BlondAnka
Posty: 20
Rejestracja: piątek 21 wrz 2018, 12:17

ebiblio - błędy w działaniu

środa 20 maja 2020, 13:03

Cześć,
Chciałam zapytać czy u kogoś też występują błędy w pobieraniu opisów i wyszukiwaniu? Nie zawsze ale dość często.
Pobieram opis z BN albo z KaRo, (umiem, naprawdę, zresztą co tam można zepsuć - robi się samo) gdzie wszystko jest dobrze a u mnie wyświetla jakieś dzikie rzeczy. Notorycznie przerabia współautorów, wydawców itp na "adresata dedykacji", przy edycji ukrywa część pól z formatu marc, nie pozwala edytować i poprawiać niektórych źle pobranych opisów (tzn edytować można ale przy próbie zapisu wywala system). Reklamowałam to do pomocy wielokrotnie przesyłając screeny na dowód ale mnie zbywają tłumacząc, ze to błędnie wpisane dane oryginalne. A na screenie jak byk podgląd, że to nieprawda.
A wyszukiwanie to już wolna amerykanka. Pokazuje oprócz prawidłowych najdziwniejsze tytuły zupełnie niezwiązane ze słowem wpisanym w wyszukiwarkę. Oczywiście tłumaczenia j.w. a na podglądzie formularza marc widać, że nie ma takiego słowa w tytule w tym dokumencie.
Walczę już ponad rok.
Chętnie porównam wrażenia, najlepiej telefonicznie bo opisanie tego wszystkiego to spory elaborat.

BlondAnka
Posty: 20
Rejestracja: piątek 21 wrz 2018, 12:17

Re: ebiblio - błędy w działaniu

czwartek 21 maja 2020, 16:21

Alleluja!
Ktoś wreszcie jednak zadzwonił i wspólnie przetestowaliśmy moje ebiblio. Jednak nie zmyślam i nie histeryzuję - jest problem. Podobno (taki fart) tylko u mnie...
Najczęściej używane sformułowanie przez bardzo sympatycznego pana z techniki: "Dziwne, dlaczego on tak robi? "
Zobaczymy jak się sytuacja rozwinie.

Basia
Posty: 461
Rejestracja: wtorek 11 kwie 2006, 08:16

Re: ebiblio - błędy w działaniu

czwartek 29 paź 2020, 11:25

U mnie część z tych błędów też się zdarza, też mnie zbywają tłumacząc, ze to błędnie wpisane dane oryginalne.
Ciekawa jestem, jak u Ciebie to teraz wygląda?

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: ebiblio - błędy w działaniu

wtorek 03 lis 2020, 23:04

Czy działa wam e biblio? U mnie biały ekran.

kno_da
Posty: 138
Rejestracja: piątek 17 sie 2018, 17:47

Re: ebiblio - błędy w działaniu

środa 04 lis 2020, 14:44

U mnie już od jakiegoś czasu jest biały ekran, ale po odświeżeniu strony wszystko działa. Już się przyzwyczaiłam, że po zalogowaniu z Librusa biała strona--->odśwież i działa. Dopytywałam w pomocy technicznej, ale nie bardzo wiedzieli dlaczego tak się dzieje.

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: ebiblio - błędy w działaniu

czwartek 05 lis 2020, 01:16

Faktycznie pomaga. u mnie to nowość.

Tunia
Posty: 69
Rejestracja: środa 21 lis 2007, 15:11

Re: ebiblio - błędy w działaniu

czwartek 05 lis 2020, 13:09

A to jest pocieszenie dla mnie, bo myślałam, że odświeżanie po zalogowaniu do Librusa to "coś" u mnie... Pozdrawiam :)
Tunia

kno_da
Posty: 138
Rejestracja: piątek 17 sie 2018, 17:47

Re: ebiblio - błędy w działaniu

czwartek 05 lis 2020, 14:49

Może warto im (Librusowi) to zgłosić? Ja już to wcześniej zgłaszałam, ale może jak zobaczą, że to nie jest pojedynczy problem to coś zrobią z tym? W sumie nie jest to dla mnie uciążliwe, ale... wiadomo... Lepiej jak coś działa na 100%.
Pozdrawiam czwartkowo:)

Fiszka1LO
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 16 mar 2020, 09:42

Re: ebiblio - błędy w działaniu

piątek 06 lis 2020, 10:14

Dzień dobry!
Również mam podobne problemy z e-biblio...
Natomiast zauważyłam jeszcze jedną rzecz, która nie działa dobrze.
Otóż kiedy tworzę opis z autopsji i należy określić czas powstania dzieła i zakres chronologiczny treści, to często nijak ma się to do rzeczywistego czasu ujętego w publikacji.
Bardzo nieelastyczne okresy czasowe są - ale rozumiem, że tak zostało zaprogramowane i nic nie da się z tym zrobić.
Natomiast potem w gotowym opisie pojawiają mi się te informacje odwrotnie, to co wprowadzałam jako zakres chronologiczny treści, widnieje jako czas publikacji...
Coś można z tym zrobić? Pisać te dane odwrotnie?...
Będę wdzięczna za sugestie.

