się. Ostatnio najwięcej czasu poświęcamy na rozbudowę bloga biblioteki (polecam darmową wersję na www.stronygratis.pl ). Miałyśmy w tym roku bardzo dużo zastępstw i prawie wcale nie mogłyśmy wykonywać swojej pracy, dlatego teraz nadrabiamy (a jest co). Zapraszamy do zajrzenia: https://bibliotekana5.pl.tl/ Zrobiłyśmy tutaj: podlinkowane teksty do lektur w plikach pdf - mogą sobie od razu czytać lub ściągnąć na komputer - osobno dla klas 1-3 i 4-8. Jest też zakładka ,,Lektury na ekranie" - niestety nie ma wszystkich. Jest kilka propozycji ,,Dla nauczyciela". Kolejna zakładka, to ,,Hobby", ,,Wycieczki w sieci"- bardzo fajne zwiedzanie-sama sobie trochę skorzystałam. I jeszcze parę innych rzeczy tam wrzuciłyśmy i jeszcze wrzucimy. W ten sposób nasza praca jest częściowo widoczna. Ale także tworzymy bibliografie, plany, redagujemy scenariusze, publikujemy, przeprowadzamy konkursy w uproszczonej formie, wysyłamy informacje nauczycielom i uczniom. Ogólnie mamy łatwo, bo pracujemy na Librusie. To tyle. Myślę, że troszkę podpowiedziałam. Pozdrawiam :lol:

kaktus20
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 16 mar 2020, 11:38

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

czwartek 23 kwie 2020, 13:09

Witam. Gratulacje dla dziewczyn z bibliotekina5. Weszłam na Waszą stronę i byłam pod wrażeniem wielości zadań jakich się podjęłyście, przede wszystkim przejrzystością i profesjonalizmem ich wykonania. Aż zazdroszczę takiej autonomii w działaniu. Ja wysyłam swoje próby działania dyrektorowi, nie zawsze są one wyświetlone na stronie szkoły i nie tak graficznie jakbym tego oczekiwała. Spróbuję podjąć rozmowę z dyrekcją nad stworzeniem takiej formy łączności z moimi czytelnikami. Nie wiem tylko czy będzie to wykonalne dla nauczyciela z grupy 50+ ;)

skaya333
Posty: 14
Rejestracja: środa 19 gru 2012, 13:16

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

piątek 24 kwie 2020, 13:42

Witam
Czy spotkalyście się gdzieś z wytycznymi jak powinno się to rozliczanie maturzystow odbywać? Trzeba przyjąć książki, podpisać obiegowkę. Jakie środki bezpieczeństwa są obowiązkiem szkoly, a jakie moim? Moja dyr powiedziala, że sama mam sobie zalatwić maseczkę i rękawiczki, a jedyna decyzja szkoly jest taka, że uczniowie wchodzą pojedynczo co 15 minut.
A w ogole jak się to ma do zakazu dzialalności bibliotek? Mam wrażenie chaosu, a muszę od poniedzialku wrócić do czynnej pracy
Pozdrawiam :)

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

niedziela 26 kwie 2020, 21:29

zwroty to poważny problem. Ja mam podstawówkę więc problem widzę w klasach 8 , które ze szkoły odchodzą. Na dziś powiedziałam dyrekcji, ze wyznaczamy terminy dla poszczególnych klas. Przy sekretariacie stawiamy kartony, każdy uczeń przynosi swój komplet w reklamówce podpisany. My po 2 tygodniach zaczynamy odpisywać. Pół biedy z uczniami, którzy w przyszłym roku przyjdą do szkoły. Ich się da rozliczyć jak nie teraz to jesienią. Problem dla mnie to 8 klasy dla ciebie maturzyści. Mimo to nie zamierzam umierac dla podręczników i tobie też radzę ograniczyć kontakt z uczniami.

