ulewa
Posty: 1
Rejestracja: piątek 27 mar 2020, 11:32

Uruchomienie wypożyczania i zwrotu książek w bibliotece szkolnej przed 24 maja

środa 29 kwie 2020, 13:37

Witam, Czy Dyrektor może uruchomić wypożyczanie i zwrot książek w bibliotece szkolnej przed 24 maja? Są wytyczne dla Bibliotek Publicznych, które wznawiają niebawem pracę. Dostępne min. tutajhttp://lustrobiblioteki.pl/2020/04/od-4-maja-mozna-otwierac-biblioteki/
Czy biblioteki szkolne też podlegają tym zasadom? Mam szczególnie na myśli kwarantannę książek i zapewnienie pracownikom środków ochrony.

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Uruchomienie wypożyczania i zwrotu książek w bibliotece szkolnej przed 24 maja

środa 29 kwie 2020, 20:12

Obawiam się, że dyrektor nie musi się dostosować do tych zaleceń ale warto go z nimi zapoznać.

Zala
Posty: 2
Rejestracja: środa 29 kwie 2020, 17:52

Re: Uruchomienie wypożyczania i zwrotu książek w bibliotece szkolnej przed 24 maja

piątek 01 maja 2020, 21:33

Przecież szkoły są zamknięte do 24 maja, a biblioteki szkolne są częścią szkoły, a nie odrębną instytucją.

hariett
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 16 sty 2020, 12:15

Re: Uruchomienie wypożyczania i zwrotu książek w bibliotece szkolnej przed 24 maja

niedziela 03 maja 2020, 10:21

U nas tez jest plan otwarcia biblioteki szkolnej. wielu nauczycieli juz pracuje zdalnie ze szkoły (w tym dyrektor, sekretariat, administracja), podobno nie noszą maseczek ;/ ja mam przyjsc jutroby zamówic podreczniki. Rodzice znosza ksiazki biblioteczne do szkoły i zostawiają je przy wejściu

anezka
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek 10 kwie 2006, 19:05

Re: Uruchomienie wypożyczania i zwrotu książek w bibliotece szkolnej przed 24 maja

niedziela 03 maja 2020, 14:27

Moim zdaniem należałoby się nad tym zastanowić. Wydaje mi się, że uruchomienie biblioteki w ograniczony sposób dla nas samych byłoby bardzo wskazane.
Co wg. mnie oznacza ograniczony sposób (mówię z perspektywy biblioteki bez MOLA)
- mniejszy czas pracy np. 4 godziny pracy na terenie biblioteki (prace techniczno - fizyczne): konserwacja księgozbioru, selekcja, porządki na półkach, porządki w katalogach i kartotekach, selekcja podręczników, przegląd kart czytelniczych itd...
- 2 godziny pracy to praca zdalna w domu
- na razie ograniczony dostęp czytelników np. wcześniej umówiony telefonicznie tak żeby się nie spotykali (przypuszczalnie będą to raczej rodzice)
- trzeba pomyśleć o strategii odbioru podręczników priorytet to klasy ósme opuszczające szkołę


Dlaczego jestem za powolnym otwieraniem, ponieważ obawiam się ograniczania naszych etatów lub wypłat. U nas obsługa od 4 maja ma przestój (zabrano im 20% dodatku za wysługę). Wiem w świetle przepisów jesteśmy nauczycielami bibliotekarzami ale sami dobrze wiemy, że na nas, świetlicy, pedagogach, logopedach najłatwiej jest "zaoszczędzić" :( My przecież nie stoimy przy tablicy i nie realizujemy podstawy programowej.

W Krakowie już były próby zamykania domów kultury:
"Władze Krakowa wycofały projekty uchwał dotyczące przekształceń Młodzieżowych Domów Kultury i Międzyszkolnych Ośrodków Sportowych. W obronę placówek zaangażował się ZNP, który zbierał podpisy pod petycjami w tej sprawie". https://glos.pl/sukces-znp-krakow-wycof ... sportowych

Na tym forum pojawiła się informacja o zabranym dodatku za wysługę??? i cisza...
Re: Biblioteka szkolna a pandemia

Zgłoś ten post
Cytuj

wt kwie 28, 2020 7:11 pm
Mam pytanie odnośnie wynagrodzenia. Własnie dowiedziałam się, ze nie zostanie mi wypłacony dodatek za wysługę lat (20%). Na polecenie dyrektora dokumentuje swoją pracę codziennie w librusie (głównie konkursy dla uczniów, planowanie scenariuszy imprez, wystaw, samokształcenie i doskonalenie zawodowe). Rozliczyłam też maturzystów (praca na terenie szkoły). Czy wobec tego mozna uznać, że pracuję czy pozostaję w gotowości do pracy.
Ostatnio zmieniony niedziela 03 maja 2020, 14:43 przez anezka, łącznie zmieniany 3 razy.