Pozdrawiam ciepło,
Basia

Jakub Salamon
Posty: 34
Rejestracja: środa 18 lis 2020, 12:00
Kontakt: Strona WWW Facebook

Re: ebiblio - błędy w działaniu

środa 18 lis 2020, 12:16

Fiszka1LO pisze:
piątek 06 lis 2020, 10:14
Dzień dobry!
Również mam podobne problemy z e-biblio...
Natomiast zauważyłam jeszcze jedną rzecz, która nie działa dobrze.
Otóż kiedy tworzę opis z autopsji i należy określić czas powstania dzieła i zakres chronologiczny treści, to często nijak ma się to do rzeczywistego czasu ujętego w publikacji.
Bardzo nieelastyczne okresy czasowe są - ale rozumiem, że tak zostało zaprogramowane i nic nie da się z tym zrobić.
Natomiast potem w gotowym opisie pojawiają mi się te informacje odwrotnie, to co wprowadzałam jako zakres chronologiczny treści, widnieje jako czas publikacji...
Coś można z tym zrobić? Pisać te dane odwrotnie?...
Będę wdzięczna za sugestie.

Pozdrawiam ciepło,
Basia
Zakresy chronologiczne treści zostały przygotowane na podstawie wytycznych Biblioteki Narodowej dotyczących zasad katalogowania i deskryptorów: http://przepisy.bn.org.pl/deskryptory/z ... nologiczny
Natomiast w sprawie innych problemów to poproszę o więcej szczegółów. Postaram się pomóc :-)

Pozdrawiam
Qba
Jakub Salamon
Architekt Systemów Bibliotecznych
(e-biblio, Alfios, Bibliografia)

BlondAnka
Posty: 20
Rejestracja: piątek 21 wrz 2018, 12:17

Re: ebiblio - błędy w działaniu

środa 18 lis 2020, 21:38

Witam,
dawno tu nie zaglądałam bo nikt się nie podpinał pod temat i sądziłam, że tylko ja jestem malkontentka a wszyscy inni szczęśliwi.
Ja od września uruchomiłam wypożyczanie i już wysłałam już chyba stronę a4 różnych uwag do e-biblio i przeważnie po baaardzo dokładnym opisywaniu z obrazkami przyznają, że no... jest problem. Ostatnio z rezerwacjami - wot nie podumali żeby zrobić tak aby czytelnicy nie rezerwowali tego samego egzemplarza lektury skoro jest ich jeszcze np. 20 wolnych.
Zaznaczam, ze życzę e-biblio jak najlepiej bo za dużo już pracy i czasu zainwestowałam aby zmieniać ale co chwila trafiam na kolejne absurdy.
Sztandarowy przykład - brak sensownego katalogu. Przeglądanie zbiorów jest dramatem! A teraz na zdalnym ...
Pozdrawiam wszystkich walczących z materią.

Jakub Salamon
Posty: 34
Rejestracja: środa 18 lis 2020, 12:00
Kontakt: Strona WWW Facebook

Re: ebiblio - błędy w działaniu

środa 18 lis 2020, 22:12

Jakiś jeden konkret mam: problem z rezerwacją tego samego numeru inwentarzowego. Ale czy rezerwację robi bibliotekarz z poziomu ee-biblio czy czytelnik z poziomu OPAC?
I proszę wyjaśnić pojęcie "brak sensownego katalogu. Przeglądanie zbiorów jest dramatem".
Co Pani ma na myśli? Postaram się pomóc.

