Monia90
Posty: 10
Rejestracja: sobota 20 lut 2021, 18:43

protokół komisji w sprawie ubytków

środa 10 mar 2021, 22:29

Dzień dobry, Czy ma ktoś do podesłanie w doc protokół komisji w sprawie selekcji księgozbioru? Niestety nigdzie nie mogę znaleźć :roll:

Rudolfina
Posty: 601
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: protokół komisji w sprawie ubytków

czwartek 11 mar 2021, 10:06

Proszę sprawdzić
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
z dnia 29 października 2008 r.
w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych.
W Załączniku nr 6 znajduje się wzór Protokołu komisji w sprawie ubytków.

bwolna
Posty: 33
Rejestracja: środa 04 mar 2020, 10:04

Re: protokół komisji w sprawie ubytków

czwartek 11 mar 2021, 12:36

Rudolfina jest nieocenionym źródłem wiedzy! Jednak w przypadku protokołu selekcji myślę, że Monii90 nie chodziło o te wzory z wymienionego rozporządzenia - one dotyczą ściśle ubytków... Protokół selekcji to dokument "poprzedzający" ubytkowanie - gdy już wiemy, czego nie chcemy dalej chować w bibliotece, informujemy za pomocą protokołu selekcji o "decyzji wycofania z księgozbioru ..... egzemplarzy o łącznej wartości ...zł z powodu zniszczenia/dezaktualizacji/przekazania/nadmiaru egzemplarzy (czy co tam jeszcze powoduje wycofywanie)". Po wyrażeniu zgody przez dyrekcję robimy protokół ubytków i dopiero wtedy mamy komplet dokumentacji dokonanej selekcji. A można też po selekcji nie ubytkować, tylko np. przekazać w depozyt do pracowni (patrz inny wątek w tym forum) lub do introligatora celem konserwacji i oprawy, albo co tam jest księgozbiorowi do szczęścia potrzebne ;)

Julia65
Posty: 265
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: protokół komisji w sprawie ubytków

czwartek 11 mar 2021, 13:53

bwolna pisze: Protokół selekcji to dokument "poprzedzający" ubytkowanie - gdy już wiemy, czego nie chcemy dalej chować w bibliotece, informujemy za pomocą protokołu selekcji o "decyzji wycofania z księgozbioru ..... egzemplarzy o łącznej wartości ...zł z powodu zniszczenia/dezaktualizacji/przekazania/nadmiaru egzemplarzy (czy co tam jeszcze powoduje wycofywanie)". Po wyrażeniu zgody przez dyrekcję robimy protokół ubytków i dopiero wtedy mamy komplet dokumentacji dokonanej selekcji. A można też po selekcji nie ubytkować, tylko np. przekazać w depozyt do pracowni (patrz inny wątek w tym forum) lub do introligatora celem konserwacji i oprawy, albo co tam jest księgozbiorowi do szczęścia potrzebne ;)
Nie rozumiem? Robisz dwa protokoły selekcji: jeden "poprzedzający" a drugi ubytków?
W protokole selekcji, gdzie jest powoływana komisja w rubryce "uwagi" można wpisać kolejne numery ubytków (nie sporządzam dodatkowego protokołu). Natomiast w protokole zagubienia książek przez czytelnika podana jest już kolumna "bieżący numer ubytku". Wzory protokołów są dowolnie modyfikowane tzn. wpisuje się z jakiego powodu książki są wycofane. Wg. wszystkich podanych przez Ciebie przykładów (oprócz introligatora i pracowni) książki są ubytkowane czyli wycofane ze zbiorów.

Monia90
Posty: 10
Rejestracja: sobota 20 lut 2021, 18:43

Re: protokół komisji w sprawie ubytków

czwartek 11 mar 2021, 22:50

Bardzo dziękuję za informację, znalazłam ten protokół, wiecie może jak go pobrać, aby móc go wypełniać?

Rudolfina
Posty: 601
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: protokół komisji w sprawie ubytków

piątek 12 mar 2021, 10:29

Monia90 pisze:
czwartek 11 mar 2021, 22:50
Bardzo dziękuję za informację, znalazłam ten protokół, wiecie może jak go pobrać, aby móc go wypełniać?
Wpisz w wyszukiwarkę:
Załącznik nr 6 Protokół komisji w sprawie ubytków do pobrania.
Oprócz formatu pdf są też dostępne pliki w edytorze tekstu (word, writer).

Możesz też wpisać w wyszukiwarkę:
Protokół ubytków w bibliotece wzór doc.

bwolna
Posty: 33
Rejestracja: środa 04 mar 2020, 10:04

Re: protokół komisji w sprawie ubytków

piątek 12 mar 2021, 12:11

Nie rozumiem? Robisz dwa protokoły selekcji: jeden "poprzedzający" a drugi ubytków?
W protokole selekcji, gdzie jest powoływana komisja w rubryce "uwagi" można wpisać kolejne numery ubytków (nie sporządzam dodatkowego protokołu). Natomiast w protokole zagubienia książek przez czytelnika podana jest już kolumna "bieżący numer ubytku". Wzory protokołów są dowolnie modyfikowane tzn. wpisuje się z jakiego powodu książki są wycofane. Wg. wszystkich podanych przez Ciebie przykładów (oprócz introligatora i pracowni) książki są ubytkowane czyli wycofane ze zbiorów.
[/quote]

Nie robię 2 protokołów selekcji - przecież selekcja to eliminacja zbędnych (z jakiegoś tam powodu wycofywanych) egzemplarzy, więc wchodzę w półki, wybieram co zbędne i zliczam wartość. Piszę protokół selekcji, czyli tego eliminowania, np. 20 egzemplarzy (nie wymieniam tytułów) na łączną wartość ....zł przeznaczonych do ubytkowania/przekazania". I z takim króciutkim opisem idę do dyrekcji po "wyrażam zgodę" i dopiero wtedy robię protokół ubytków (wydruk z MOL-a), który wpisuję do rejestru ubytków, a w segregatorze podpinam ten wydruk pod protokół selekcji i po sprawie.

Julia65
Posty: 265
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: protokół komisji w sprawie ubytków

piątek 12 mar 2021, 13:22

Ja sporządzam jeden protokół selekcji, gdzie podaję podaję skład komisji i tytuły książek przeznaczonych do wycofania. Jak dyrekcja zatwierdzi to ubytkuję.

ankalter
Posty: 1
Rejestracja: piątek 24 wrz 2021, 11:15

Re: protokół komisji w sprawie ubytków

piątek 24 wrz 2021, 11:21

A ja mam pytanie dotyczace składu komisji a konkretnie jej liczby. Czy ktoś z Państwa spotkała się z wpisem o wymagalnej liczbie - trzech członków komisji. Czy istnieje wpis potwierdzający liczbę 3 jako musową, bezwzgledną minimalną?

Dziękuje

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 23 gości