anezka
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek 10 kwie 2006, 19:05

Re: Uruchomienie wypożyczania i zwrotu książek w bibliotece szkolnej przed 24 maja

niedziela 03 maja 2020, 14:35

Poprzednio bardzo się rozpisałam, więc krótko:
- jestem za ograniczonym otwieraniem bibliotek szkolnych
- tak boję się, bo dojeżdżam komunikacją niepubliczną (12 km)
- jeśli nie odbierzemy podręczników to będzie to marnotrawstwo na ogromna skalę
- nie chcę umierać za podręczniki ale chcę mieć pracę

Proszę o włączenie się do dyskusji innych forumowiczów i Pana Juliusza Wasilewskiego.

Może my też spróbujmy wypracować nasze rekomendacje jak zrobiła to Biblioteka Narodowa i przedstawmy je naszym dyrektorom i organom prowadzącym.

anezka
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek 10 kwie 2006, 19:05

Re: Uruchomienie wypożyczania i zwrotu książek w bibliotece szkolnej przed 24 maja

niedziela 03 maja 2020, 14:50

Jeszcze link do rekomendacji Biblioteki Narodowej

https://www.bn.org.pl/aktualnosci/3971- ... oteki.html

Pamiętajmy też, że w ograniczony sposób na terenie szkoły pracują sekretariaty, dyrektorzy i z tego co mi wiadomo dyrektor ma prawo wskazać jako miejsce pracy zdalnej szkołę (np. gdy jest problem z internetem domowym). Jeśli się mylę proszę o sprostowania.

Pozdrawiam i bardzo staram się być optymistką....niestety coraz gorzej mi to wychodzi.

Julia65
Posty: 265
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: Uruchomienie wypożyczania i zwrotu książek w bibliotece szkolnej przed 24 maja

niedziela 03 maja 2020, 15:02

Decyzje powrotu do szkoły i otwarcia biblioteki pozostawiam dyrektorowi. Oczywiście są plusy i minusy tej decyzji. Na pewno muszę się zastanowić jak odebrać podręczniki i książki od klas ósmych. Książki wypożyczone indywidualnie przez pozostałych uczniów będą zwracane w przyszłym roku szkolnym (może nie będą musiały być w kwarantannie). Podręczniki dla klas 1-7 też można zwrócić we wrześniu.Chociaż rozważam opcję zwrotu podręczników w czerwcu. Będzie ona uzależniona (w moim przypadku) od odpowiedniego pomieszczenia (kwarantanna), dlatego będę musiała się nad tym zastanowić razem z dyrekcją.

anezka
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek 10 kwie 2006, 19:05

Re: Uruchomienie wypożyczania i zwrotu książek w bibliotece szkolnej przed 24 maja

niedziela 03 maja 2020, 16:28

Bardzo dziękuję za Twoją opinię :)


Mam nadzieję, że inni też się podzielą swoimi przemyśleniami, taka burza mózgów pomaga inaczej spojrzeć na sprawę.

Tak jak pisałam wcześniej obawiam się "oszczędności" na naszych etatach.
Oczywiście pracuję zdalnie: mam zlecenia od dyrekcji i swoją pracę, szkolę się.

Przypominam, że nie mam systemu MOL więc księgi, katalogi i karty czytelników zostały w bibliotece.

Julia65
Posty: 265
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: Uruchomienie wypożyczania i zwrotu książek w bibliotece szkolnej przed 24 maja

niedziela 03 maja 2020, 18:49

anezka pisze:
niedziela 03 maja 2020, 16:28
Bardzo dziękuję za Twoją opinię :)


Mam nadzieję, że inni też się podzielą swoimi przemyśleniami, taka burza mózgów pomaga inaczej spojrzeć na sprawę.

Tak jak pisałam wcześniej obawiam się "oszczędności" na naszych etatach.
Oczywiście pracuję zdalnie: mam zlecenia od dyrekcji i swoją pracę, szkolę się.

Przypominam, że nie mam systemu MOL więc księgi, katalogi i karty czytelników zostały w bibliotece.
Jeśli chodzi o oszczędności na etatach to niestety nasza praca nie ma na to wpływu :( i bardzo często dyrektor też nie :(

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Uruchomienie wypożyczania i zwrotu książek w bibliotece szkolnej przed 24 maja

poniedziałek 04 maja 2020, 10:12

Zapoznałam się z rekomendacjami BN. Nie wszystkie da się zastosować w realiach biblioteki szkolnej. Czekam na jakieś oficjalne rozporządzenie regulujące naszą pracę w tej nowej rzeczywistości. Dużą nadzieję pokładam w Panu Juliuszu Wasilewskim. Na łamach "BwSz" zawsze ukazywały się bardzo przydatne tematyczne poradniki.
PANIE JULIUSZU, PROSZĘ DZIAŁAĆ :P