Pozdrawiam
Jakub Salamon
Architekt Systemów Bibliotecznych
(e-biblio, alfios, bibliografia, MAK+)
Jakub Salamon
Architekt Systemów Bibliotecznych
(e-biblio, Alfios, Bibliografia)

BlondAnka
Posty: 20
Rejestracja: piątek 21 wrz 2018, 12:17

Re: ebiblio - błędy w działaniu

czwartek 19 lis 2020, 19:56

Szanowny Panie Jakubie,
Czy jest pan aktualnie pracownikiem, projektantem, czy jak to tam się nazywa w e-biblio? Czy też jest Pan może bibliotekarzem szkolnym pracującym na co dzień z e-biblio? Bo to duża różnica. Ja pracuję z e-biblio dwa lata i jest to ciągła walka z systemem. Sporo się poprawiło, ale pewne założenia koncepcyjne niestety nie. I nie wiem na ile jest to możliwe.
Jeśli jest Pan z firmy to zapewne ma Pan dostęp do zgłaszanych problemów. Pisałam o tym i nawet rozmawiałam długo z człowiekiem z pomocy librusa. A jeśli ma Pan w swojej bibliotece wpisanych ponad tysiąc pozycji to sam Pan może zauważyć, jak funkcjonują „katalogi”.
Poza brakiem sensownej a w zasadzie jakiejkolwiek instrukcji dla klienta chodzi o:
1. Jedno okienko wyszukiwania do wpisywanie wszystkiego bardzo wydłuża pracę.
2. Jest możliwość zawężenia w ustawieniach zaawansowanych do 1 konkretnego kryterium, ale to konieczność odklikiwania wszystkich innych niepotrzebnych opcji. Można zapamiętać, ale za każdym razem może być potrzebne inne kryterium. I sprawdzania bo to pamięta wszystkie ustawienia.
3. Aby uszczegółowić kolejne kryterium trzeba już szukać i jeździć po tych listach. W dodatku listy są długie, a żeby każdą zamknąć trzeba zjechać na sam jej dół.
4. Do wyszukiwania i tych list-pseudokatalogów często są pobierane i wczytywane dane z dziwnych pól. Dlatego na liście „katalogowej” autorów oprócz nich pokazuje nam odmienne wersje językowe nazwiska, tytuły, wydawców, itp.
5. Listy są długie, ale mają ograniczoną pojemność. Jak jest więcej pozycji to przestają się mieścić i są pomijane. Serio! NIE MA pełnego wykazu autorów, tytułów itp. Jeśli nie pamiętasz konkretnie nazwiska autora to nie ma szansy sprawdzić np. wszystkich na literę P czy zaczynających się od Mił… bo nie wszystkie się zmieściły.
6. Wyszukiwanie po gatunku jest pobierana z opisów, często bardzo dokładnych opisów BN. W efekcie mam litanię możliwości: powieść polska, francuska, norweska, …., czasem jeszcze z dodatkiem młodzieżowa oraz XIX, XX lub XXI wiek. A ten najprostszy i najpotrzebniejszy podział wpisywany przy danych inwentarzowych jako „rodzaj pozycji” czyli fantastyka, romans, kryminał, powieść historyczna, itp. wcale nie jest respektowany przy wyszukiwaniu. A czytelnika interesuje właśnie „co macie z fantastyki?”. Albo jakie podręczniki do biologii – co akurat jest do sprawdzenia i chwała za to.
7. Byłoby odrobinę łatwiej, gdyby można było wyszukiwać po sygnaturach (tylko jeśli sygnatura to oznaczenie UKD trzeba by udostępnić czytelnikom listę - zwykły człowiek raczej nie umie UKD na pamięć). Ale nie ma tej opcji chociaż w okienku wyszukiwania jest taka sugestia.
To tak z grubsza o wyszukiwaniu w „katalogach”.
A w zasadzie w każdym segmencie systemu są elementy niedopracowane albo zgoła błędnie zaprojektowane.
Pozdrawiam naprawdę serdecznie, bo doceniam, że ktoś chce pomóc.

Jakub Salamon
Posty: 34
Rejestracja: środa 18 lis 2020, 12:00
Kontakt: Strona WWW Facebook

