Grajan
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 19 mar 2020, 11:51

Ubytkowanie

czwartek 16 kwie 2020, 11:50

Witam wszystkich. Czy ktoś może mi doradzić, co robić? Ubytkuję książki, posiadam księgę inwentarzową papierową i księgę w systemie Mol. Okazuje się, że książka została ubytkowana i wykreślona w księdze papierowej, ale nie została ubytkowana w księdze w Molu. Nie mogę nadać numeru ubytku z księgi papierowej w systemie Mol, ponieważ "okienko" nr ubytku jest nieaktywne, a ubytkując, system nadaje kolejny numer. W rzeczywistości, więc książka ta będzie ubytkowana 2 razy. Będę wdzięczna za podpowiedź.

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Ubytkowanie

piątek 17 kwie 2020, 10:27

Jeżeli przejęłaś bibliotekę z takim stanem, nie bierz na siebie winy. Zgłoś sprawę dyrektorowi, może ma jakiś pomysł co z tym zrobić. Wszak on za wszystko odpowiada. Zaczęłabym od sprawdzenia w księgowości, czy wartość zbiorów / ubytków pokrywa się z zapisem w MOL, czy w księdze papierowej. Bo rozumiem, że będą rozbieżności.
Jeżeli zaistnieje zgodność księgowa z zapisem w księdze papierowej, należałoby doprowadzić do stanu zgodności z zapisami w MOL. Najprostszy sposób, to zubytkować w MOL teraz książki, które są już wykreślone w księdze papierowej. I w księdze papierowej obok poprzedniego numeru ubytku w nawiasie na czerwono wpisać numer nadanym przez MOL - z wyjaśnieniem w rubryce Uwagi skąd poprawka.
Jeżeli zapis księgowy jest zgodny z wartością zbiorów w MOL, pozostawiłabym w księdze papierowej stan bez zmian. W momencie przejścia na system elektronicznej ewidencji księgi papierowe są tylko pomocnicze. Jednakże ubytkując w MOLU należy daną książkę wykreślić również w księdze papierowej.
Nie wiem, czy mój tok rozumowania jest prawidłowy, być może wypowie się ktoś bardziej doświadczony :idea:

Grajan
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 19 mar 2020, 11:51

Re: Ubytkowanie

wtorek 21 kwie 2020, 12:37

Dziękuję za podpowiedź. Rozbieżności są, a rozliczenie jest na podstawie księgi papierowej. Wg niej więc wszystko robię. Twoja podpowiedź jest podobna do mojego toku myślenia. Pozdrawiam :P

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 139 gości