Kalina
Posty: 78
Rejestracja: środa 27 lut 2013, 12:19

Re: Uruchomienie wypożyczania i zwrotu książek w bibliotece szkolnej przed 24 maja

poniedziałek 04 maja 2020, 10:48

W mojej ocenie biblioteki szkolne powinny być otwarte wtedy, gdy dzieci wrócą do szkoły. Wszystkie klasy, gabinety sa teraz zamknięte. Tyle lat walczylismy, żeby bibliotekę szkolną traktować jak pracownię i integralną część szkoły. Dlaczego teraz mamy się od tej szkolnej całości oddzielić i wprowadzać dla bibliotek szkolnych inne zasady. Tyle lat walczyliśmy , by traktowano nas jak nauczycieli. Nauczyciele nie wrócili jeszcze do pracy z uczniami w szkole , bo tak zdecydowały władze. Dlaczego my mamy wrócić do pracy z uczniem w szkole , jako jedyni nauczyciele ? Co będzie, jeśli jakiś uczeń po wizycie w szkolnej bibliotece zachoruje ? Co będzie, jak zachorują jego rodzice, dziadkowie. Zaraz zacznie się dochodzenie co i jak? Dlaczego znalazł się w ogóle w szkole, która miała być dla uczniów zamknęta. Nie warto i nie wolno podejmować tego ryzyka, Taka jest moja ocena.

anezka
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek 10 kwie 2006, 19:05

Re: Uruchomienie wypożyczania i zwrotu książek w bibliotece szkolnej przed 24 maja

poniedziałek 04 maja 2020, 11:08

Miło przeczytać kolejne opinie, dziękuję:)

Właśnie otrzymałam kod dostępu i na szybko przeczytałam kilka artykułów dotyczących pracy zdalnej nauczycieli bibliotekarzy.
"Biblioteka w Szkole" wyraźnie sugeruje powolne nastawianie się na częściową pracę w bibliotece.

Dlatego ja nadal uważam, że to my powinniśmy zacząć tworzyć NASZE rekomendacje, które pozwolą zachować bezpieczeństwo.
Najpierw częściowa praca bez czytelnika, np.
15 godzin w bibliotece (taki dzień wewnętrzny jak dawniej środa - kto pamięta?)
15 godzin praca zdalna (wykonywana w domu)

Wszystko oczywiście w ustaleniu z dyrekcją, która będzie i tak musiała zasięgnąć opinii OP i pewnie GIS.

Kalina
Posty: 78
Rejestracja: środa 27 lut 2013, 12:19

Re: Uruchomienie wypożyczania i zwrotu książek w bibliotece szkolnej przed 24 maja

poniedziałek 04 maja 2020, 11:30

Dzielnie pracy na zdalną z domu i obecność fizyczną w szkole w dużym mieście , gdy dojeżdża się długo do pracy, to dodatkowe 3 godziny w komunikacji miejskiej. Niektórzy niestety tak mają
W radiu ciągle komunikaty, żeby przcierać poręcze , lady w sklepach itd. Czy szkoły otrzymają środki dezynfekujące do gabinetów ( w tym biblioteki) skoro teoretycznie są zamknęte.
.

Julia65
Posty: 265
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: Uruchomienie wypożyczania i zwrotu książek w bibliotece szkolnej przed 24 maja

poniedziałek 04 maja 2020, 11:40

Dzielenie pracy zdalnej z obenością fizyczną
Kalina pisze: W mojej ocenie biblioteki szkolne powinny być otwarte wtedy, gdy dzieci wrócą do szkoły. Wszystkie klasy, gabinety sa teraz zamknięte. Tyle lat walczylismy, żeby bibliotekę szkolną traktować jak pracownię i integralną część szkoły. Dlaczego teraz mamy się od tej szkolnej całości oddzielić i wprowadzać dla bibliotek szkolnych inne zasady. Tyle lat walczyliśmy , by traktowano nas jak nauczycieli. Nauczyciele nie wrócili jeszcze do pracy z uczniami w szkole , bo tak zdecydowały władze. Dlaczego my mamy wrócić do pracy z uczniem w szkole , jako jedyni nauczyciele ? Co będzie, jeśli jakiś uczeń po wizycie w szkolnej bibliotece zachoruje ? Co będzie, jak zachorują jego rodzice, dziadkowie. Zaraz zacznie się dochodzenie co i jak? Dlaczego znalazł się w ogóle w szkole, która miała być dla uczniów zamknęta. Nie warto i nie wolno podejmować tego ryzyka, Taka jest moja ocena.
Całkowicie się zgadzam. Myślę, że nie ma sensu za dużo kombinować z dzieleniem pracy fizycznej ze zdalną bo tylko na tym stracimy.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 139 gości