Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Jak obecnie pracujecie

niedziela 18 paź 2020, 15:09

Mam pytanie zwłaszcza do koleżanek z bibliotek w SP. Ja obecnie pracujecie? Jakie macie obostrzenia? Czy wpuszczacie uczniów do biblioteki? Czy jest wolny dostęp do półek? Czy prowadzicie zajęcia z uczniami? Ciekawa jestem jak to wygląda w kraju. Moja koleżanka obserwując znaczny spadek zainteresowania biblioteką zaczyna sugerować, ze powinnyśmy wrócić do normalnej obecności uczniów w bibliotece. Ja 60+ powiem szczerze odczuwam lęk dość znaczny. Jesteśmy w czerwonej strefie. Przyrost chorych ogromny. jak to u was wygląda?

Rudolfina
Posty: 601
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Jak obecnie pracujecie

poniedziałek 19 paź 2020, 09:39

Anna pisze:
niedziela 18 paź 2020, 15:09
Mam pytanie zwłaszcza do koleżanek z bibliotek w SP. Ja obecnie pracujecie? Jakie macie obostrzenia? Czy wpuszczacie uczniów do biblioteki? Czy jest wolny dostęp do półek? Czy prowadzicie zajęcia z uczniami? (...)
Mieszkam w strefie żółtej. Zasady niezmienione od 1 września:

Do odwołania zawieszone zostaje korzystanie z czytelni. A czytelnię mam w jednym pomieszczeniu z wypożyczalnią. Nareszcie spokój na przerwach, zamiast pilnować porządku i ciszy mogę poświęcić czas na doradzenie uczniowi, który wypożycza .

W bibliotece może przebywać jednocześnie do czterech uczniów oraz bibliotekarz. Przy drzwiach mam dwa krzesełka, na których czekają chętni. Reszta w kolejce pod drzwiami. Nareszcie inni nauczyciele widzą, że frekwencja czytelnicza jest :lol:

Książki podaje wyłącznie bibliotekarz. Nawet te z wolnego dostępu. To dla mnie nowe wyzwanie. Podchodzę z czytelnikiem do regału, pytam o zainteresowania, przedstawiam tematykę książek. Uczeń prosi o pokazanie - wyjmuję kilka na stolik i zachęcam. Praca indywidualna z uczniem kwitnie!

Wypożyczanie lektur dla całej klasy odbywa się poza biblioteką w sali lekcyjnej. Polonista zgłasza zapotrzebowanie. Pakuję do wózka bibliotecznego (mąż mi zmontował) książki dla całej klasy i tam następuje wypożyczanie. Pracuję na tradycyjnych kartach czytelnika, więc biorę je ze sobą. Poloniści zadowoleni - żaden uczeń nie powie, że zapomniał wypożyczyć, albo że książki nie było w bibliotece :P

W pomieszczeniu biblioteki wydzielono strefę zwrotu książek oraz strefę kwarantanny (na minimum 48 godzin). Uczeń zwracając książkę po odpisaniu jej przeze mnie z karty kładzie ją do pudła z kwarantanną danego dnia.

Nie odczuwam braku zainteresowania biblioteką. Zwłaszcza klasy młodsze nadal chętnie wypożyczają. Cieszą się, że każdemu poświęcam czas na indywidualne doradztwo. Nie mówią tego, ale widzę z jakim zadowoleniem wychodzą z biblioteki.

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Jak obecnie pracujecie

poniedziałek 19 paź 2020, 10:44

Czyli tak jak u mnie. Z lekturami poradziłam sobie troszkę inaczej. Do każdej lektury wkładam karteczkę z nazwiskiem ucznia a nauczyciel rozdaje w klasie. mimo zachecania do zamawiania ksiażek w librusie przez uczniów i rodziców - cisza. Mimo, ze uczen może przyjść do biblioteki i nawet namawiałam nauczycieli klas 1-3 by przysyłali chętnych do wypożyczenia - cisza. Koleżanka założyła instagram biblioteki gdzie zachęca do wypożyczania. Ogłosiłyśmy konkurs. Cisza. Nie wiem na czym rzecz polega.

Panibiblioteczka
Posty: 52
Rejestracja: poniedziałek 17 lis 2014, 11:11

Re: Jak obecnie pracujecie

poniedziałek 19 paź 2020, 10:52

u nas, na przerwie w bibliotece mogą przebywać 3 osoby, mam wolny dostęp do półek, tylko przed wejściem nakaz dezynfekcji rąk (mam zamontowany pojemnik z płynem przy drzwiach wejściowych do biblioteki), wydzielone miejsce z pojemnikiem na kwarantannę książek, poloniści zgłaszają zapotrzebowanie na lektury dla poszczególnych klas i umawiamy się na konkretną lekcję - choć to funkcjonuje u nas już od kilku lat... i też zauważyłam mniejsze zainteresowanie biblioteką i mniej odwiedzin, szczególnie w pierwszych tygodniach września, teraz jest już trochę lepiej, dzieciaki się dostosowują, ja też:).
U nas strefa czerwona

sylv
Posty: 251
Rejestracja: czwartek 25 sie 2016, 14:18

Re: Jak obecnie pracujecie

poniedziałek 19 paź 2020, 13:54

U nas strefa czerwona. Uczniowie 4-8 do końca tygodnia na zdalnym nauczaniu, czyli w bibliotece pustki. Smutno dziś tak trochę.

