kattara
Posty: 22
Rejestracja: poniedziałek 05 gru 2016, 15:17

Przekazanie książek do sali przedmiotowej

środa 10 lut 2021, 15:13

Dzień dobry, nauczyciele historii otrzymali nową salę i wpadli na pomysł by część księgozbioru z działu historia był u nich(szafki są oszklone, ale pod kluczem). Muszę zrobić protokół przekazania-czy ktoś z Państwa coś takiego robił?jak mam go zredagować?

betka
Posty: 27
Rejestracja: piątek 15 wrz 2006, 22:24

Re: Przekazanie książek do sali przedmiotowej

środa 10 lut 2021, 19:07

Można go sporządzić na drukach protokołu selekcji księgozbioru ( czy sporządzić go na komputerze) tylko jako przyczynę podać przekazanie do pracowni historycznej. Pani ma kopię i historycy mają kopię. Podpisujecie się na dole protokołu przekazał pani podpis i pieczątka biblioteki pod słowem otrzymał podpisują się historycy. Pani wykreśla z księgi inwentarzowej przekazane książki papierowej czy komputerowej -czyli wycofuje. Ilość przekazanych książek i wartość w zł wpisuje Pani do rejestru ubytków. Ilość książek wpisuje Pani do rubryki inne ( chodzi o przyczynę wycofania). Oryginał musi trafić do księgowości ,żeby księgowa ze stanu finansowego biblioteki odjęła wartość przekazanych książek. Traktuje je Pani jako ubytki. Nie godzić się aby te książki wisiały na stanie biblioteki i tylko miejsce ich przechowania było w gabinecie historycznym. Jak Pani je wycofa ma Pani święty spokój.Co zrobią z nimi historycy to potem ich sprawa. I to na tyle.

betka
Posty: 27
Rejestracja: piątek 15 wrz 2006, 22:24

Re: Przekazanie książek do sali przedmiotowej

środa 10 lut 2021, 19:09

cd. Oryginał protokołu przekazania trafia do księgowości.

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Przekazanie książek do sali przedmiotowej

środa 10 lut 2021, 22:28

Nauczyciele czegokolwiek to mogą sobie zażądać kawy we własnym domu, a i tego nie jestem pewna. Zgodnie z przepisami MKiDzN, wszystkie zbiory w szkole MUSZĄ być zarejestrowane w bibliotece szkolnej. Pracownie mogą zbiory WYPOŻYCZYĆ. Nigdy nie wziąć na zawsze, nie ma też opcji odpisu bo "nauczyciel zażądał".
Zbiory do pracowni wypożycza się, sporządzając protokół w 2 egz., jeden dla nauczyciela, drugi zostaje w dokumentach biblioteki. Nauczyciel musi podpisać odpowiedzialność za wypożyczone zbiory.
Nie dajcie się wmanewrowywać w takie sytuacje.

Julia65
Posty: 265
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: Przekazanie książek do sali przedmiotowej

czwartek 11 lut 2021, 09:24

To bibliotekarz decyduje jakie książki WYPOŻYCZY (a nie daje na zawsze) do pracowni nauczycielom. To, że nauczyciele chcą takie czy inne książki to nie ma znaczenia. Książki historyczne mają być dostępne dla wszystkich uczniów ( a tak jest gdy są w bibliotece) a nie w oszklonych szafkach. Kiedyś w mojej szkole komplety książek zostały wypożyczone do klasopracowni. Jak nauczyciele odpowiedzialni za komplety odchodzili na emeryturę to rozliczali się wg. protokołu z tych książek.

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Przekazanie książek do sali przedmiotowej

czwartek 11 lut 2021, 09:26

Oczywiście ze nie ma żadnego spisywania ze stanu biblioteki. Robisz prot przekazania (wypożyczenia) do pracowni. W protokole podajesz kto konkretnie za przekazane zbiory odpowiada. Ja mam teczkę protokołów przekazania do których mam dołączone karty tych książek (nie wyp. komp). Nauczyciel powinien się rozliczyć na koniec roku szk. z tych zbiorów. W jakiej formie to zrobicie to już do dogadania. To nadal są zbiory biblioteki. U mnie w pracowniach są zbiory zadań, atlasy, słowniki. Inne książki nauczyciel wypożycza w miarę potrzeb na lekcję.

betka
Posty: 27
Rejestracja: piątek 15 wrz 2006, 22:24

Re: Przekazanie książek do sali przedmiotowej

czwartek 11 lut 2021, 09:51

Ale można też zrobić protokół np. ks. wycofanych jeśli te zbiory będą nie potrzebne w bibliotece. i wtedy traktuje się je jako ubytki.

