manana
Posty: 4
Rejestracja: środa 31 maja 2017, 09:06

Zmiana szkoły a księgi inwentarzowe

środa 10 lut 2021, 10:30

Nasza szkoła była do tej pory Zespołem Szkół - gimnazjum i liceum. Od września jesteśmy Szkołą Podstawową, majątek Zespołu został przekazany Szkole Podstawowej. Czy ja mam zakładać nowe księgi inwentarzowe dla szkoły podstawowej?

Jakieś 20 lat temu, gdy powstawały gimnazja zmienialiśmy się ze szkoły podstawowej w zespół to wszystkie księgi były zakładane na nowo.

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Zmiana szkoły a księgi inwentarzowe

środa 10 lut 2021, 14:30

Trzeba formalnie połączyć księgozbiór. Forma zależy od wielu czynników: jak duży jest księgozbiór szkół przejętych, czy przejęcie nastąpiło protokolarnie, z policzoną iloscią przejętego księgozbioru (finansową i księgową) jaką metodę się przyjmie uznając ją za najlepszą, jakie są decyzje dyrekcji... Nauczyciel bibliotekarz nie jest odpowiedzialny za wszystkie plagi tego świata, w tym łączenia szkół, dyrekcja powinna wyrazić zgodę na konkretne rozwiązanie.
Tak czy siak, z chwilą połączenia szkół- księgi bibliotek przejętych powinny być zamknięte. Dalej- prowadzone księgi szkoły, która została utworzona /czy przejęła inne księgobiory/
Można zastosować wyróżniki literowe rozrózniające zbiory poprzednich szkół i szkoły obecnej, to w działaniu jest nieco trudne- np. w zliczaniu wartości po ubytkowaniu z danej grupy/ z lat poprzednich.
Najlepiej nanieść zbiory przejęte do ksiąg szkoły obecnej, ale taka czynność wymaga czasu i pracy.

KasiaM
Posty: 1
Rejestracja: czwartek 19 mar 2020, 20:36

Re: Zmiana szkoły a księgi inwentarzowe

wtorek 13 kwie 2021, 10:36

Jesteśmy Zespołem Szkół - Szkoła Podstawowa i Przedszkole. Od 1 września Przedszkole przestaje funkcjonować. Co zrobić z księgozbiorem z przedszkola?

bwolna
Posty: 33
Rejestracja: środa 04 mar 2020, 10:04

Re: Zmiana szkoły a księgi inwentarzowe

wtorek 13 kwie 2021, 13:19

Włączyć do księgozbioru szkoły lub protokolarnie przekazać innemu przedszkolu.

Rudolfina
Posty: 601
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Zmiana szkoły a księgi inwentarzowe

środa 14 kwie 2021, 09:43

Dokładnie tak.
Zwykle w takiej sytuacji robi się też selekcję zbiorów.

grey.bn
Posty: 58
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 11:19

Re: Zmiana szkoły a księgi inwentarzowe

czwartek 25 sie 2022, 13:39

Dzień dobry!
Bardzo proszę o pomoc, może ktoś był w podobnej sytuacji. Od 1 września Szkoła Podstawowa łączy się z Przedszkolem Samorządowym i będzie funkcjonować pod jedną nazwą w tym samym budynku. W związku z tym księgowość zarządziła(!) skontrum zbiorów, które zostało wykonane. Wydrukowano protokoły itd. Mój problem polega na tym, że OP chce aby stare księgi zostały zamknięte, a zbiory bez ubytków(!) przeniesione do nowych ksiąg. Dodam, że pracuję w MOL NET+. Mnie takie działanie wydaje się bezprawne. Sądzę, że skontrum jest wystarczającym dokumentem. Chcę przejąć zbiory Przedszkola (chodzi tylko o książki z NPRC, bo innych nie posiadają na stanie) i dopisać do księgi głównej. Czy ktoś z Państwa spotkał się z podobną sytuacją lub pomoże rozwiać moje wątpliwości. Przecież takie przeniesienie ksiąg spowoduje zmianę wszystkich numerów inwentarzowych. Będę wdzięczna za każdą pomoc.

Chmurka
Posty: 106
Rejestracja: sobota 22 sty 2011, 20:48

Re: Zmiana szkoły a księgi inwentarzowe

niedziela 28 sie 2022, 19:03

W przepisach istnieje kilka powodów, dla których dopuszcza się przepisanie ksiąg z nadaniem nowych numerów inwentarzowy wszystkim książkom:
1. ilość ubytków przekracza 50% księgozbioru,
2. w księgach inwentarzowych figurują liczne błędy,
3. księgi były źle prowadzone lub uległy zniszczeniu.
Więcej powodów nie pamiętam. Nie rozumiem, dlaczego Twoja księgowość zarządziła takie "czystki". Ubytki w bibliotekach były, są i będą. Jeśli teraz się je wyzeruje, to znowu będą narastać. Łączenie placówek to nie jest żaden powód. Wiele szkół ulega przekształceniu i nikt z tego powodu nie szaleje w bibliotece.

Kilknaście lat temu podjęłam się takiego zadania, bo taka była konieczność. Przepisanie, a właściwie zbudowanie księgozbioru od podstaw zajęło mi 2,5 roku, przy obsadzie 1 etat i księgozbiorze 5 tys. woluminów. Trudne zadanie i bardzo żmudne. Nie daj się!

grey.bn
Posty: 58
Rejestracja: czwartek 26 cze 2014, 11:19

Re: Zmiana szkoły a księgi inwentarzowe

poniedziałek 29 sie 2022, 10:02

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Już myślałam, że to że mną coś nie tak🙄. U mnie księgi papierowe (mam ich pięć) były przepisywane w latach 1993 -1996. Po przejęciu biblioteki wpisałam wszystko do programu. Przed skontrum wprowadziłam nawet ubytki, żeby wszystko się zgadzało. W przeciągu dwóch lat dwukrotnie przeniosłam zbiory (ok. 12000) do innych pomieszczeń (rozbudowa).
Nie znalazłam żadnych przyczyn do tego, żeby zmieniać książkom numery, zwłaszcza, że część zbiorów jest wypożyczona, mam też braki względne. To, moim zdaniem przyczyni się tylko do chaosu w zbiorach. Trzymajcie kciuki!

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 13 gości