Roza016
Posty: 15
Rejestracja: czwartek 21 cze 2012, 20:39

Dokumentowanie pracy nauczyciela bibliotekarza w czasie nauczania na odległość.

piątek 24 kwie 2020, 15:47

Witam!
Moje pytanie dotyczy dokumentowania naszej pracy w czasie nauczania na odległość. Do tej pory ewidencjonowałam swoja pracę w tradycyjnym dzienniku papierowym. I tam jak zapewne i Wy wszystkie, wpisywałam swoje wszystkie czynności, które wykonywałam danego dnia, bez podawania czasu ile dana czynność mi zajmuje. Teraz otrzymałam informację, że muszę podawać wszystko to, co robię z podaniem konkretnego czasu!
Jak u Was drogie koleżanki to działa? Naszą pracę raczej trudno trzymać w ryzach czasowych tak jak jest z lekcją dydaktyczną. I czy jest to zgodne z jakąś podstawą, rozporządzeniem. I sama nie wiem czy nie poprosić o założenienie dziennika elektronicznego tak jak w przypadku Pedagoga szkolnego.
Zaczyna mnie to wszystko przerażać, przerastać!!
Proszę o odzew!
Pozdrawiam i życzę zdrowia
Roza016

KaWa
Posty: 207
Rejestracja: czwartek 28 lip 2016, 13:13

Re: Dokumentowanie pracy nauczyciela bibliotekarza w czasie nauczania na odległość.

piątek 24 kwie 2020, 16:27

W mojej szkole praktykowane jest pisanie przez bibliotekarza sprawozdania za dany tydzień. Forma dowolna, po prostu opisuję czynności, które wykonałam. Jak na razie nie ma wymogu określania czasu danej czynności. Od nowego tygodnia część zadań będę wykonywała w bibliotece. Właściwie sama tak chciałam, ponieważ mam do zrobienia zaległe rzeczy, których zrobienie zdalnie jest niemożliwe.

kno_da
Posty: 138
Rejestracja: piątek 17 sie 2018, 17:47

Re: Dokumentowanie pracy nauczyciela bibliotekarza w czasie nauczania na odległość.

piątek 24 kwie 2020, 20:02

U mnie na szczęście nie ma obowiązku dokumentowania pracy w rozliczeniu czasowym. Wypełniam po prostu dziennik, tak jak to robiłam gdy uczniowie byli w szkole. Wiem jednak, że w tym samym powiecie jest szkoła w której nauczyciel bibliotekarz, czy też wychowawca świetlicy musi rozpisywać działania godzinowo :/
Mam to szczęście w nieszczęściu, że mogę przychodzić do pracy na 3 godziny dziennie. Zajmuję się m.in. drukowaniem i naklejaniem kodów kreskowych na książki. Dopiero od niedawna mamy czytnik więc cieszę się, że praca idzie do przodu.

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Dokumentowanie pracy nauczyciela bibliotekarza w czasie nauczania na odległość.

sobota 25 kwie 2020, 13:44

Jak już wcześniej napisałam w innym wątku:
W mojej szkole działa dziennik elektroniczny, ale ja prowadzę dziennik biblioteki w wersji papierowej, wg własnego autorskiego wzoru - zatwierdzony przez dyrektora, z odpowiednim zapisem w statucie szkoły. W związku z tym dokumentowanie mojej pracy zdalnej prowadzę w pliku tekstowym, w tabelce z rubrykami: data i czynności. Dyrektor zaakceptował. Po powrocie do pracy stacjonarnej plik zostanie wydrukowany i dołączony do dziennika biblioteki.
Tak więc wystarczy data i czynności - bez wskazywania konkretnych godzin. Ale o wszystkim decyduje dyrektor.

Romualda Słodowicz
Posty: 2
Rejestracja: środa 22 kwie 2020, 19:16

Re: Dokumentowanie pracy nauczyciela bibliotekarza w czasie nauczania na odległość.

