manana

Zmiana szkoły a księgi inwentarzowe

środa 10 lut 2021, 10:30

Nasza szkoła była do tej pory Zespołem Szkół - gimnazjum i liceum. Od września jesteśmy Szkołą Podstawową, majątek Zespołu został przekazany Szkole Podstawowej. Czy ja mam zakładać nowe księgi inwentarzowe dla szkoły podstawowej?

Jakieś 20 lat temu, gdy powstawały gimnazja zmienialiśmy się ze szkoły podstawowej w zespół to wszystkie księgi były zakładane na nowo.

Aqa

Re: Zmiana szkoły a księgi inwentarzowe

środa 10 lut 2021, 14:30

Trzeba formalnie połączyć księgozbiór. Forma zależy od wielu czynników: jak duży jest księgozbiór szkół przejętych, czy przejęcie nastąpiło protokolarnie, z policzoną iloscią przejętego księgozbioru (finansową i księgową) jaką metodę się przyjmie uznając ją za najlepszą, jakie są decyzje dyrekcji... Nauczyciel bibliotekarz nie jest odpowiedzialny za wszystkie plagi tego świata, w tym łączenia szkół, dyrekcja powinna wyrazić zgodę na konkretne rozwiązanie.
Tak czy siak, z chwilą połączenia szkół- księgi bibliotek przejętych powinny być zamknięte. Dalej- prowadzone księgi szkoły, która została utworzona /czy przejęła inne księgobiory/
Można zastosować wyróżniki literowe rozrózniające zbiory poprzednich szkół i szkoły obecnej, to w działaniu jest nieco trudne- np. w zliczaniu wartości po ubytkowaniu z danej grupy/ z lat poprzednich.
Najlepiej nanieść zbiory przejęte do ksiąg szkoły obecnej, ale taka czynność wymaga czasu i pracy.

KasiaM

wtorek 13 kwie 2021, 10:36

Jesteśmy Zespołem Szkół - Szkoła Podstawowa i Przedszkole. Od 1 września Przedszkole przestaje funkcjonować. Co zrobić z księgozbiorem z przedszkola?

bwolna

wtorek 13 kwie 2021, 13:19

Włączyć do księgozbioru szkoły lub protokolarnie przekazać innemu przedszkolu.

Rudolfina

środa 14 kwie 2021, 09:43

Dokładnie tak.
Zwykle w takiej sytuacji robi się też selekcję zbiorów.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”