Kaarolinaa
Posty: 15
Rejestracja: piątek 31 maja 2019, 15:26

Re: Skontrum w MOL Net +

środa 17 lis 2021, 11:40

Hmm komputeryzacja miała miejsce 10 lat temu, jednak z księgowością rozliczano się wg własnych wyliczeń na podstawie ksiąg papierowych. Później zrobiono ubytkowania ale również wyłącznie na papierze. Czyli to oznacza, że jeśli chcę żeby skontrum w nowym programie w chmurze wyszło perfekt zgodnie z komputerowymi danymi muszę chyba najpierw wprowadzić stare papierowe zmiany do komputera..? Czy dobrze to rozumiem?

Dorota79
Posty: 869
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Skontrum w MOL Net +

czwartek 18 lis 2021, 11:03

Na które rozporządzenie trzeba się powołać, robiąc skontrum?

Dorota79
Posty: 869
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Skontrum w MOL Net +

poniedziałek 22 lis 2021, 10:16

Ponawiam pytanie. I jeszcze jedno. Mam rozpoczęte skontrum. Kiedy kończę pracę w danym dniu, co trzeba zrobić, żeby nie zamknąć skontrum?

Arlecik
Posty: 24
Rejestracja: piątek 28 wrz 2007, 14:26

Re: Skontrum w MOL Net +

wtorek 23 lis 2021, 10:24

Dorota79 pisze:
poniedziałek 22 lis 2021, 10:16
Ponawiam pytanie. I jeszcze jedno. Mam rozpoczęte skontrum. Kiedy kończę pracę w danym dniu, co trzeba zrobić, żeby nie zamknąć skontrum?
Jeśli dobrze pamiętam, to normalnie kończymy pracę z programem, przez wylogowanie. Na następny dzień po zalogowaniu wchodzimy w zakładkę Gromadzenie, a tam w Skontrum i kontynuujemy.

bibliotekazsg
Posty: 27
Rejestracja: środa 06 maja 2020, 17:20

Re: Skontrum w MOL Net +

środa 24 lis 2021, 20:07

Witam, czy mógłby mi ktoś powiedzieć ile jednorazowo można odpisać książek po przeprowadzonym skontrum. Skontrum jest bardzo dokładne i tych książek uzbierało się nam dość dużo ponieważ przy poprzednim skontrum spisano bardzo mało.

Rudolfina
Posty: 601
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Skontrum w MOL Net +

czwartek 25 lis 2021, 09:47

Jeśli od lat nie było systematycznej selekcji, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby odpisać jednorazowo większą ilość. Pracowałam jakiś czas temu kilka godzin na zastępstwie w bibliotece sąsiedniej szkoły, gdzie na półkach było tyle staroci, że głowa boli :shock:
Pomogłam koleżance zrobić czystkę :P - dyrektor się zgodził. Jednorazowo odpisałyśmy ok. pięciuset książek. Zwolniło się miejsce na półkach na nowe. Zapytaj swojego dyrektora o zgodę i działaj!

Kaarolinaa
Posty: 15
Rejestracja: piątek 31 maja 2019, 15:26

Re: Skontrum w MOL Net +

czwartek 25 lis 2021, 11:51

Czy zanim zacznę robić skontrum opłaca mi się wprowadzić do systemu zaległe ubytkowania zrobione wyłącznie na papierze? Jako że w komputerze skontrum będzie robione po raz pierwszy trafiłyby wówczas do listy nie branych pod uwagę książek, jeśli wprowadzę to chyba do ubytków względnych- a przecież są zubytkowane. Jakie rozwiązanie uważacie za lepsze?

halinah
Posty: 981
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

Re: Skontrum w MOL Net +

piątek 26 lis 2021, 11:42

Po skontrum spisuje się ze stanu księgozbioru BRAKI BEZWZGLĘDNE - czyli takie, które powtórzyły się wśród braków WZGLĘDNYCH z poprzedniego skontrum. Te, które zostały jako braki zarejestrowane po raz pierwszy są BRAKAMI WZGLĘDNYMI i nie podlegają odpisaniu.

Kaarolinaa
Posty: 15
Rejestracja: piątek 31 maja 2019, 15:26

Re: Skontrum w MOL Net +

piątek 26 lis 2021, 11:49

Dziękuję za odpowiedź. i wydaje mi się że to rozumiem, natomiast skontrum komputerowo będzie po raz pierwszy i nie ma powiązania z listą braków względnych poprzedniego, co sprawi że nie będę miała żadnych braków bezwzględnych - jeśli dobrze to analizuję. Dodatkowo nie wprowadzone wcześniej w system ubytki potraktowane będą jak istniejące pozycje co przeniesie je do braków względnych. W ten sposób będę miała chyba niezgodność pomiędzy tym co w komputerze i tym co na papierze. Czy powinnam więc teraz wszystkie papierowe zmiany przenieść do komputera i dopiero zaczynać skontrum czy łatwiej będzie mi zrobić to na etapie wyjasniania różnych pozycji po zakończonym skontrum

aan
Posty: 42
Rejestracja: środa 28 lut 2018, 09:43

Re: Skontrum w MOL Net +

piątek 26 lis 2021, 13:48

Kaarolinaa pisze:
piątek 26 lis 2021, 11:49
Dziękuję za odpowiedź. i wydaje mi się że to rozumiem, natomiast skontrum komputerowo będzie po raz pierwszy i nie ma powiązania z listą braków względnych poprzedniego, co sprawi że nie będę miała żadnych braków bezwzględnych - jeśli dobrze to analizuję. Dodatkowo nie wprowadzone wcześniej w system ubytki potraktowane będą jak istniejące pozycje co przeniesie je do braków względnych. W ten sposób będę miała chyba niezgodność pomiędzy tym co w komputerze i tym co na papierze. Czy powinnam więc teraz wszystkie papierowe zmiany przenieść do komputera i dopiero zaczynać skontrum czy łatwiej będzie mi zrobić to na etapie wyjasniania różnych pozycji po zakończonym skontrum
U mnie przy przy wprowadzaniu ubytków do mol wyszły kwiatki następujące :
- podwójne ubytkowania tej samej pozycji nawet w jednym protokole (pierwszy taki kwiat z 1952 roku)
- wykreślenie z inwentarza pozycji, które nie były ujęte w żadnym protokole
- ubytkowanie na protokołach do inwentarza głównego pozycji z inwentarzy podręczników i broszur
- wpisanie do protokołu ubytków egzemplarzy, których nr lub tytuł (albo jedno i drugie) nie zgadzał się z zapisem w inwentarzu
- pomyłki w liczbie porządkowej na protokołach (np. po poz. 133 następowała 136) i w nadanych numerach ubytku (np po nr.ub 5892 następował 5983)

W rozmowie z poprzednią bibliotekarką okazało się, że ubytki we wszystkich wcześniejszych skontrach nanoszono na arkusze na podstawie zapisów w inwentarzu, a nie na podstawie protokołów ubytków dlatego nie wyłapano tych błędów.

IMHO wprowadzenie ubytków przed skontrum ma sens ,ale jest to robota tytaniczna i nie zrobisz tego w tydzień (no chyba, że tych ubytków jest niewiele).

Jaką masz ilość ubytków i jaki ostatni numer w inwentarzu głównym?
Czy masz wszystkie protokoły ubytków od początku istnienia biblioteki ?

halinah
Posty: 981
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

Re: Skontrum w MOL Net +

piątek 26 lis 2021, 14:25

Jeśli masz protokół braków względnych z poprzedniego skontrum (papierowego), to książki w nim ujęte porównujesz z wykazem braków z obecnego skontrum. Te, które się powtórzą - będą brakami bezwzględnymi (do spisania ze stanu).

Dorota79
Posty: 869
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Skontrum w MOL Net +

poniedziałek 29 lis 2021, 09:58

Czy mógłby mi ktoś wysłać na priv protokół po wykonaniu skontrum? I jeszcze jedno pytanie. Czy drukujecie listę pozycji zainwentaryzowanych czy trzymacie ją tylko w pdfie?


bibliotekazsg
Posty: 27
Rejestracja: środa 06 maja 2020, 17:20

Re: Skontrum w MOL Net +

środa 08 gru 2021, 17:57

Podczas skontrum znalazłyśmy książki, które maja numeracje łamaną przez litery np. 23888/a. Książki te zostały zakupione jako pakiet i tylko jedna jest wpisana i posiada cenę całego pakietu.. Co w takiej sytuacji zrobić?
Drugą rzeczą, która wyszła podczas skontrum jest taka, że pozycja w księdze inwentarzowej papierowej jest wykreślona - ubytek a w komputerowym inwentarzu ten numer ubytku ma kolejna pozycja pomyłka numerów. I jak to rozwiązać?

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Skontrum w MOL Net +

czwartek 09 gru 2021, 14:54

1. Wpisane książki znajdują się w inwentarzu głównym? Pakiet powinien być rozpisany, wartość podzielona na każdy egz., jeżeli nie da się podzielić wartości na równe części, do jednej z nich (zwykle ostatniej) wpisuje się wartość wyrównującą /ale zgodną z wartością ogólną pakietu/ i informuje o tym księgowość /opis na fakturze/. Jeżeli już tak zostało kiedyś wpisane, trzeba i tak podzielić kwotę na każdy wolumin, j.w., odjąć wartość ubytkowanego woluminu /najlepiej z tą wyrównaną wartością by się pozbyć problemu/, zostawiając informację w uwagach i całej operacji.
2. Możliwe, że ktoś wprowadzał ubytki do programu komputerowego, nadając im nowe numery ubytków, wtedy nic bym nie robiła, ważna jest wartość- do celów finansowo-księgowych. W rejestrze ubytków zaznaczyłabym, że numery ubytków nadane wtedy a wtedy nie są zgodne z dokumentacją tradycyjną.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości