ksanna
Posty: 140
Rejestracja: wtorek 17 lut 2009, 23:48

Skontrum w MOL Net +

wtorek 01 cze 2021, 13:24

Witam, moje pierwsze skontrum w MOLu, bardzo proszę o porady. Czy w czasie skontrum jest możliwość wypożyczania książek (w pilnych sytuacjach). Ile czasu powinno się przewidzieć na skontrum - ok. 25 tys. książek, dwie osoby? Czy w skontrum spisujecie podręczniki? Jeśli ktoś jeszcze ma jakieś podpowiedzi, bardzo proszę :)

Basia
Posty: 461
Rejestracja: wtorek 11 kwie 2006, 08:16

Re: Skontrum w MOL Net +

środa 02 cze 2021, 09:30

Jeżeli chodzi o Mola Optivum, to tak, w Molu Net chyba też można.

Z Mola dostałam taką odpowiedź:
"Skontrum zapisuje stan księgozbioru w chwili rozpoczęcia, późniejsze zwroty i wypożyczenia nie mają wpływu na listę zasobów w nim zawartą.
Mogą Państwo przyjmować zwroty - proszę tylko odłożyć te książki na bok, bo nie będzie ich na liście książek do zainwentaryzowania."
W momencie rozpoczęcia skontrum powstaje jakby kopia naszych zbiorów, późniejsze wypożyczenia, zwroty, zmiany sygnatur itp. nie zmieniają tej kopii, a więc trzeba po prostu bardziej uważać, co się robi, ale wypożyczać można.

Sprawdziłam: odpisywałam np. odnalezione książki, które w systemie były jako wypożyczone, poprawiałam błędne sygnatury i wszystko OK

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Skontrum w MOL Net +

środa 02 cze 2021, 09:37

ksanna pisze:
wtorek 01 cze 2021, 13:24
Witam, moje pierwsze skontrum w MOLu, bardzo proszę o porady. Czy w czasie skontrum jest możliwość wypożyczania książek (w pilnych sytuacjach). Ile czasu powinno się przewidzieć na skontrum - ok. 25 tys. książek, dwie osoby? Czy w skontrum spisujecie podręczniki? Jeśli ktoś jeszcze ma jakieś podpowiedzi, bardzo proszę :)
Odpowiadam po kolei:
- Podczas skontrum biblioteka powinna być zamknięta dla czytelników. Każdy dodatkowy ruch w pomieszczeniu tylko przeszkadza i odrywa od czynności.
- Dyrektor powołuje komisję d/s skontrum. Przy dużych liczebnie zbiorach mogą to być nawet 4 osoby, co bardzo przyspieszy spisywanie. Bibliotekarz może (musi) być obecny, ale nie jest członkiem komisji.
- Czas trwania trudno przewidzieć. Mogę tylko dla porównania podać, że w mojej maleńkiej bibliotece z pięcioma tysiącami zbiorów głównych komisja trzyosobowa + ja 8) pracuje tydzień.
- Od zawsze nie ujmujemy w skontrum broszur i podręczników. Tylko księgozbiór główny i specjalny - czyli te zbiory, których wartość podawana jest do księgowości.

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Skontrum w MOL Net +

wtorek 28 wrz 2021, 11:18

Co ile lat powinno się robić skontrum - co 4 czy co 5? Kilka lat temu pani z kontroli finansowej twierdziła, że co 4 i powoływała się na swoje rozporządzenia, dlatego tak robiłam. Kiedyś zależało to chyba od liczby zbiorów i czy książki są dostępne dla czytelników. Dodam, że w statucie szkoły jest zapis, że inwentaryzację robi się na podstawie art. 27 ust.6 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r.
o bibliotekach ( Dz. U. Z 2012 r. poz. 642, i 908 oraz z 2013 r. poz.829), jednak nie znalazłam tam nic nie tylko o tym, co ile lat, ale też w ogóle o inwentaryzacji. :roll:

aan
Posty: 42
Rejestracja: środa 28 lut 2018, 09:43

Re: Skontrum w MOL Net +

środa 29 wrz 2021, 09:58

Dorota79 pisze:
wtorek 28 wrz 2021, 11:18
Co ile lat powinno się robić skontrum - co 4 czy co 5? (...)Dodam, że w statucie szkoły jest zapis, że inwentaryzację robi się na podstawie art. 27 ust.6 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r.
o bibliotekach ( Dz. U. Z 2012 r. poz. 642, i 908 oraz z 2013 r. poz.829), jednak nie znalazłam tam nic nie tylko o tym, co ile lat, ale też w ogóle o inwentaryzacji. :roll:
O skontrum jest mowa w rozporządzeniu MKiDN z dn 29 X 2008 w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych - paragraf 29 i niżej.
Zbiory z wolnym dostępem kontroluje się co najmniej raz na 5 lat. Te o innym sposobie udostępniania ale mniejsze niż 100 tys. jednostek co najmniej raz na 10 lat.


