Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: SIO -żart czy nowe wymagania?

niedziela 03 sty 2021, 11:10

KalinowskaK pisze:
sobota 02 sty 2021, 04:36
Dodzwoniłam się do SIO. I cóż się okazało - te do 49 stron to podobno reakcja na pismo pana Juliusza Wasilewskiego. Państwo w SIO opatrznie zrozumieli to, że mamy również w księgozbiorach książki poniżej 49 stron i uznali, że trzeba to umieścić w ankiecie.
To prawda, napisalem do SIO w październiku, kiedy to w SIO było zalecenie wykazywania tylko książek powyżej 49 stron. Napisalem, że to bez sensu, bo eleiminuje znaczną część księgozbiorów w bibliotekach szkół podstawowych. Postulowałem, by znieść limit 49 stron. No to zrobili, jak zrobili.

aan
Posty: 42
Rejestracja: środa 28 lut 2018, 09:43

Re: SIO -żart czy nowe wymagania?

środa 06 sty 2021, 16:26

Wlasnie przeczytalam w Mol-u:

Szanowni Państwo,

Jesteśmy w trackie prac nad aktualizacją systemu MOL NET+, która pozwoli Państwu na przekazanie danych dot. zasobów w podziale:
mniej niż 49 stron
co najmniej 49 stron
Od czwartku, 7-ego stycznia w Państwa instalacji MOL NET+ pojawi się w module "Inne" w zakładce "Raporty" w dziale "Gromadzenie" nowy raport o nazwie: "Statystyka objętości zbiorów". Raport ten zliczać będzie zasoby bazując na informacji o liczbie stron zamieszczonej w polu "Objętość" opisów bibliograficznych książek.
W przypadku braku informacji o liczbie stron w danym opisie bibliograficznym, egzemplarze trafią do kategorii "brak danych". Wg wytycznych SIO, w przypadku braku możliwości określenia liczby stron, książki te mogą Państwo dodać do kategorii: co najmniej 49 stron.

Życzymy Państwu wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!
Zespół MOL

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: SIO -żart czy nowe wymagania?

środa 06 sty 2021, 17:53

Po pierwsze mam ebiblio w trakcie komputeryzacji, po drugie wiele bibliotek nie jest skomputeryzowanych, po trzecie nie widzę sensu. Bo ktoś sobie coś wymyślił nie wiadomo w jakim celu. Mam to w nosie.

halinah
Posty: 981
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

Re: SIO -żart czy nowe wymagania?

czwartek 07 sty 2021, 10:07

Znalazłam takie coś:

https://cie.gov.pl/zmiana-instrukcji-me ... ibliotece/

Szanowni Państwo,
Uprzejmie informujemy, że została zmieniona instrukcja merytoryczna dotycząca wykazywania danych o książkach w bibliotece. W przypadku braku możliwości przyporządkowania książek do kategorii poniżej 49 stron i co najmniej 49 stron, należy wykazać wszystkie książki w kategorii: książki o objętości co najmniej 49 stron.

Ktoś poszedł po rozum do głowy. Pozdrawiam w nowym roku :)

Kuba
Posty: 43
Rejestracja: czwartek 08 sty 2015, 12:34

Re: SIO -żart czy nowe wymagania?

czwartek 07 sty 2021, 10:34

W MOL NET+ można już wydrukować raport dotyczący objętości zbiorów :!:

W module „Inne” w zakładce „Raporty” w dziale „Gromadzenie” znajduje się nowy raport o nazwie: „Statystyka objętości zbiorów”. Raport zlicza zasoby bazując na informacji o liczbie stron zamieszczonej w polu „Objętość” opisów bibliograficznych książek.

W przypadku braku informacji o liczbie stron w danym opisie bibliograficznym, egzemplarze trafiają do kategorii „brak danych”.
Załączniki
Statystyka objętości zbiorów.png
Statystyka objętości zbiorów.png (86.8 KiB) Przejrzano 5557 razy

Henik
Posty: 3
Rejestracja: środa 01 kwie 2020, 13:34

Re: SIO -żart czy nowe wymagania?

