Anna
Posty: 872
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Zwrot podręczników

niedziela 28 cze 2020, 12:38

Nikt już makulatury nie chce. Szkoła musi zapłacić za jej odbiór.

Rudolfina
Posty: 205
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Zwrot podręczników

poniedziałek 27 lip 2020, 10:59

Witajcie.
Po zakończeniu roku szkolnego wysłaliśmy do kilkorga rodziców uczniów pisma, żeby wpłacili pieniądze za zniszczone / zagubione podręczniki dotowane. Z terminem 14 dni od doręczenia. Okazało się, że połowa kwot nie wpłynęła. Kazano mi zadzwonić do księgowej co dalej w przypadku, kiedy rodzice są dłużnikami szkoły w związku z podręcznikami dotowanymi. Dowiedziałam się, że nie ma w tej sytuacji wystąpienia na drogę sądową. Trzeba monitować rodziców pismami i to wszystko, co możemy zrobić.
Czy ktoś z bibliotekarzy SP był w podobnej sytuacji?

bozenakowalczyk
Posty: 5
Rejestracja: środa 04 mar 2020, 20:59

Re: Zwrot podręczników

poniedziałek 27 lip 2020, 12:43

U nas rodzice podpisują deklaracje na początku roku i zobowiązują się do zwrotu podręczników w stanie nadającym się do użytku. Jeżeli uczeń zniszczy lub zgubi podręcznik, odkupuje go lub za niego płaci. Jeżeli tego nie zrobi, nie otrzymuje podręczników na przyszły rok do czasu uregulowania zaległości. Uczniowie już o tym wiedzą i przez ostatnie dwa lata nie było żadnych problemów z terminem zapłaty. Do zakończenia roku wszystko zostało uregulowane, a za pieniądze wpłacone za zagubione i zniszczone podręczniki domówiliśmy w wydawnictwie brakujące egzemplarze.

Anna
Posty: 872
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Zwrot podręczników

wtorek 28 lip 2020, 00:35

Wstrzymanie wypożyczenia do czasu uregulowania zwrotu to skuteczna forma nacisku. Aczkolwiek mam ucznia, który nie otrzymał podręczników przez cały rok szkolny (decyzja dyrekcji) , takiego, który uregulował zwrot dopiero w połowie roku (zwrócono podręczniki całe i zdrowe więc nie pojmuję czemu to trwało tak długo) i takiego, który wpłacił dopiero w listopadzie. Bywa różnie. Tez rozesłałam zawiadomienia. Jedni odpisali przepraszając inni milczą. Zobaczymy we wrześniu.

KaJu
Posty: 254
Rejestracja: czwartek 25 maja 2006, 21:01

Re: Zwrot podręczników

piątek 31 lip 2020, 11:19

Żądanie wpłaty pieniędzy za zniszczony podręcznik na konto szkoły jest sytuacją nieprawną, już wiele razy o tym pisałyśmy. No i gdyby ktoś kiedyś się tego czepił, to ma czarno na białym... Dziwię się, że dyrektor się na coś takiego zgadza.
Formalnie wpłata ma być na rzecz organu prowadzącego. Tylko jak potem od nich te pieniądze wydobyć? Czy ktoś w ogóle próbował :mrgreen: ?

Wobec powyższego u mnie w szkole rodzice mają obowiązek sami odkupić zniszczony podręcznik. I to też nie jest do końca w majestacie prawa, ale ewentualna kontrola nie wykaże... kontrole, jak wiadomo sprawdzają tylko papiery, nie stan faktyczny.... A tu Jest podręcznik ten sam, z tymi samymi numerami i pieczątką...

Wyjątkowo zdarzało mi się wziąć pieniądze, np. od odchodzącej klasy ósmej, ale wtedy gotówkę z ręki do ręki - lepszy wróbel w garści... No i jeszcze jeden aspekt praktyczny. Po co przyjmować pieniądze i jeszcze mieć kłopot z dodatkowymi zamówieniami? Niech rodzice to załatwiają.

Na koniec roku niektórzy uczniowie już sami przynieśli nowe podręczniki, a tych zniszczonych nawet nie oglądałam. Ale oczywiście jest to mniejszość. Większość przynosi po wakacjach, niektórzy się ociągają. Wtedy wstrzymujemy wydanie podręcznika do tego konkretnego przedmiotu, najczęściej jest to matematyka... najbardziej zniszczona. No i czekamy do skutku. Również się zdarzało, że ktoś przez parę miesięcy nie uregulował, ale to już jego strata.
POZDR:) Kaja

bozenakowalczyk
Posty: 5
Rejestracja: środa 04 mar 2020, 20:59

Re: Zwrot podręczników

piątek 31 lip 2020, 13:19

,,Zniszczonego lub zgubionego podręcznika rodzice nie odkupią

Na podstawie art. 54 ust. 4 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych (Dz.U. 2017 poz. 2203) dyrektor szkoły określa szczegółowe warunki korzystania przez uczniów z podręczników lub materiałów edukacyjnych, w tym wypożyczania uczniom podręczników oraz materiałów edukacyjnych, uwzględniając konieczność zapewnienia co najmniej 3-letniego okresu używania tych podręczników lub materiałów. Wszystkie podręczniki wypożyczane uczniom są zaewidencjonowane w bibliotece szkolnej i w związku z tym powinny być zwracane przez uczniów.

W przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia podręcznika lub materiału edukacyjnego szkoła może żądać od rodziców ucznia zwrotu kwoty nieprzekraczającej kosztu zakupu podręcznika lub materiału edukacyjnego (art. 64, ust. 1 ww. ustawy). W związku z tym to dyrektor szkoły decyduje o ew. odpłatności za zniszczenie lub zgubienie wypożyczonego podręcznika. Ww. artykuł nie precyzuje, jaka ma być to kwota. Nie jest natomiast przewidziane odkupienie podręczników przez rodziców. Środki finansowe uzyskane z tego tytułu stanowią dochód organu prowadzącego szkołę (jednostki samorządu terytorialnego). W związku z tym informację dotyczącą wysokości kwoty zwrotu oraz numeru konta, na które należy dokonać wpłaty, powinien udzielić dyrektor szkoły."

Źródło: MEN
Fragment tekstu z Biblioteki w Szkole, 2019, nr 6

Anna
Posty: 872
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Zwrot podręczników

piątek 31 lip 2020, 23:21

Moja dyrekcja przejęła się tym przepisem w ubiegłym roku. Przekonała się, że to znacznie gorsza opcja. Rodzice wpłacali opieszale. Czekaliśmy by uzbierać tych wpłat i za nie zamówić podręczniki więc i uczniowie czekali na podręczniki i trwało to znacznie dłużej niż odkupywanie. Mało tego rodzic płacił za zniszczoną część podręcznika z klas 1- 3 a szkoła musiała odkupić cały komplet czyli dopłacić do interesu. Dodatkowe formalności z tym wszystkim związane też nie są bez znaczenia.
Wpłacali w ubiegłym roku na konto wskazane przez dzielnicę czyli to samo na które wnosili inne opłaty np. za obiady. Księgowa klęła bo musiała potem wyławiać te za podręczniki. Często na przelewie nie było wpisu za kogo i za co a np. rodzic ma inne nazwisko niż dziecko. Są rodzice, którzy nie mają konta i nie potrafią zrobić przelewu. Sporo obcokrajowców z którymi ciężko się dogadać.
To wszystko wpłynęło na decyzję, że rodzice odkupują w tym roku podręcznik.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 16 gości