ufo
Posty: 53
Rejestracja: piątek 04 paź 2013, 20:22

zakaz prowadzenia zajec biblioterapeutycznych

piątek 18 wrz 2020, 10:11

Czesc, napisze o kolejnym wypaczeniu w mojej szkole. Oglosilam mozliwosc korzystania przez dzieci z zajec biblioterapii indywidualnie. Dostalam od dyrekcji zakaz prowadzenia takich zajec i naklaz usuniecia ogloszenia. Co o tym myslicie?
Biblioterapia to kazda rozmowa ktorej celem jest zdiagnozowanie problemu, jaki przezywa dziecko i dobranie odpowiedniej ksiazki, ktora pomoze ten problem rozwiklac. Akcja "Madra szkola..." to rowniez zajecia o charakterze biblioterapeutycznym - te z kolei muszę prowadzić :) a w kazdym razie do tej pory musialam.
Rozmowa biblioterapeutyczna to nasze podstawowe narzedzie pracy :)

ufo
Posty: 53
Rejestracja: piątek 04 paź 2013, 20:22

Re: zakaz prowadzenia zajec biblioterapeutycznych

piątek 18 wrz 2020, 10:19

Tak to napisalam - moze jakos wrednie? :)

Biblioterapia - propozycja

Dzień dobry,
chciałabym poinformować Państwa o możliwości wzięcia udziału przez Państwa dzieci w bezpłatnych, indywidualnych zajęciach biblioterapeutycznych w szkolnej bibliotece.

Jestem bibliotekoznawcą i biblioterapeutą, ale również: mgr filologii polskiej, pedagogiem specjalnym, nauczycielem sztuki/plastyki, nauczycielem wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego. Jestem nauczycielem dyplomowanym.

Co proponuję?
Cele biblioterapii - co możemy kształtować w czasie biblioterapii:
- rozwój asertywności - by radzić sobie z agresją innych,
- radzenie sobie z własną agresją,
- nauka komunikacji bez przemocy,
- radzenie sobie z emocjami (ze strachem. wstydem, złością, itd.),
- rozwój krytycznego myślenia i logiki,
- rozwijanie samorefleksji i wyrażania swojej osobowości przez sztukę,
- rozwój uczuć wyższych i empatii

W biblioterapii, którą się zajmuję, korzystam z wiedzy pedagogicznej, psychologicznej oraz psychiatrycznej m.in. M. Montessori, C. G. Junga, D. R. Hawkinsa, S. K. Kinga, M. F. Longa, M. Rosenberga i przekazuję zgodny z tą wiedzą system wartości. Praca biblioterapeutyczna oparta jest na pracy ze świadomością, podświadomością i nadświadomością.

Osoby zainteresowane proszę o zgłoszenia przez np. Librusa lub zgłoszenia osobiste i napisanie dla dziecka zgody na biblioterapię.

Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: zakaz prowadzenia zajec biblioterapeutycznych

piątek 18 wrz 2020, 13:27

A dyrekcja podała jakiś powód zakazu?
Może chodziło o to, że organizowanie zajęć dodatkowych powinno się jednak z dyrekcją wcześniej uzgodnić, a może zdecydowały jakieś względy epidemiczne?

ufo
Posty: 53
Rejestracja: piątek 04 paź 2013, 20:22

Re: zakaz prowadzenia zajec biblioterapeutycznych

piątek 18 wrz 2020, 16:12

Możliwe, ze i konkursy i lekcje biblioteczne tez muszę uzgadniać. A ja myślałam, ze mogę te rzeczy po prostu jako specjalista robić. Problem jest tez taki, ze ona na moje pisma nie odpowiada, nawet na pismo o roczny urlop bezpłatny nie otrzymałam odpowiedzi. A osobiście wole się do niej nie zbliżać, gdyż przyprawiła mnie o traumę. Spotkać z nią to się mogę już tylko w obecności świadków, a najlepiej wcale.

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: zakaz prowadzenia zajec biblioterapeutycznych

sobota 19 wrz 2020, 10:50

Od paru lat wzrasta formalizacja jakichkolwiek działań nauczycieli w szkole. Pomijając indywidualne relacje dyrektor-nauczyciel, każdy z nas musi mieć zgodę na prowadzenie dodatkowych zajęć w każdym zakresie, w tym zajęć czytelniczych - formie najczęściej stosowanej. Zajęcia z nazwą "terapia", co by to nie było, wymagają zgody dyrekcji, pewnie są traktowane jak inne "terapie", do których potrzebne są dodatkowe uprawnienia (nie analizuję, czy Pani je ma, chodzi mi tylko o fakty).
Mamy czasy bardzo dużej aktywności urzędniczej, rodzicielskiej, rozmaitych aktywistów wszelakiej miary, wszyscy są ... najmądrzejsi, wielu nastawionych roszczeniowo i konfrontacyjnie. Pewnie stąd też asekuracja wielu dyrektorów, do których dzwonią "telefony" z byle czym, właściwie codziennie.

Sądzę, że spokojnie może Pani prowadzić, w ramach swojej pracy, albo bezpłatnej godziny dodatkowej za zgodą dyrekcji (na każdą dodatkową pracę, w tym bezpłatną, musi wyrazić zgodę dyrekcja, musi akceptować pobyt pracownika w szkole w określonych godzinach, bo za niego odpowiada), zajęcia czytelnicze z elementami biblioterapii.
Plan, jaki Pani przedstawiła rodzicom, wygląda jak program pracy w ramach specjalistycznej pomocy, a na taką musi być zgoda OP i dyrekcji.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 75 gości