mewatergirl
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek 10 sie 2020, 12:50

Ubytki raz jeszcze

środa 06 sty 2021, 09:19

Dzien dobry,
Pierwszy raz ubytkuje, więc mam kolejne pytanie. W rejestrze ubytków w rubryce nr 4 należy wpisać Numery biezace (pierwszy i ostatni) z zapisu tzn. że powinnam podać najmniejszy i największy numer inwentarza, który jest na protokole?
Pytanie drugie, co należy wpisać w księdze inw. w rubryce nr 15 Nr ubytku? Czy mato być rubryka Nr 2 Nr kolejny rejestru z Rejestru ubytków? Dziekuje za pomoc!

Julia65
Posty: 265
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: Ubytki raz jeszcze

środa 06 sty 2021, 20:37

mewatergirl pisze:
środa 06 sty 2021, 09:19
Dzien dobry,
Pierwszy raz ubytkuje, więc mam kolejne pytanie. W rejestrze ubytków w rubryce nr 4 należy wpisać Numery biezace (pierwszy i ostatni) z zapisu tzn. że powinnam podać najmniejszy i największy numer inwentarza, który jest na protokole?
Pytanie drugie, co należy wpisać w księdze inw. w rubryce nr 15 Nr ubytku? Czy mato być rubryka Nr 2 Nr kolejny rejestru z Rejestru ubytków? Dziekuje za pomoc!
1. W rubryce nr 4 wpisujesz najmniejszy i największy numer ubytku czyli od - do.
2. W księdze inwentarzowej skreślasz na czerwono numer inwentarzowy ubytkowanej książki a w rubryce wpisujesz NUMER
UBYTKU (z protokołu), który został nadany książce.

Dorota79
Posty: 869
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Ubytki raz jeszcze

wtorek 19 sty 2021, 11:17

W starych protokołach na dole jest rubryka Decyzja.............. Przekazano: na makulaturę komórce...................... - co tu trzeba wpisać?

Julia65
Posty: 265
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: Ubytki raz jeszcze

wtorek 19 sty 2021, 13:36

Dyrektor wpisuje informację gdzie przekazuje podręczniki np. na makulaturę, innej szkole itp. Pod protokołem musi być podpis bibliotekarza i dyrektora.

Monia90
Posty: 10
Rejestracja: sobota 20 lut 2021, 18:43

Re: Ubytki raz jeszcze

niedziela 07 mar 2021, 14:15

Dzień dobry,
czy pobierała Pani arkusz do ubytkowania z internetu?
Bo ja mam z tym problem.

Julia65
Posty: 265
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: Ubytki raz jeszcze

poniedziałek 08 mar 2021, 11:58

Nie pobieram protokołu z Internetu. Protokół przygotowuję w Wordzie lub Excelu wg. wzoru obowiązującego w bibliotekach.

Dorota79
Posty: 869
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Ubytki raz jeszcze

wtorek 14 wrz 2021, 09:03

Chciałabym masowo ubytkować podręczniki, ale zaznaczyć, że powodem ubytkowania jest, że są nieaktualne. I tu mam problem, ponieważ kiedy zaznaczam masowo i klikam pojawia się komenda, czy ubytkować, ale nie wiem jak zostanie zapisana przyczyna ubytku: zniszczone, nieoddane, a może właśnie nieaktualne itd., no chyba że dalej to się pojawia, nie wiem. Mogę pojedynczo ubytkować i zaznaczać, że nieaktualne, ale to żmudna i pracochłonna robota, a podręczników jest sporo. Czy ktoś mnie poinstruuje w tej sprawie?

Rudolfina
Posty: 601
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Ubytki raz jeszcze

wtorek 14 wrz 2021, 09:14

Pracujesz w MOLu? Właśnie sprawdziłam - wszystkie nieaktualne podręczniki mam zubytkowane jako "wycofane". Co oznacza, że taki wybór był w ustawieniach. Wycofane, czyli nieaktualne. Protokół zbiorczy zrobiony, dyrektor podpisał. Do księgowości nie oddawaliśmy - bo to podręczniki i nie zmieniają wartości księgozbioru.

Dorota79
Posty: 869
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Ubytki raz jeszcze

wtorek 14 wrz 2021, 09:31

Tak, pracuję w Mol Net +, ale w ustawieniach mam różne opcje: zniszczone, nieoddane, wycofane i nie wiem, którą z nich wybierze program...

Nux
Posty: 149
Rejestracja: czwartek 06 maja 2010, 11:34
Kontakt: Strona WWW

Re: Ubytki raz jeszcze

wtorek 14 wrz 2021, 12:47

Dorota79 pisze:
wtorek 14 wrz 2021, 09:31
Tak, pracuję w Mol Net +, ale w ustawieniach mam różne opcje: zniszczone, nieoddane, wycofane i nie wiem, którą z nich wybierze program...
Jak ubytkujesz masowo to po potwierdzeniu wyboru masz jeszcze możliwość wyboru rodzaju ubytku. W sumie to trochę mylące, bo ubytkowanie jest dopiero po wyborze rodzaju ubytku (i daty). To znaczy możesz jeszcze anulować w okienku wyboru rodzaju ubytku.

aan
Posty: 42
Rejestracja: środa 28 lut 2018, 09:43

Re: Ubytki raz jeszcze

środa 15 wrz 2021, 08:26

Dorota79 pisze:
wtorek 14 wrz 2021, 09:31
Tak, pracuję w Mol Net +, ale w ustawieniach mam różne opcje: zniszczone, nieoddane, wycofane i nie wiem, którą z nich wybierze program...
Generalnie przed ubytkowaniem ustawiam sobie przyczynę ubytku na pierwszym miejscu listy w ustawieniach.

