mewatergirl
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek 10 sie 2020, 12:50

Balagan w księgach, a katalog komputerowy

poniedziałek 18 sty 2021, 19:09

Dzień dobry.
Przejelam bibliotekę po bardzo niekompetentnej bibliotekarce. W bibliotece szkolnej szkoły podstawowej znajduje się 7 ksiąg inwentarzowych. 3 księgi należą do gimnazjum, pozostałe 4 do SP. Problem polega na tym, że numery inwentarzowe są wpisywane niepokolei i jednocześnie w księdze gimnazjum można znaleźć nagle numery ze szkoły podstawowej. Kolejny problem to niemożność rozszyfrowania co jest nr inwenatrzowym,gdyż w miejscu nr inwentarzowy w księdze jest np. 4045, a obok gdzie znak miejsca kolejno biegnący jakiś nr np. 5780. Nie wiem jak prawidłowo się do tego zabrać... Czy istnieje możliwość ponownego przepisania ksiąg od nr 1 i połączenia ksiąg z gimnazjum, aby utworzyć jedną numeracje, a potem wpisanie wszystkiego do programu bibliotecznego? Mam na to lata pracy, nie chodzi o szybkie załatwienie sprawy, a dokładność.
Proszę o pomoc.

Zuzza
Posty: 685
Rejestracja: czwartek 05 cze 2008, 14:15

Re: Balagan w księgach, a katalog komputerowy

wtorek 19 sty 2021, 14:18

Zanim zaczniemy oceniać innych dowiedz się, czy na przykład nie było tak, że najpierw była podstawówka tylko, potem tylko gimnazjum, potem znowu podstawówka - trzeba zorientować się w historii szkoły za cały czas prowadzenia ksiąg biblioteki. A potem sprawdzić, czy nie są one jednak po kolei w kolejności "w środku", a nie tylko na okładkach - czyli księga nr 1 gimnazjum czy zaczyna się od 1 czy innego numeru. Przez ostatnie 20 lat w bibliotekach nie jeden raz mieliśmy tajfun łączenia i rozdzielania katalogów. Moje księgi są od 1944 r., więc wiele się naoglądałam. Poza tym nie wiadomo, ile osób było wcześniej, przed tą panią. To pozwoli ustalić kolejność księgozbioru - może nie trzeba nic naprawiać. Sprawdzić trzeba też zgodność ksiąg papierowych z wersją komputerową. Może tam jest już zaczęte porządkowanie numeracji.

Julia65
Posty: 265
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: Balagan w księgach, a katalog komputerowy

wtorek 19 sty 2021, 14:40

A w jaki sposób przejmowałaś bibliotekę? Powinno być zrobione skontrum i protokół przekazania. Zuzza może mieć rację. Książki mogły być wpisywane wg. jakiś zasad. Zrób skontrum (jeśli nie było) i wtedy wszystko się wyjaśni. Zaznaczając na arkuszach numer książki sprawdzisz go z wpisem do księgi inwentarzowej.

NowaBibliotekarka
Posty: 13
Rejestracja: piątek 13 mar 2020, 12:09

Re: Balagan w księgach, a katalog komputerowy

czwartek 25 lut 2021, 23:22

Nie wiem czy w tym miejscu powinnam zadać te pytania ale aktualnie przepisuję księgi do Mola i też zauważyłam bałagan w księgach papierowych.
1. Książka wpisana jako dar ma wartość O zł. Ta sytuacja w zasadzie powtarza się bardzo często. Czy tak powinnam to zostawić? Czy mam oszacować wartość danego zbioru i zapisać?
2. Czy książka przyjmowana do biblioteki jako dar też musi mieć określoną wartość? Jak ją określić, skoro książka ma np. 10 lat a brak ceny na okładce?
3. Czy robiąc scontrum w molu można jednocześnie udostępniać czytelnikom zbiory?
Z góry dziękuję za pomoc. Od niedawna pracuję w szkolnej bibliotece. Po zakończeniu komputeryzacji czeka nas scontrum.