środa 29 kwie 2020, 09:27

U mnie opisujemy naszą pracę i wpisujemy jej czas w minutach. Na początku nie wiedziałam jak to zrobić, żeby było dobrze. Mam 3 godziny pracy dziennie (muszę wykazać 180 minut). Robię to tak (tutaj podaję przykładowe dwa dni) np. we wtorek wpisałam:
1. 90 minut - Wyszukiwanie stron oraz zamieszczanie linków do lektur w plikach pdf; także lektur w formie sfabularyzowanej (kopiowanie zdjęć, ich edycja, zapisanie na stronie, edycja tekstu, zamieszczanie linków do filmów, zamieszczenie adresów stron pod zdjęciami-dotyczy praw autorskich).
2. 60 minut - Utworzenie nowej zakładki, skierowanej do rodziców jako pomoc na czas nauki zdalnej, dotyczącej nauczania w domu.
3. 30 minut - Uzupełnienie zakładek z lat poprzednich o zdjęcia (które nie ,,utrzymały się" na stronie, najprawdopodobniej z przyczyn technicznych);
jakiś czwartek:
1. 80 minut - Zamieszczanie linków do lektur obowiązkowych i dodatkowych w plikach pdf (wyszukiwanie, edycja, wpisanie źródeł, itp.)
2. 40 minut - Redagowanie kart kroniki bibliotecznej oraz gazetki: wyszukiwanie zdjęć na stronie oraz na nośnikach pamięci, edycja zdjęć, dobór tła i ramek, redagowanie tekstów (praca zaległa).
3. 30 minut - Zmieszczenie I części materiałów przesłanych przez koleżankę [podane nazwisko i imię] na temat ,,Hobby" (korekta tekstu, sprawdzenie linków do stron, zamieszczenie zdjęć).
4. - 20 minut - Sprawdzenie aktywności linków do lektur: w formie tekstowej, adiobooków i zekranizowanych.

Postanowiłam opisywać wszystko szczegółowo. Dlaczego? Ponieważ wszyscy wiemy, że większość nie wie, na czym polega praca bibliotekarza i ile czasu potrzeba na poszczególne zadania, aby je wykonać. Tak naprawdę dopiero teraz robimy to, co dawno chciałyśmy zrobić, ale okazało się, że zastępstwa nam to uniemożliwiły.

Mam nadzieję, że komuś pomogłam chociaż trochę. Stronka naszej biblioteki: https://bibliotekana5.pl.tl/ Zapraszam do kopiowania linków, zdjęć do lektur i nie tylko. Pozdrawiam wszystkie Forumowiczki !

Roza016
Posty: 15
Rejestracja: czwartek 21 cze 2012, 20:39

Re: Dokumentowanie pracy nauczyciela bibliotekarza w czasie nauczania na odległość.

środa 29 kwie 2020, 11:08

Dziękuję, bardzo mi to pomogło. A czy przed koronawirusem tez czasowo dokumentowałaś swoją prace?
Pozdrawiam

siódemeczka
Posty: 1
Rejestracja: niedziela 29 mar 2020, 18:49

Re: Dokumentowanie pracy nauczyciela bibliotekarza w czasie nauczania na odległość.

sobota 02 maja 2020, 18:31

Witam,

Podobnie jak koleżanki, zastanawiałam się nad sposobem dokumentacji zdalnej mojej pracy. Przeglądając w/w posty, widzę, że nie jestem osamotniona w tym dylemacie.
Obecnie dokumentuję swoją pracę tradycyjną formą zapisu w dzienniku papierowym oraz w formie elektronicznej. Mając na uwadze fakt kolejnego przedłużenia okresu pandemii, nie przewiduję w tej chwili zmiany formy zapisu pracy.
Ostatnio zmieniony czwartek 14 maja 2020, 10:32 przez siódemeczka, łącznie zmieniany 1 raz.

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Dokumentowanie pracy nauczyciela bibliotekarza w czasie nauczania na odległość.

poniedziałek 04 maja 2020, 10:01

Z ciekawości zapytałam dziś mojego dyr, co sądzi o rozliczaniu pracy godzinowo / minutowo (jak napisała wyżej Pani RS).
Powiedział, żebym się nie wygłupiała i nie była bardziej papieska od papieża :lol:
Zalecam więc zdrowy rozsądek.

KasiaRo
Posty: 12
Rejestracja: piątek 16 sie 2019, 10:15

Re: Dokumentowanie pracy nauczyciela bibliotekarza w czasie nauczania na odległość.

wtorek 19 maja 2020, 20:16

My do tej pory pracowałyśmy na dzienniku papierowym, ale na okres zdalnego nauczania przeszłyśmy na dziennik w eBiblio, jednak nigdy nie było mowy o rozpisywaniu pracy na minuty.

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Dokumentowanie pracy nauczyciela bibliotekarza w czasie nauczania na odległość.

środa 20 maja 2020, 13:43

I tego się trzymajmy. Nadgorliwość jest gorsza od.... wiadomo :roll:

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 72 gości