Zatem przed ubytkowaniem wycofanych podręczników wchodzę w "ustawienia-gromadzenie-rodzaj ubytku" i przesuwam sobie "wycofane" na samą górę listy (zielone strzałki).
Wtedy automatycznie wskakuje mi na protokole ta właśnie przyczyna ubytku.

Dorota79
Posty: 869
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Ubytki raz jeszcze

czwartek 16 wrz 2021, 08:12

Ooo, wielkie dzięki; bezcenna uwaga. Strzałki widziałam, ale nie ruszałam,bo nie bardzo wiedziałam, kto co, kogo czego itd. :roll:

Lirael
Posty: 34
Rejestracja: środa 02 gru 2020, 12:53

Re: Ubytki raz jeszcze

poniedziałek 27 wrz 2021, 12:08

Dzień dobry.
Podepnę się do wątku, żeby nie tworzyć nowego tematu. Pracuję drugi rok z bibliotece z MOL net+. W ciągu roku nazbierało się problemów z którymi nie potrafię sobie sama poradzić.
1. Katalog jest skomputeryzowany, teoretycznie w całości , od roku 2018(MOL net+,) ale co jakiś czas znajduję niewpisane do programu starocie. Wartość księgozbioru do księgowej jest podawana z MOLa. Aktualnie robię czystki. Czy w protokole ubytków mam wpisywać wartość takich książek z księgi papierowej? Czy nie spowoduje to później różnicy w wartości księgozbioru, skoro będzie odjęta kwota, której teoretycznie nie ma wpisanej w wartość księgozbioru.
2. W rejestrze ubytków są zupełnie inne numery niż w rejestrze w MOLU. Czyli np. kolejny numer ubytku powinien mieć 9000, a numer ubytku nadany w programie MOL to 6000. W protokołach komisji wpisywane były numery z rejestru papierowego. Skoro w bibliotece jest katalog komputerowy, to czy nie powinny być wpisywane numery z MOLa?
3. Przed odejściem, poprzedniczka zrobiła skontrum na komputerze, ale nie w MOLu. Księgowa poinformowała, że muszę zrobić teraz skontrum od nowa, bo w czasie kontroli powiedzieli , że musi być ręcznie zrobione, a nie w formie wydruków. Jak dla mnie jest to absurd, ale może się mylę. I jak to się ma do tego, że mogę robić skontrum w MOLu skoro jest księgozbiór skomputeryzowany.
4. I z innej beczki. Czy mamy obowiązek przechowywania prac plastycznych konkursowych uczniów?

Nux
Posty: 149
Rejestracja: czwartek 06 maja 2010, 11:34
Kontakt: Strona WWW

Re: Ubytki raz jeszcze

środa 29 wrz 2021, 15:03

Lirael pisze:
poniedziałek 27 wrz 2021, 12:08
Dzień dobry.
Podepnę się do wątku, żeby nie tworzyć nowego tematu. Pracuję drugi rok z bibliotece z MOL net+. W ciągu roku nazbierało się problemów z którymi nie potrafię sobie sama poradzić.
1. Katalog jest skomputeryzowany, teoretycznie w całości , od roku 2018(MOL net+,) ale co jakiś czas znajduję niewpisane do programu starocie. Wartość księgozbioru do księgowej jest podawana z MOLa. Aktualnie robię czystki. Czy w protokole ubytków mam wpisywać wartość takich książek z księgi papierowej? Czy nie spowoduje to później różnicy w wartości księgozbioru, skoro będzie odjęta kwota, której teoretycznie nie ma wpisanej w wartość księgozbioru.
2. W rejestrze ubytków są zupełnie inne numery niż w rejestrze w MOLU. Czyli np. kolejny numer ubytku powinien mieć 9000, a numer ubytku nadany w programie MOL to 6000. W protokołach komisji wpisywane były numery z rejestru papierowego. Skoro w bibliotece jest katalog komputerowy, to czy nie powinny być wpisywane numery z MOLa?
3. Przed odejściem, poprzedniczka zrobiła skontrum na komputerze, ale nie w MOLu. Księgowa poinformowała, że muszę zrobić teraz skontrum od nowa, bo w czasie kontroli powiedzieli , że musi być ręcznie zrobione, a nie w formie wydruków. Jak dla mnie jest to absurd, ale może się mylę. I jak to się ma do tego, że mogę robić skontrum w MOLu skoro jest księgozbiór skomputeryzowany.
4. I z innej beczki. Czy mamy obowiązek przechowywania prac plastycznych konkursowych uczniów?
Teoretycznie w MOL powinny być te same numery ubytków, ale jeśli już są inne, to już raczej nic z tym nie zrobisz (trzeba by ubytkowanie od początku zaczynać żeby to naprostować).

Co do skontrum, to nie ma obowiązku robienia tego na papierze. Wydruki z moli są zgodne z wytycznymi w ustawie (są nawet wydruki zgodne z ustawą o rachunkowości)... No, ale jak się księgowa uprze, to może być ciężko. Możesz przedstawić problem dyrekcji. Oszacuj sobie ile zajmie skontrum przez program i ile zajmie przy ręcznym spisywaniu tytułów. Jest szansa, że dyrekcja wybierze rozsądnie ;-)

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 4 gości