Re: ebiblio - błędy w działaniu

czwartek 19 lis 2020, 23:04

Jestem projektantem systemu bibliotecznego e-biblio i nie pracuję w Librusie. System e-biblio został zaprojektowany i oprogramowany w firmie Trzecia Strona. Librus zakupił od nas wyłączne prawa na sprzedaż tego systemu.
Nie jestem bibliotekarzem szkolnym, ale jestem bibliotekarzem z wykształcenia oraz mam 12 letnie doświadczenie na rynku bibliotek publicznych (system MAK+).
Zacząłem przeglądać to forum ponieważ chce Państwu pomóc rozwiać problemy i wątpliwości związane z mechaniką systemu. Niestety nie pomogę w przypadku problemów z "zawieszaniem się" czy "długotrwałymi przerwami" :-(.
Mam dostęp do zgłaszanych problemów ale tylko tych dotyczących funkcjonalności.
Dokładnie wiem jak funkcjonują katalogi w różnych systemach bibliotecznych i mam pod opieka również takie które maja wpisane pona 100 000 pozycji.
Instrukcja jest jest dostępna z poziomu systemu i ostatnie zostały do niej dopisane informacje jak zacząć prace z e-biblio. Opis modułów wypożyczalnia, czytelnia, skontrum pojawią się w przyszłym roku. Wydaje mi się ze moduł Opracowanie został dosyć szczegółowo opisany.
1. jedno okienko wyszukiwania w katalogach bibliotecznych jest obecnie najbardziej popularna forma wyszukiwania (katalog BN, WorldCat, czy inne systemy biblioteczne)
2. ustawienia zaawansowane można zapamiętać i przy każdym logowaniu będą takie same
3. listy, czyli fasety to również aktualny trend i forma spotykana w nowoczesnych katalogach (katalogi jak wyżej) i tutaj częściowo się zgodzę że są za długie i już zaplanowaliśmy pewna zamianę aby ułatwić nawigowanie po listach
4. dane do faset (list) są wczytywane z konkretnych pol formatu MARC21 w którym jest przygotowany każdy opis bibliograficzny - pola te są ściśle określone przez zasady katalogowania BN. Jeśli Pni sobie życzy przygotuję dla Pani specyfikacje z jakich pól MARc21 korzysta e-biblio (poproszę wiadomość na priv)
5. Ah, czyli brakuje alfabetycznego wykazu takiego jak w katalogu kartkowym ? Powiem szczerze że nigdzie w komputerowym systemie bibliotecznym nie spotkałem się z takim wykazem, ale jeśli to ma pomóc, to nie mówię nie :-)
6. Wyszukiwanie po gatunku korzysta grupy pól 655 i wyświetla wszystkie dane z nich zawarte. Ale w e-biblio jest takie narzędzie jak "Zestawienia bibliograficzne" które doskonale nadają się do grupowania w wybrane przez bibliotekarze listy opisów spełniające zapytania czytelnicze typu: coś fajnego do poczytania :-). Co więcej, każde z takich zestawień może być specjalnie zaprezentowane w OPAC tuż pod lista nowości. Wystarczy zrobić zestawienie, np: Fantastyka młodzieżowa i tam powrzucać wszystko z tego zakresu i wtedy jak przyjdzie czytelnik pytając o o fantastykę to po dwóch kliknięciach ma Pani pełną listę którą można wydrukować i/lub wysłać czytelnikowi e-mailem
7. Jak najbardziej można wyszukiwać po sygnaturach. Proszę kliknąć w: Ustawienia zaawansowane wyszukiwania lokalnego z zabzyczeć szukanie po sygnaturze (Tutaj zrzut z ekranu:http://pliki.3strona.pl/ebiblio/e-bibli ... kalnie.jpg)

Pozdrawiam
Jakub Salamon
Architekt Systemów Bibliotecznych
Trzecia Strona
(e-biblio, Alfios, Bibliografia, MAK+)

P.S. Proszę napisać na priv w jakiej miejscowości znajduje się Pani biblioteka. Chętnie przyjadę i umowie wszystkie problemy na miejscu.
Jakub Salamon
Architekt Systemów Bibliotecznych
(e-biblio, Alfios, Bibliografia)

BlondAnka
Posty: 20
Rejestracja: piątek 21 wrz 2018, 12:17

Re: ebiblio - błędy w działaniu

piątek 20 lis 2020, 15:41

1. Wyszukiwanie po sygnaturach jest możliwe przez bibliotekarza, czytelnik nie ma takiej opcji.
2. Robienie zestawienia typu fantastyka młodzieżowa jest sorki głupiego robotą - ja mam tego 5 regałów. Owszem mogę zrobić polecaną listę ale jak ktoś chce przejrzeć ogólnie co jest? Jeśli dużo czyta i bestselery już zna? Skoro przy wprowadzaniu egzemplarza definiujemy "rodzaj pozycji" to dlaczego nie jest to kryterium wyszukiwania? Tylko statystyczne co mi najmniej potrzebne.
3. Wiem, że dane pobiera z konkretnych pól ale u mnie krzaczy i konsultowałam to z pomocą - nie wiedzą dlaczego.
4. Katalog autorski, tytułowy itd występuje w bibliotekach publicznych i bardzo ułatwia przeglądanie.

Jak pisałam doceniam chęć pomocy, bo w librusie różnie z tym bywało. Z przyjemnością spotkam się z Panem jeśli to będzie możliwe. Zaraz wyślę wiadomośc prywatną z kontaktem do siebie.
Załączniki
wyszukiwanie sygnatury.png
wyszukiwanie sygnatury.png (199.86 KiB) Przejrzano 4716 razy

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 133 gości