arielka
Posty: 120
Rejestracja: wtorek 15 sty 2008, 13:08

Re: Jak obecnie pracujecie

wtorek 20 paź 2020, 12:16

U mnie również czytelnia nieczynna do odwołania.
Przy drzwiach do biblioteki mam karton, do którego uczniowie wkładają zwrócone książki. Zbieram je z całego tygodnia i w każdy poniedziałek odstawiam na półki.
Uczniowie, którzy nie chodzą na lekcje religii siedzą w czytelni, ale nie pozwalam im buszować po księgozbiorze. Widzę ich dokładnie, bo mam tylko jedno pomieszczenie:)
Lektury wypożyczam normalnie, chociaż u części uczniów nie mogę doprosić się zwrotu z ubiegłego roku szkolnego. Nie pomagają wiadomości na Librusie do uczniów i ich rodziców :evil:

kamill
Posty: 17
Rejestracja: piątek 10 cze 2016, 17:34

Re: Jak obecnie pracujecie

poniedziałek 02 lis 2020, 19:32

U mnie w bibliotece mogą znajdować się 2 osoby, pozostali czekają na korytarzu. Przy wejściu ustawiłam mały regał z ulubionymi /nowymi :P / pozycjami i dzieci mogą same po dezynfekcji rak wybierać. Zwracane książki lądują w kartonie na kwarantannę. Muszę się pochwalić dyrekcja zafundowała mi plexi, więc czuję się bezpieczniej /należę do grupy ryzyka ze względu na chorobę/. Dzieci nie wchodzą do wypożyczalni, wszystko odbywa się w pobliżu drzwi wejściowych.

M.W
Posty: 29
Rejestracja: czwartek 05 mar 2020, 09:41

Re: Jak obecnie pracujecie

wtorek 03 lis 2020, 09:59

Chciałabym się bardzo dowiedzieć jak to u Was wygląda w liceach. U nas pomimo zamknięcia szkoły i pracy zdalnej dla uczniów i nauczycieli biblioteka jest otwarta i to nawet w wydłużonych godzinach (3 razy w tyg w godzinach 7.20-15.20 i dwa razy 7:20-16.30), a my jako nauczyciele bibliotekarze mamy obowiązek wypełnienia pensum 30h stacjonarnie razem we dwie, pomimo domniemanego dystansu społecznego. (Nie ma opcji, abyśmy się nie stykały mając wyrobić 30h). Moja koleżanka pracująca w bibliotece uniwersyteckiej pracuje 2 dni stacjonarnie, 3 dni zdalnie, aby się nie stykać z koleżankami w pracy, a inna pracująca na innym uniwersytecie ze względu na to, iż również nie mają możliwości nie stykania się ze sobą (to dość duża biblioteka) pracują po 6h dziennie, gdzie normalnie pracują 8h. Chciałabym się od Was dowiedzieć, czy we wszystkich szkołach w liceach pracujecie normalnie po 30h stacjonarnie.Jak to u Was wygląda?

Julia65
Posty: 265
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: Jak obecnie pracujecie

wtorek 03 lis 2020, 10:38

Ja pracuję w szkole podstawowej. Mamy dwa etaty. Przychodzimy do pracy normalnie i jesteśmy codziennie po 6 godzin. Wszystko zależy od dyrektora. Jeżeli chcecie pracować inaczej to zaproponujcie to dyrektorowi.

M.W
Posty: 29
Rejestracja: czwartek 05 mar 2020, 09:41

Re: Jak obecnie pracujecie

wtorek 03 lis 2020, 10:42

Tyle, że w szkole podstawowej są chociaż dzieciaki 1-3, a w liceum nie ma nikogo!

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Jak obecnie pracujecie

wtorek 03 lis 2020, 23:00

To wszystko chyba zależy od OP i od dyrektora. Moja koleżanka w liceum przychodzi do szkoły 2 razy w tygodniu.

Dorota79
Posty: 869
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Jak obecnie pracujecie

czwartek 21 sty 2021, 09:30

No właśnie, jak pracujecie? Czy uczniowie mogą korzystać z biblioteki jak wcześniej?

betka
Posty: 27
Rejestracja: piątek 15 wrz 2006, 22:24

Re: Jak obecnie pracujecie

czwartek 21 sty 2021, 10:26

cały czas po 6 godzin 5 razy w tygodniu

Rudolfina
Posty: 601
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Jak obecnie pracujecie

czwartek 21 sty 2021, 10:44

Pracuję 30 godzin wg grafiku sprzed pandemii. Szkoła podstawowa, 6 klas I-III. Dzieci korzystają z biblioteki w reżimie sanitarnym - jeden uczeń przy regale, dwoje czeka na krzesełkach po obu stronach drzwi :roll: Nauczyciele wysyłają do biblioteki chętne dzieci podczas lekcji po 3 osoby. Oprócz tego mam dyżury na jadalni w czasie obiadów, gdyż dzieci jedzą na sześć tur i ktoś musi :lol:

arielka
Posty: 120
Rejestracja: wtorek 15 sty 2008, 13:08

Re: Jak obecnie pracujecie

czwartek 21 sty 2021, 10:47

Ja cały czas pracuję stacjonarnie w pełnym wymiarze, Czytelnię mam nieczynną, ale książki wypożyczam w reżimie sanitarnym.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości