Rudolfina
Posty: 601
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Księgozbiór

wtorek 20 kwie 2021, 09:29

Ponieważ pracuję cały czas stacjonarnie, zajęłam się porządkowaniem zbiorów pod kątem skontrum, które odbędzie się w tym roku. W związku z planowanym przemeblowaniem biblioteki (nareszcie nowe meble!) przeglądam dość dokładnie księgozbiór i doszłam do wniosku, że około tysiąca pozycji :shock: to "martwe zbiory". Stare książki, których nikt nie wypożycza od wielu lat, nieatrakcyjne wydania z przestarzałą treścią. Większość nadaje się do zubytkowania, ale przecież nie usunę takiej ilości jednorazowo! Na razie pakuję je do pudeł po papierze ksero :lol: spisując sobie wcześniej numery inwentarzowe. Wpakuję to wszystko do wielkiej szafy, w której przy okazji zrobiłam porządek :roll:
Jak to wygląda w Waszych bibliotekach?
Macie na półkach tylko to, co jest potrzebne?
Czy może pewna część zbiorów to "martwy" księgozbiór?
Jeśli tak, to gdzie go trzymacie?

Magda SP1
Posty: 10
Rejestracja: wtorek 09 lut 2021, 17:29

Re: Księgozbiór

wtorek 20 kwie 2021, 09:43

Ja jestem w trakcie przechodzenia na e-Biblio i też postanowiłam zrobić porządek z księgozbiorem. Uznałam, że wprowadzenie wszystkiego jest całkowicie pozbawione sensu, bo na półkach znalazłam książki, których nikt nie wypożyczył, odkąd zostały nam podarowane, np. w 1997 r. A skontrum czeka mnie w przyszłym roku i chcę się przygotować. Do zubytkowania mam grubo ponad 1000 książek i też odkładam część do magazynu, zwłaszcza stare lektury, które są jeszcze w dobrym stanie i kto wie, czy nie wrócą do kanonu po latach? Już kilka razy wyciągałam zakurzone książki z pudeł ;) Najstarsze książki zostawiamy w szkolnej Izbie Pamięci. Oczywiście zostawiłam w bibliotece trochę dawnych, pożółkniętych książek, chociażby po to, żeby pokazywać dzieciom podczas lekcji bibliotecznych, jakie książki były kiedyś. Roboczo zrobiłam sobie półkę "To czytali nasi dziadkowie" i tu wkładam takie klasyki literatury dziecięcej, które nie wyglądają może zachęcająco, ale czasem ktoś po nie sięgnie, zwłaszcza rodzice i nauczyciele świetlicy.

Rokfor
Posty: 86
Rejestracja: wtorek 05 maja 2015, 14:08

Re: Księgozbiór

środa 21 kwie 2021, 08:44

Z powodu braku miejsca przeprowadziłem wielką czystkę na półkach. Co nie czytane lub w złym stanie poszło na ubytki. Spisałem w ciągu roku ok 2000 pozycji. Nie miałem sentymentów. Spytaj się tylko dyrekcji czy Ci puści taką dużą ilość książek na raz.

Rudolfina
Posty: 601
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Księgozbiór

środa 21 kwie 2021, 09:23

Magda SP1 pisze:
wtorek 20 kwie 2021, 09:43
(...)Roboczo zrobiłam sobie półkę "To czytali nasi dziadkowie" i tu wkładam takie klasyki literatury dziecięcej(...)
Magdo, Twój pomysł jest rewelacyjny :!: Spróbuję u mnie coś takiego zrobić.

kno_da
Posty: 137
Rejestracja: piątek 17 sie 2018, 17:47

Re: Księgozbiór

środa 21 kwie 2021, 16:18

Rudolfina pisze:
środa 21 kwie 2021, 09:23
Magda SP1 pisze:
wtorek 20 kwie 2021, 09:43
(...)Roboczo zrobiłam sobie półkę "To czytali nasi dziadkowie" i tu wkładam takie klasyki literatury dziecięcej(...)
Magdo, Twój pomysł jest rewelacyjny :!: Spróbuję u mnie coś takiego zrobić.
Super inspiracja!

Magda SP1
Posty: 10
Rejestracja: wtorek 09 lut 2021, 17:29

Re: Księgozbiór

poniedziałek 26 kwie 2021, 09:18

Dziękuję :) W książkach dla młodszych uczniów takie rozwiązanie przyszło mi łatwo, ale ze starszymi wciąż mam problem. W mojej szkole zupełnie nie sprawdzał się klasyczny podział na powieści historyczne, przyrodnicze, przygodowe, obyczajowe itd., bo uczniowie nie trafiali do nowszych pozycji, kiedy obok stała klasyka. Dlatego tu też zrobiłam inny podział - teraz w najbardziej widocznym miejscu stoją książki przygodowe i obyczajowe współczesne, tzn. po 2000 r., a w innym regale są osobne półki z klasyką światową, klasyką polską i z obyczajówką starszą, np. Musierowcz, Montgomery itp. W ten sposób uczniowie czytający klasykę łatwo do niej trafiają, a ci, którzy chcą tylko nowości, nie zniechęcają się starszymi wydaniami. Rozwiązanie ma jednak tę wadę, że niewielu uczniów sięga do starszej obyczajówki. A jakie Wy macie rozwiązania dla starszych uczniów?

Rudolfina
Posty: 601
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Księgozbiór

poniedziałek 26 kwie 2021, 09:32

W wyniku obserwacji zachowania w bibliotece i wyborów czytelniczych uczniów podzieliłam księgozbiór z wolnym dostępem na poziomy: po dwa regały kl. 1-2, 3-4, 5-6, 7-8. Na regałach danego poziomu mam szczegółowy podział: np. dla kl. 1-2 są to baśnie, bajeczki, wiersze, książki Disneya, o zwierzętach, dla dziewczynek (Martynki itd), dla chłopców (Samochodzik Franek itp.), popularnonaukowe dla najmłodszych, miniksiążeczki. Przyznam, że dużo czasu mi to zajęło, bo należało się dobrze zastanowić, którą książkę do którego poziomu przydzielić. Ale opłaciło się! Zminimalizowałam zagrożenie, że najmłodsi czytelnicy zniechęcą się do czytania trafiając na zbyt trudną dla nich książkę.

Magda SP1
Posty: 10
Rejestracja: wtorek 09 lut 2021, 17:29

Re: Księgozbiór

wtorek 27 kwie 2021, 08:35

To ciekawy pomysł. Zastanawiam się tylko, czy młodsi uczniowie nie przeskakują do starszej grupy, żeby wypaść lepiej albo po prostu dlatego, że czytają zupełnie inne książki.
Zresztą u mnie jest całkiem spora grupa dzieci, które w drugiej, trzeciej klasie samodzielnie czytają wszystkie części Harry'ego Pottera. Czasem mam problem, gdy przychodzi uczeń i oddaje np. Wiersze Tuwima i pyta o coś ciekawego - ja mu polecam jakieś książki z poziomu 1-3, a on mi mówi, że chyba wolałby Hobbita, bo ostatnio czytał Władcę Pierścieni i bardzo mu się spodobało (!)

Rudolfina
Posty: 601
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Księgozbiór

wtorek 27 kwie 2021, 09:16

Magda SP1 pisze:
wtorek 27 kwie 2021, 08:35
(...) Zastanawiam się tylko, czy młodsi uczniowie nie przeskakują do starszej grupy, żeby wypaść lepiej albo po prostu dlatego, że czytają zupełnie inne książki (...)
Nie robię trudności, jeśli chcą wypożyczyć książkę z wyższego poziomu. Niektórzy rzeczywiście mają dość rozwiniętą umiejętność czytania już w pierwszej klasie. A są i tacy, którzy oddają książkę jako zbyt trudną i jednak wracają do swojego poziomu wiekowego. Do czytelnika trzeba podchodzić bardzo indywidualnie i dobrze go obserwować. Nietrafiona książka może zniechęcić do czytania w ogóle - bo i tak się zdarza.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 70 gości