sylv
Posty: 251
Rejestracja: czwartek 25 sie 2016, 14:18

Re: Balagan w księgach, a katalog komputerowy

piątek 26 lut 2021, 09:21

NowaBibliotekarka pisze:
czwartek 25 lut 2021, 23:22
Nie wiem czy w tym miejscu powinnam zadać te pytania ale aktualnie przepisuję księgi do Mola i też zauważyłam bałagan w księgach papierowych.
1. Książka wpisana jako dar ma wartość O zł. Ta sytuacja w zasadzie powtarza się bardzo często. Czy tak powinnam to zostawić? Czy mam oszacować wartość danego zbioru i zapisać?
2. Czy książka przyjmowana do biblioteki jako dar też musi mieć określoną wartość? Jak ją określić, skoro książka ma np. 10 lat a brak ceny na okładce?
3. Czy robiąc scontrum w molu można jednocześnie udostępniać czytelnikom zbiory?
Z góry dziękuję za pomoc. Od niedawna pracuję w szkolnej bibliotece. Po zakończeniu komputeryzacji czeka nas scontrum.
1. Jeśli tak było wpisane kiedyś, taka jest wartość księgozbioru, to już tego bym nie zmieniała. U nas też była kiedyś księgowa, która wymagała 0 zł jako wartość darów :roll:
2. Teraźniejsza księgowa na szczęście zgadza się ze mną, że każda rzecz - także książka - ma jakąś wartość. Ja wyceniając dary sprawdzam ceny na ceneo, biorę najniższą i od niej ciut odejmuję - jeśli książka jest w naprawdę dobrym stanie. Jeśli widać, że była używana, to daję ceny pomiędzy 1 a 5 zł.

W ostatnim niestety nie pomogę.

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Balagan w księgach, a katalog komputerowy

piątek 26 lut 2021, 09:53

NowaBibliotekarka pisze:
czwartek 25 lut 2021, 23:22
(...)
2. Czy książka przyjmowana do biblioteki jako dar też musi mieć określoną wartość? Jak ją określić, skoro książka ma np. 10 lat a brak ceny na okładce?
(...)
W zasadzie wyceny darowanych książek dokonuje komisja inwentaryzacyjna ds. zbiorów biblioteki szkolnej. Powołana jest przed skontrum i działa do kolejnego skontrum. W międzyczasie skład może się zmienić z powodu urlopu zdrowotnego, lub zmiany pracy przez któregoś z członków. Zmianę składu komisji wprowadza się zarządzeniem dyrektora. Tak to działa u mnie w szkole odkąd pamiętam.

Basia
Posty: 461
Rejestracja: wtorek 11 kwie 2006, 08:16

Re: Balagan w księgach, a katalog komputerowy

piątek 26 lut 2021, 12:16

NowaBibliotekarka pisze:
czwartek 25 lut 2021, 23:22
3. Czy robiąc scontrum w molu można jednocześnie udostępniać czytelnikom zbiory?
Jeżeli chodzi o Mola Optivum, to tak, w Molu Net nie wiem.
W momencie rozpoczęcia skontrum powstaje jakby kopia naszych zbiorów, późniejsze wypożyczenia, zwroty, zmiany sygnatur itp. nie zmieniają tej kopii, a więc trzeba po prostu bardziej uważać, co się robi, ale wypożyczać można

Zuzza
Posty: 685
Rejestracja: czwartek 05 cze 2008, 14:15

Re: Balagan w księgach, a katalog komputerowy

piątek 26 lut 2021, 13:37

Jeszcze jedna podpowiedź: nie wolno zmieniać cen przy wpisywaniu do programu komputerowego, musi mieć on taką samą wartość, jak zapisano w wersji papierowej. Kolejna ważna rzecz - wartość książki nie jest na okładce, ale w kopiach faktur. Musi być jakaś teczka z dowodami wpływów. Są one wpisane w księdze inwentarzowej w tabeli "Numer dowodu wpływu lub akcesji" i dzięki temu wiemy ile książka jest warta. Co więcej - a o tym niektórzy zapominają - książki do księgi inwentarzowej wpisujemy zgodnie z kolejnością na dowodzie wpływu.

Magda SP1
Posty: 10
Rejestracja: wtorek 09 lut 2021, 17:29

Re: Balagan w księgach, a katalog komputerowy

poniedziałek 01 mar 2021, 13:35

Dzień dobry,
jestem w trakcie wdrażania e-biblio i wprowadziłam już bardzo dużą część księgozbioru głównego (z 3 ksiąg papierowych), ale dużo książek odłożyłam celem zubytkowania. Zamierzam na koniec pracy przygotować protokół ubytków, w którym wykażę wszystkie te pozycje. Moje pytanie brzmi: czy w systemie e-biblio mam pozostawić puste miejsca (da się je jakoś zablokować?), czy wpisywać, że tam są ubytki? Wpisywanie tych książek, a potem ich ubytkowanie wydaje się bez sensu.
I jeszcze jedna, trudniejsza sprawa. W mojej bibliotece podręczniki nie były wpisywane razem z broszurami. Mamy osobą księgę broszur, w której znajduje się cała masa niepotrzebnych pozycji (również pójdą na makulaturę), a ponadto mamy broszury niewpisane do tej księgi, które będę chciała włączyć do tego zbioru. Co oczywiste, nie mogę podmieniać pozycji w księgach, ale mam pytanie: czy mogę w e-biblio założyć całkowicie nową księgę broszur, z numerami nadawanymi automatycznie i niezależnie od księgi papierowej, a napisać tylko informację, że od dnia.... papierowa księga broszur jest nieważna, a w jej miejsce wchodzi księga elektroniczna, w której znalazły się aktualne pozycje z księgi papierowej? Oczywiście wszystkie ubytki z księgi papierowej zostałyby poświadczone protokołem. Podobnie mam ze zbiorami AV, wśród których mamy większość kaset VHS i magnetofonowych...
Po zakończeniu pracy czeka mnie skontrum i o ile księgozbioru głównego się nie boję, to broszury i zbiory AV spędzają mi sen z powiek. Czy one też liczą się do skontrum?
Będę bardzo wdzięczna za podpowiedzi, linki do podstawy prawnej albo Wasze doświadczenia :)

