Czytel_niczka
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 16 mar 2020, 14:41

Kłopotliwe ubytkowanie darmowych podręczników

wtorek 26 sty 2021, 14:58

Dzień dobry.

Wiem, że nie jest to nowy temat, lecz nowy dla mnie, gdyż po raz pierwszy mierzę się z ubytkowaniem.

Być może gdzieś mi to umknęło, ale co rusz natykam się na sprzeczne informacje. Czy w związku z ubytkowaniem należy sporządzić protokół ubytków, protokół selekcji, czy jeden i drugi? Czy należy zaprowadzić rejestr ubytków?
Moja poprzedniczka w przypadku części podręczników nie wpisywała do księgi inwentarzowej cen. Czy je tam dopisać? Czy umieścić je w protokole?
Co dokładnie oznacza możliwość przekazania podręczników uczniom na (jako) materiały edukacyjne? Czy oznacza, że można nie odebrać podręczników od uczniów po zakończeniu roku szkolnego w przypadku zakończenia 3-letniego cyklu użytkowania, by - w zamyśle - dzieci mogły je wykorzystać np. do powtórek? A jeśli tak, czy tak samo można potraktować nieaktualne od kolejnego roku szkolnego podręczniki dla odchodzącej klasy 8?

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Kłopotliwe ubytkowanie darmowych podręczników

środa 27 sty 2021, 10:16

Odpowiem częściowo.

1. Podczas ubytkowania sporządza się PROTOKÓŁ KOMISJI w sprawie selekcji zbiorów biblioteki szkolnej.
Taki protokół wpisuje się potem do REJESTRU UBYTKÓW danej księgi.
Sprawdź sobie, proszę, w zasobach archiwalnych "BwSz" - było kilka artykułów na temat dokumentacji biblioteki szkolnej.
Polecam też Vademecum nauczyciela bibliotekarza. Pani Saniewska zebrała w nim podstawowe informacje bardzo przydatne dla początkującego bibliotekarza:
https://sklep.biblioteka.pl/vademecum-n ... liotekarza

2. W żadnej księdze inwentarzowej nie wolno dopisywać brakujących wpisów, np. cen. Musi zostać tak, jak zastałaś.

Zuzza
Posty: 685
Rejestracja: czwartek 05 cze 2008, 14:15

Re: Kłopotliwe ubytkowanie darmowych podręczników

środa 27 sty 2021, 11:16

Kilka lat temu była taka polityka wydawnictw, że jak ktoś zakupił u nich komplet ćwiczeń to podręczniki były "prezentem", bo oficjalnie obowiązywały podręczniki z men. Stąd może być brak cen.

kno_da
Posty: 138
Rejestracja: piątek 17 sie 2018, 17:47

Re: Kłopotliwe ubytkowanie darmowych podręczników

środa 27 sty 2021, 13:04

U mnie decyzją dyrektora podręczniki zostają u uczniów danego rocznika. Ubytkuję wszystkie, a komplety z nadwyżki wędrują na makulaturę.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 73 gości