czwartek 14 sty 2021, 15:00

MOL NET+ jesteś WIELKI! Dziękuję.
A tak na marginesie, uważam, że jeśli już mierzyć czytelnictwo, to przecież nie na zasadzie liczby stron w książce. O ileż bardziej rzetelne będzie liczenie znaków w książce! A jaka zabawa dla nas, bibliotekarzy!!! :lol: :lol: :lol: Ręce opadają. :oops:

betka
Posty: 27
Rejestracja: piątek 15 wrz 2006, 22:24

Re: SIO -żart czy nowe wymagania?

czwartek 14 sty 2021, 16:58

Dzień dobry ,

To jest jesteście szczęśliwi w tej sytuacji. W starej wersji Mola- Optivum nie ma takiej funkcji jak wykaz ks. pod względem obj. stron. Trzeba było odp. na ten absurd wymyślić jakiś sposób.
Ja zrobiłam to w następujący sposób od głównej ilości ks. odjęłam ilość bajeczek i wierszyków oraz lektur z kl-1-3 ,które w większości są ,,chude". i takie dane podałam .Na wszelki wypadek podałam też z podziałem na objętość książki nabyte w 2020 , ale musiałam wchodzić w każdy opis osobno i na kartce zaznaczać kreseczkami ks. powyżej czy poniżej 49 stron -każdą grupę osobno i potem ilość kresek zsumować. Zajęło mi to około 30 minut bo w roku 2020 mało książek wpisałam - same darowizny. Ten kto to wymyślił musi się w swojej pracy bardzo nudzić i często wpada na takie absurdalne pomysły.

Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: SIO -żart czy nowe wymagania?

czwartek 14 sty 2021, 20:38

Ale przecież nie trzeba już liczyć stron, bo SIO się z tych bzdur wycofało: https://biblioteka.pl/artykul/SIO-mozna ... kach/10259

betka
Posty: 27
Rejestracja: piątek 15 wrz 2006, 22:24

Re: SIO -żart czy nowe wymagania?

piątek 15 sty 2021, 01:11

Kiedy to się stało? nie wiedziałam o tym? Nawet nie poinformowali Nas oficjalnie .To przykład ,że mają Nas duży....m poważaniu. To brak podstawowych zasad kultury.

Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: SIO -żart czy nowe wymagania?

piątek 15 sty 2021, 15:13

Trzeba zagladać na stronę "Biblioteki w Szkole" ;)

betka
Posty: 27
Rejestracja: piątek 15 wrz 2006, 22:24

Re: SIO -żart czy nowe wymagania?

piątek 15 sty 2021, 23:43

Dzień dobry,

Nie zawsze się da tam zaglądnąć. Ale jednak kultura obowiązuje ,żeby szkoły o tym fakcie zawiadomić

zakładka
Posty: 15
Rejestracja: czwartek 14 maja 2015, 10:42

Re: SIO -żart czy nowe wymagania?

poniedziałek 18 sty 2021, 11:28

No dobrze, zmieniono zapis, ale i tak trzeba podać ilość książek powyżej 49 stron. Nie mogę więc podać całego księgozbioru, bo mam również książki poniżej tych 49 stron :roll: Jakie ilości podajecie?

zakładka
Posty: 15
Rejestracja: czwartek 14 maja 2015, 10:42

Re: SIO -żart czy nowe wymagania?

poniedziałek 18 sty 2021, 11:32

Użyto sformułowania co najmniej 49 stron ale, to na jedno wychodzi. Chyba, że ja czegoś nie rozumiem :shock:

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: SIO -żart czy nowe wymagania?

poniedziałek 18 sty 2021, 11:59

zakładka pisze:
poniedziałek 18 sty 2021, 11:32
Użyto sformułowania co najmniej 49 stron ale, to na jedno wychodzi. Chyba, że ja czegoś nie rozumiem :shock:
No dokładnie. Biorąc pod uwagę baaardzo liczne cieniutkie książeczki dla najmłodszych dzieci w księgozbiorach bibliotek szkół podstawowych,
należałoby w ogóle pominąć tę magiczną granicę 49 stron broszur / książek. Może twórcom SIO da to do myślenia :cry:

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: SIO -żart czy nowe wymagania?

poniedziałek 18 sty 2021, 14:08

„W przypadku braku możliwości przyporządkowania książek do kategorii poniżej 49 stron i co najmniej 49 stron, proszę wykazać wszystkie książki w kategorii: książki o objętości co najmniej 49 stron”.
Czyli w rubryce co najmniej 49 stron podajemy cały księgozbiór. Niczego już nie liczymy.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 72 gości