Malajka
Posty: 21
Rejestracja: czwartek 26 mar 2020, 14:45

Re: Balagan w księgach, a katalog komputerowy

poniedziałek 01 mar 2021, 14:30

Dzień dobry! :)

W systemie e-biblio można jak najbardziej w katalogu pozostawić puste numery (katalog jest też tak zrobiony, że wpisując egzemplarz, gdyby się pomyliło numer inwentarzowy i chciało wpisać podwójnie, to system na to nie pozwoli), a później można sobie wydrukować listę pustych numerów. Nie wiem czy to pomoże.
Jeśli chodzi o katalogowanie broszur to można sobie stworzyć nowy katalog. Ja mam osobny główny, osobny do podręczników i osobno sobie zrobiłam do inwentaryzacji darów, bo one mają inne numery. Może to coś pomoże..

Magda SP1
Posty: 10
Rejestracja: wtorek 09 lut 2021, 17:29

Re: Balagan w księgach, a katalog komputerowy

poniedziałek 01 mar 2021, 14:37

Dziękuję za odpowiedź :) Będę chciała porozmawiać ze swoją dyrekcją na ten temat, ale potrzebuję poparcia w rozporządzeniach albo innych dokumentach, że mogę założyć nową księgę inwentarzową w systemie komputerowym, niezależną od księgi papierowej, i przenieść do niej część pozycji z tej papierowej właśnie... Czy nie będę miała jakichś problemów, jeśli tak zrobię?

Malajka
Posty: 21
Rejestracja: czwartek 26 mar 2020, 14:45

Re: Balagan w księgach, a katalog komputerowy

wtorek 02 mar 2021, 10:02

Magda SP1 pisze:
poniedziałek 01 mar 2021, 14:37
Dziękuję za odpowiedź :) Będę chciała porozmawiać ze swoją dyrekcją na ten temat, ale potrzebuję poparcia w rozporządzeniach albo innych dokumentach, że mogę założyć nową księgę inwentarzową w systemie komputerowym, niezależną od księgi papierowej, i przenieść do niej część pozycji z tej papierowej właśnie... Czy nie będę miała jakichś problemów, jeśli tak zrobię?
Myślę, że najlepiej jest dążyć sobie pomału do wprowadzenia wszystkich ksiąg inwentarzowych do systemu komputerowego. Ja zaczęłam w październiku i widzę, ile to czasu zajmuje, ale potem będę mieć już porządek, księgi papierowe będę mogła schować i wszelkie ubytkowanie także będzie łatwiejsze poprzez program.
Myślę, że na pewno można sobie zrobić nową księgę w komputerze, niezaleznie od papierowej. Ja w taki sposób zaczęłam własnie inwentrysozwać dary, a w zasadzie już moja poprzedniczka tak robiła, zanim jeszcze miałam e-bilbio. :) Powodzenia w rozmowach z dyrekcją!

ULach
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 19 mar 2020, 14:10

Re: Balagan w księgach, a katalog komputerowy

wtorek 02 mar 2021, 16:56

broszury i zbiory AV spędzają mi sen z powiek. Czy one też liczą się do skontrum?
To pewnie zależy, czy podajesz ich wartość. U mnie taka perełka - książki i podręczniki wliczamy do wartości zbiorów, ale zbiory specjalne (których wartość, dzięki udziałowi w projekcie wynosi ponad 100 tys. zł) - nie :P

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Balagan w księgach, a katalog komputerowy

wtorek 02 mar 2021, 23:01

U mnie nigdy skontrum nie obejmowało zbiorów specjalnych ani podręczników.

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Balagan w księgach, a katalog komputerowy

środa 03 mar 2021, 10:06

W mojej szkole "od zawsze" skontrum obejmuje tylko tę część zbiorów, której wartość podaje się do księgowości - czyli księga główna i zbiory specjalne (u mnie stara nazwa: zbiory audiowizualne). Nie robimy skontrum w zakresie podręczników dotowanych oraz broszur i podręczników.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 88 gości