Eska
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 17 mar 2020, 21:58

Czy do obowiązków nauczyciela bibliotekarza należy:

wtorek 18 sie 2020, 18:36

Tak jak w temacie,czy oprócz swojej pracy w bibliotece nauczyciel ma w obowiązku( ustalonym z góry przez dyrekcję): wyjazd na basen jako opiekun, opieka nad uczniami klas 4-8 nie uczęszczającymi na religię tu opieka i ewidencja obecności, opiekun dzieci które skończyły lekcje a nie chodza na świetlicę( klasy 4, 5), zastępstwa niepłatne oczywiście, całkowite obarczenie dotacją podręcznikową:od zamówień, przez rozliczenie, opracowanie, udostępnienie, zwroty nadwyżek? Dziś dowiedziałam się, ze to wykonuje moja znajoma i oczy mi się ze zdumienia otworzyły, bo gdzie czas na właściwą pracę nauczyciela bibliotekarza, tzn.propagowanie akcji czutelniczych, zaznajamianie z fantastycznym światem literatury, zachęcanie do czytania, konkursy, kluby książki, spotkania z pasjonatami czytania i pisarzami, współpraca z innymi, nieczytającymi niestety nauczycielami? Po godzinach? W weekendy? Faktycznie nauczyciel w bibliotece szkolnej to i nauczyciel i opiekun i księgowy.. Jak nie dać się tak wykorzystywać? jak to odczarować?

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Czy do obowiązków nauczyciela bibliotekarza należy:

środa 19 sie 2020, 10:33

Można by przedstawić dyrektorowi na początku roku szkolnego baaardzo szczegółowy plan pracy, z którego wynikałoby, że bibliotekarz ma do zrealizowania wiele zadań związanych z czytelnictwem i zaplanowanymi działaniami stricte bibliotecznymi.
I na inne dodatkowe czynności nie będzie miał po prostu czasu.

chrząszcz
Posty: 4
Rejestracja: piątek 03 kwie 2020, 13:48

Re: Czy do obowiązków nauczyciela bibliotekarza należy:

piątek 07 paź 2022, 13:05

Witam mam pytanie w jaki sposób prowadzić ewidencję uczniów , przychodzących do biblioteki zamiast religii

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Czy do obowiązków nauczyciela bibliotekarza należy:

poniedziałek 10 paź 2022, 10:25

chrząszcz pisze:
piątek 07 paź 2022, 13:05
Witam mam pytanie w jaki sposób prowadzić ewidencję uczniów , przychodzących do biblioteki zamiast religii
Wystarczy wpisywać do zeszytu czytelni.

Arlecik
Posty: 24
Rejestracja: piątek 28 wrz 2007, 14:26

Re: Czy do obowiązków nauczyciela bibliotekarza należy:

poniedziałek 10 paź 2022, 11:11

chrząszcz pisze:
piątek 07 paź 2022, 13:05
Witam mam pytanie w jaki sposób prowadzić ewidencję uczniów , przychodzących do biblioteki zamiast religii
Z polecenia dyrektora wpisuję uczniom obecność w czasie opieki do dziennika elektronicznego. U nas (szkoła średnia) każdy uczeń nieuczęszczający na religię otrzymuje pismo od dyrekcji dotyczące opieki w bibliotece lub na innych lekcjach albo zwolnienia z zajęć za zgodą rodziców (pierwsze lub ostatnie lekcje).

Nika1
Posty: 101
Rejestracja: poniedziałek 08 paź 2012, 18:39

Re: Czy do obowiązków nauczyciela bibliotekarza należy:

poniedziałek 10 paź 2022, 19:08

U nas - szkoła średnia uczniowie, którzy nie chodza na religię, a jest w środku dnia siedza na stołówce lub korytarzu. W razie czego sa kamery. Biblioteka jest nieduża, nie wyobrażam sobie gdyby mieli siedzieć w bibliotece.

kno_da
Posty: 138
Rejestracja: piątek 17 sie 2018, 17:47

Re: Czy do obowiązków nauczyciela bibliotekarza należy:

czwartek 13 paź 2022, 09:08

Arlecik pisze:
poniedziałek 10 paź 2022, 11:11
chrząszcz pisze:
piątek 07 paź 2022, 13:05
Witam mam pytanie w jaki sposób prowadzić ewidencję uczniów , przychodzących do biblioteki zamiast religii
Z polecenia dyrektora wpisuję uczniom obecność w czasie opieki do dziennika elektronicznego. U nas (szkoła średnia) każdy uczeń nieuczęszczający na religię otrzymuje pismo od dyrekcji dotyczące opieki w bibliotece lub na innych lekcjach albo zwolnienia z zajęć za zgodą rodziców (pierwsze lub ostatnie lekcje).
Ja też mam przypisane zajęcia w dzienniku elektronicznym i tam odnotowuję obecność (SP). Poza obecnością wpisuję jeszcze temat, np. Odrabianie z. domowych, zajęcia indywidualne itp.

M.W
Posty: 29
Rejestracja: czwartek 05 mar 2020, 09:41

Re: Czy do obowiązków nauczyciela bibliotekarza należy:

czwartek 13 paź 2022, 09:41

U mnie młodzież licealna nie uczęszczająca na lekcję religii jest przypisana w dzienniku elektronicznym pod moją opieką. Zajęcia te tytułowane są zajęciami opiekuńczymi. Niestety godzin tych zajęć jest coraz więcej a grupy coraz liczniejsze.

Arlecik
Posty: 24
Rejestracja: piątek 28 wrz 2007, 14:26

Re: Czy do obowiązków nauczyciela bibliotekarza należy:

czwartek 10 lis 2022, 09:05

bwolna pisze:
środa 09 lis 2022, 11:41
M.W pisze:
czwartek 13 paź 2022, 09:41
U mnie młodzież licealna nie uczęszczająca na lekcję religii jest przypisana w dzienniku elektronicznym pod moją opieką. Zajęcia te tytułowane są zajęciami opiekuńczymi. Niestety godzin tych zajęć jest coraz więcej a grupy coraz liczniejsze.
Skoro zajęcia są ewidencjonowane w dzienniku elektronicznym - co z odpłatnością za te zajęcia? Wcześniej ktoś zaznaczył jeszcze, że wpisuje temat zajęć do dziennika - tym bardziej powinny takie konkretne, tematycznie realizowane zajęcia być opłacone...
Dokładnie, wydaje mi się, że ten problem będzie musiał zostać jakoś rozwiązany, podobnie jak to się stało z zastępstwami. Niestety, ale z mojej praktyki wynika, że znacznie wpływa to na pracę biblioteki. Przy uczniach nie mogę wyjść do sekretariatu czy nauczycieli, wykonać telefonu, ograniczam też prace w bibliotece, żeby nie chodzić im nad głowami. W tym momencie w tygodniu mam 11 godzin, w których w bibliotece przebywają uczniowie, a pracuję sama (30 h, ok. 500 uczniów, szkoła średnia).
A tymczasem dostaję cynk, że starostwo przysłało pismo nakazujące "przyjrzeć się" m.in. płacom bibliotekarzy... :evil:

M.W
Posty: 29
Rejestracja: czwartek 05 mar 2020, 09:41

Re: Czy do obowiązków nauczyciela bibliotekarza należy:

czwartek 10 lis 2022, 13:28

Oczywiście nie dostaję żadnego wynagrodzenia za zajęcia opiekuńcze, ponieważ według dyrekcji 12 godzin w tygodniu "to parę godzin zajęć opiekuńczych". Tyle tylko, że ten problem jest dostrzegalny jedynie dla nas bibliotekarzy - dyrekcja ma opiekuję dla dzieci i to darmową, więc dla nich to nie problem, tylko jego rozwiązanie. Oczywiście, że wpływa to na pracę biblioteki i to znacząco. Ja przy grupach opiekuńczych liczących minimum 20 osób każda nie jestem w stanie zrobić kompletnie nic.