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Przekazanie książek do sali przedmiotowej

czwartek 11 lut 2021, 10:48

W mojej szkole wygląda to trochę inaczej. Książki, które są protokołem przekazane do pracowni, gabinetu pedagoga i sekretariatu, nadal są częścią zbiorów biblioteki szkolnej, zmieniło się tylko miejsce ich przechowywania. Odpowiedzialność za takie materiały ponosi ten, komu je przekazano. Mieliśmy taką sytuację, gdy opiekun pracowni biologicznej zmienił pracę i przed końcem roku szkolnego musiał wszystkie książki wg protokołu przekazania zwrócić do biblioteki.

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Przekazanie książek do sali przedmiotowej

czwartek 11 lut 2021, 10:49

Czyli dokładnie tak, jak opisała to Anna 8)

kattara
Posty: 22
Rejestracja: poniedziałek 05 gru 2016, 15:17

Re: Przekazanie książek do sali przedmiotowej

czwartek 11 lut 2021, 11:01

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi. I chyba wycofam książki jako ubytki, jak radzi Betka. W sali zmieniają się uczniowie, nauczyciele. Ktoś coś pożyczy, nie odda, a ja będę miała kłopot przy skontrum.

Julia65
Posty: 265
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: Przekazanie książek do sali przedmiotowej

czwartek 11 lut 2021, 11:25

Nie żal Tobie ubytkować dobrych książek . Ze zwrotem tych książek ja nie miałam kłopotu. U mnie prawie wszystkie wróciły. A te, które zostały zniszczone/zagubione dopiero wtedy ubytkowałam. A przy skontrum zaznaczasz, że są wypożyczone i nie ma żadnego problemu.

betka
Posty: 27
Rejestracja: piątek 15 wrz 2006, 22:24

Re: Przekazanie książek do sali przedmiotowej

czwartek 11 lut 2021, 13:19

Niestety nie zawsze nauczyciele uczciwie oddają książki i czasem zwalają na bibliotekarza ,że oni oddali a bibliotekarz nie odpisał. i potem awantury. Więc jeśli nie są to tak bardzo ks. cenne np. słowniki ,encyklopedie, wydania albumowe czy jakieś unikalne to lepiej wycofać. i mieć święty spokój

Zuzza
Posty: 685
Rejestracja: czwartek 05 cze 2008, 14:15

Re: Przekazanie książek do sali przedmiotowej

czwartek 11 lut 2021, 14:08

Wypożyczyłam nauczycielce historii 15 różnych książek na jej kartę. Ona się o nie martwi. To samo inne przedmioty. Gdybym książki przekazane nauczycielom spisała, wartość księgozbioru spadłaby o jakieś 25 %. Czasem ktoś pracuje tylko rok lub dwa i musi się ze wszystkiego rozliczać. Nie ma, że zmiłuj. Biblioteka jest od 1944 i będzie raczej długo. Mam nawet piękny atlas świata z 1955 - cudo do oglądania tylko w czytelni, tak już teraz nie drukują książek. Większość nauczycieli jest uczciwa i tego się trzymajmy.

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Przekazanie książek do sali przedmiotowej

czwartek 11 lut 2021, 15:44

betka pisze:
czwartek 11 lut 2021, 13:19
Niestety nie zawsze nauczyciele uczciwie oddają książki i czasem zwalają na bibliotekarza ,że oni oddali a bibliotekarz nie odpisał. i potem awantury. Więc jeśli nie są to tak bardzo ks. cenne np. słowniki ,encyklopedie, wydania albumowe czy jakieś unikalne to lepiej wycofać. i mieć święty spokój
Uważasz, że słowniki nie będą w szkole potrzebne? Bo tylko wtedy możesz zubytkować - zniszczone lub zdezaktulizowane. Jeśli nie są to jest to majątek szkoły. Jeśli je wykreślisz to tak jakby ich nie było. Każdy je może wynieść ze szkoły. Książki przekazane do pracowni nie służą do wypożyczania uczniom. Musisz to nauczycielom wyjaśnić. One są do użytku na lekcji. Ty wypożyczasz książki czytelnikom do domu. Jeśli te książki mają być wypożyczane uczniom to znaczy, ze nadal są potrzebne a to znaczy, że nie możesz ich ubytkować. Co to znaczy awantury. Nauczyciel musi się rozliczyć z wypożyczanych książek i wypożyczając coś do pracowni musisz im to uświadomić. Właśnie dlatego warto raz w roku iść do pracowni z protokołem i w obecności nauczyciela sprawdzić czy wszystko jest.

betka
Posty: 27
Rejestracja: piątek 15 wrz 2006, 22:24

Re: Przekazanie książek do sali przedmiotowej

czwartek 11 lut 2021, 16:02

Przeżyłam już różne sytuacje i dlatego mam do niektórych nauczycieli ograniczone zaufanie. A co do tego aby iść do pracowni z protokołem i skontrolować to też niezły sposób.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 114 gości