Książniczka1
Posty: 25
Rejestracja: niedziela 24 cze 2012, 21:09

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

niedziela 26 kwie 2020, 22:35

Dzień dobry,
Drogie Panie prowadzące blog https://bibliotekana5.pl.tl
Wszystko fanie, ale nie wiem, czy wiecie Panie, że łamiecie prawo, umieszczając na swojej stronie całe teksty lektur, które objęte są prawami autorskimi? Grożą za to niestety kary.
Ostatnio pisałam na ten temat na blogu - nie wolno nawet czytać na YT fragmentów takich tekstów bez zgody autora, nie mówiąc już o umieszczaniu całych utworów...
Tu jest tekst: https://bibliog3.wordpress.com/2020/04/ ... a-youtube/
Powiem szczerze, że jestem w szoku...

Romualda Słodowicz pisze:
środa 22 kwie 2020, 19:58
Witam wszystkich. Jest to dla nas wszystkich trudny czas i na pewno liczy się każda propozycja pracy. W bibliotece pracuję z koleżanką. Co kilka dni dzielimy się swoimi pomysłami i przydzielamy sobie pracę. Ponieważ musimy pisać raporty dotyczące wykonanej pracy (każda osobno), więc wszystko musi być spójne i nie powielać się. Ostatnio najwięcej czasu poświęcamy na rozbudowę bloga biblioteki (polecam darmową wersję na www.stronygratis.pl ). Miałyśmy w tym roku bardzo dużo zastępstw i prawie wcale nie mogłyśmy wykonywać swojej pracy, dlatego teraz nadrabiamy (a jest co). Zapraszamy do zajrzenia: https://bibliotekana5.pl.tl/ Zrobiłyśmy tutaj: podlinkowane teksty do lektur w plikach pdf - mogą sobie od razu czytać lub ściągnąć na komputer - osobno dla klas 1-3 i 4-8. Jest też zakładka ,,Lektury na ekranie" - niestety nie ma wszystkich. Jest kilka propozycji ,,Dla nauczyciela". Kolejna zakładka, to ,,Hobby", ,,Wycieczki w sieci"- bardzo fajne zwiedzanie-sama sobie trochę skorzystałam. I jeszcze parę innych rzeczy tam wrzuciłyśmy i jeszcze wrzucimy. W ten sposób nasza praca jest częściowo widoczna. Ale także tworzymy bibliografie, plany, redagujemy scenariusze, publikujemy, przeprowadzamy konkursy w uproszczonej formie, wysyłamy informacje nauczycielom i uczniom. Ogólnie mamy łatwo, bo pracujemy na Librusie. To tyle. Myślę, że troszkę podpowiedziałam. Pozdrawiam :lol:

KarolinaCKZiU
Posty: 4
Rejestracja: środa 18 mar 2020, 22:08

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

poniedziałek 27 kwie 2020, 22:22

W czasie pandemii nasza biblioteka szkolna pracuje zdalnie.
W kwietniu 2020 miały się odbyć Drzwi Otwarte naszej szkoły. Z uwagi na pandemię przenieśliśmy je do sieci i pracując w zespole ds. promocji szkoły, zamieszczamy na szkolnym FB materiały promocyjne. Ponadto wspieramy materiałami dydaktycznymi zarówno nauczycieli, jak i uczniów. Dla maturzystów, w ramach powtórek przed egzaminem dojrzałości, na Google Classroom założyłyśmy Wirtualną Bibliotekę. Zamieszczamy w niej linki do arkuszy maturalnych z różnych przedmiotów oraz filmiki. Uczniowie otrzymali kod dostępu do opublikowanych materiałów. Do pozostałej młodzieży, nauczycieli oraz rodziców wysłałyśmy linki do wirtualnych bibliotek, bezpłatnych e-booków i audiobooków.
Przygotowujemy materiały na gazetki okolicznościowe, oraz planujemy promocję czytelnictwa na naszym szkolnym Facebooku. Piszemy także scenariusze projektów oraz przedstawień artystycznych. Przygotowałyśmy także wykaz zaległości czytelniczych wśród maturzystów, którzy powinni rozliczyć się z wypożyczonych książek. Śledzimy oferty księgarń internetowych oraz nowości wydawnicze. W systemie MOL NET+ prowadzimy różnego rodzaju zestawienia związane z czytelnictwem, oraz planujemy przeprowadzenie ubytkowania wybranych pozycji księgozbioru. Zapoznajemy się z różnego rodzaju programami i grantami skierowanymi do bibliotek. Bierzemy udział w webinariach, a także śledzimy portale internetowe dla bibliotekarzy, poszukując inspiracji do dalszej pracy.

iwona60
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek 12 wrz 2016, 13:40

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

wtorek 28 kwie 2020, 19:11

Mam pytanie odnośnie wynagrodzenia. Własnie dowiedziałam się, ze nie zostanie mi wypłacony dodatek za wysługę lat (20%). Na polecenie dyrektora dokumentuje swoją pracę codziennie w librusie (głównie konkursy dla uczniów, planowanie scenariuszy imprez, wystaw, samokształcenie i doskonalenie zawodowe). Rozliczyłam też maturzystów (praca na terenie szkoły). Czy wobec tego mozna uznać, że pracuję czy pozostaję w gotowości do pracy.

JakubPolska
Posty: 1
Rejestracja: środa 29 kwie 2020, 01:17
Kontakt: Strona WWW

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

środa 29 kwie 2020, 01:21

W Gdyni też otwierają się powoli biblioteki. :)

iwona60
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek 12 wrz 2016, 13:40

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

poniedziałek 04 maja 2020, 16:02

iwona60 pisze:
wtorek 28 kwie 2020, 19:11
Mam pytanie odnośnie wynagrodzenia. Własnie dowiedziałam się, ze nie zostanie mi wypłacony dodatek za wysługę lat (20%). Na polecenie dyrektora dokumentuje swoją pracę codziennie w librusie (głównie konkursy dla uczniów, planowanie scenariuszy imprez, wystaw, samokształcenie i doskonalenie zawodowe). Rozliczyłam też maturzystów (praca na terenie szkoły). Czy wobec tego mozna uznać, że pracuję czy pozostaję w gotowości do pracy.
Podbijam post. Czy nikt nie jest w takiej sytuacji, jak ja? Dziś pensja na koncie pomniejszona o dodatek stażowy :(
Wybieram się do dyrektora, ale obawiam się, że nic nie osiągnę. OP rządzi i ma okazję trochę zaoszczędzić. Nieoficjalnie wiem, że mam zaprzestać wpisywania w librusie czynności, które wykonuję. Oficjalnie nikt nie odwołał, więc dziś wpisu dokonałam.

Kalina
Posty: 78
Rejestracja: środa 27 lut 2013, 12:19

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

poniedziałek 04 maja 2020, 17:54

Iwona60, dziś na głównej stronie portalu biblioteka.pl zamieszczono poradę prawną na temat wynagrodzenia za pracę zdalną . Czy już czytałaś?

iwona60
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek 12 wrz 2016, 13:40

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

poniedziałek 04 maja 2020, 22:49

Kalina pisze:
poniedziałek 04 maja 2020, 17:54
Iwona60, dziś na głównej stronie portalu biblioteka.pl zamieszczono poradę prawną na temat wynagrodzenia za pracę zdalną . Czy już czytałaś?
Dzięki, właśnie przeczytałam. Mam zamiar pracować dalej (nie dostałam oficjalnie żadnej decyzji odwołującej poprzednie zarządzenie dyrektora w sprawie pracy zdalnej) i na koniec maja upomnieć się o wyrównanie dodatku stazowego. Chyba, że dyrektor zabroni mi pracować

Hipokrates
Posty: 2
Rejestracja: środa 04 mar 2020, 13:24

Re: Biblioteka szkolna a pandemia

wtorek 05 maja 2020, 20:57

U mnie OP wydał uchwałę w sprawie blokowania wydatków budżetowych - to znaczy, że wszyscy nauczyciele nie otrzymają wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe. Czy to w ogóle zgodne z prawem?

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 101 gości