Zuzza
Posty: 685
Rejestracja: czwartek 05 cze 2008, 14:15

Re: Czy do obowiązków nauczyciela bibliotekarza należy:

czwartek 10 lis 2022, 16:01

W przyszłym roku albo religia, albo etyka - dyrektor będzie musiał zatrudnić dydaktyka i może wreszcie problem zniknie. Jak ktoś ma mocno dość, to można bawić się w : "listy ślij" - do kuratorium, do PIP, a nawet do sanepidu, jeśli grupa przekroczy 40 osób.

M.W
Posty: 29
Rejestracja: czwartek 05 mar 2020, 09:41

Re: Czy do obowiązków nauczyciela bibliotekarza należy:

poniedziałek 14 lis 2022, 11:10

Zuzza pisze:
czwartek 10 lis 2022, 16:01
W przyszłym roku albo religia, albo etyka - dyrektor będzie musiał zatrudnić dydaktyka i może wreszcie problem zniknie. Jak ktoś ma mocno dość, to można bawić się w : "listy ślij" - do kuratorium, do PIP, a nawet do sanepidu, jeśli grupa przekroczy 40 osób.
Z tego co słyszałam, to od przyszłego roku fakt, ma wejść obowiązkowa religia, bądź etyka, ale ma to wchodzić odpowiednio zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół, wydane na podstawie art. 47 ust. 1 pkt 3 i ust. 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe:
• w zakresie wymiaru zajęć etyki – proponuje się 2 godziny tygodniowo w każdej klasie (oprócz klas I-III SP);
• w zakresie terminów wejścia w życie - zajęcia z etyki staną się zajęciami obowiązkowymi:

od 1 września 2023 r. - dla uczniów klas IV szkół podstawowych i klas I szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
od 1 września 2024 r. – dla uczniów klas IV i V szkół podstawowych oraz klas I i II szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
od 1 września 2025 r. – dla uczniów klas IV - VI szkół podstawowych oraz klas I - III szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
od 1 września 2026 r. – dla uczniów klas IV-VII szkół podstawowych i klas I-IV szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
od 1 września 2027 r. – dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i wszystkich klas szkół ponadpodstawowych wszystkich typów.

Zgodnie z powyższym problem ten zostanie wyeliminowany dopiero w 2027 roku o ile nie zmienią się do tego czasu rządy.

AnnoDoro40
Posty: 13
Rejestracja: czwartek 15 gru 2022, 14:29

Re: Czy do obowiązków nauczyciela bibliotekarza należy:

czwartek 15 gru 2022, 17:31

chrząszcz pisze:
piątek 07 paź 2022, 13:05
Witam mam pytanie w jaki sposób prowadzić ewidencję uczniów , przychodzących do biblioteki zamiast religii
Założyłyśmy zeszyt i uczniowie podpisują w nim swoją obecność.

AnnoDoro40
Posty: 13
Rejestracja: czwartek 15 gru 2022, 14:29

Re: Czy do obowiązków nauczyciela bibliotekarza należy:

czwartek 15 gru 2022, 17:35

chrząszcz pisze:
piątek 07 paź 2022, 13:05
Witam mam pytanie w jaki sposób prowadzić ewidencję uczniów , przychodzących do biblioteki zamiast religii
Załyżyłyśmy zeszyt i uczniowie się w nim podpisuja. Poczatkowo wpisywałyśmy ich obecność w dzienniku elektronicznym, ale powiedziano nam żeby tego nie robić poniewaz większosć uczniów danej klasy ma religię, a tylko pojedyncze osoby nie chodza na religię.

kno_da
Posty: 138
Rejestracja: piątek 17 sie 2018, 17:47

Re: Czy do obowiązków nauczyciela bibliotekarza należy:

poniedziałek 19 gru 2022, 12:10

U mnie założono w Librusie wirtualne klasy i przydzielono mi to jako zajęcia opiekuńcze. Wpisuję więc każdorazowo temat i sprawdzam obecność.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 111 gości