A zapytam - czemu to Ty robisz skontrum a nie komisja?
W w/w rozporządzeniu jest wyraźny zapis, że skontrum przeprowadza komisja skontrowa.

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Skontrum w MOL Net +

środa 29 wrz 2021, 10:05

Dorota79 pisze:
wtorek 28 wrz 2021, 11:18
Co ile lat powinno się robić skontrum - co 4 czy co 5? (...)
Jestem w posiadaniu kserokopii pisma z dn. 16 kwietnia 2015 r., które wpłynęło do ówczesnego pana Marszałka Senatu Bogdana Borusewicza jako odpowiedź od sekretarza stanu p. Izabeli Leszczyny z upoważnienia Ministra Finansów.
Z obszernego tłumaczenia zawiłości wyłowiłam taki zapis:
"Oznacza to, iż inwentaryzację materiałów bibliotecznych w bibliotece szkolnej dla celów rachunkowych przeprowadzać należy przy zachowaniu terminu i częstotliwości wynikających z art. 26 ust. 3 pkt 3 ustawy o rachunkowości, tzn. raz na cztery lata."

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Skontrum w MOL Net +

środa 29 wrz 2021, 10:29

aan pisze:
środa 29 wrz 2021, 09:58
Dorota79 pisze:
wtorek 28 wrz 2021, 11:18
Co ile lat powinno się robić skontrum - co 4 czy co 5? (...)Dodam, że w statucie szkoły jest zapis, że inwentaryzację robi się na podstawie art. 27 ust.6 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r.
o bibliotekach ( Dz. U. Z 2012 r. poz. 642, i 908 oraz z 2013 r. poz.829), jednak nie znalazłam tam nic nie tylko o tym, co ile lat, ale też w ogóle o inwentaryzacji. :roll:
O skontrum jest mowa w rozporządzeniu MKiDN z dn 29 X 2008 w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych - paragraf 29 i niżej.
Zbiory z wolnym dostępem kontroluje się co najmniej raz na 5 lat. Te o innym sposobie udostępniania ale mniejsze niż 100 tys. jednostek co najmniej raz na 10 lat.


A zapytam - czemu to Ty robisz skontrum a nie komisja?
W w/w rozporządzeniu jest wyraźny zapis, że skontrum przeprowadza komisja skontrowa.
Osobiście nie znam biblioteki szkolnej, w której skontrum robiłaby komisja. Owszem jest powoływana bo musi, ale to fikcja. Zawsze robią to bibliotekarze. Czasem dostają jakąś pomoc zwłaszcza jeśli jest jeden bibliotekarz w szkole.

aan
Posty: 42
Rejestracja: środa 28 lut 2018, 09:43

Re: Skontrum w MOL Net +

środa 29 wrz 2021, 11:01

Osobiście nie znam biblioteki szkolnej, w której skontrum robiłaby komisja. Owszem jest powoływana bo musi, ale to fikcja. Zawsze robią to bibliotekarze. Czasem dostają jakąś pomoc zwłaszcza jeśli jest jeden bibliotekarz w szkole.
No tak ... ale wiesz, że jeśli nie znasz osobiście biblioteki, to nie znaczy, że takiej nie ma :-)
W ciągu ponad 30 lat pracowałam w trzech bibliotekach szkolnych i w żadnej skontra nie były przeprowadzane przez bibliotekarzy.

... fikcją jest dla mnie zrobienie przez jedną osobę skontrum 20tysięcznej biblioteki w tydzień na arkuszach skontrowych - nie chciałabym przejąć takiej biblioteki.
Na papierze wszystko cacy, a rzeczywistość skrzeczy.


EDIT :

ale .... skontrum to skontrum,
a inwentaryzacja dla celów księgowości raz na 4 lata u mnie wygląda tak, że przychodzi 2 osoby (komisja), biorą księgi inwentarzowe, dowody wpływów, dowody i rejestry ubytków, sprawdzają zapisy ,dodają i odejmują wartości i już. Książek na półkach się nie dotykają. Nie wnikam czy to słusznie, czy nie. Nie jestem księgową. No ale to nie jest skontrum i nawet nikt tego tak nie nazywa.

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Skontrum w MOL Net +

środa 29 wrz 2021, 11:27

aan pisze:
środa 29 wrz 2021, 11:01
Osobiście nie znam biblioteki szkolnej, w której skontrum robiłaby komisja. Owszem jest powoływana bo musi, ale to fikcja. Zawsze robią to bibliotekarze. Czasem dostają jakąś pomoc zwłaszcza jeśli jest jeden bibliotekarz w szkole.
No tak ... ale wiesz, że jeśli nie znasz osobiście biblioteki, to nie znaczy, że takiej nie ma :-)
W ciągu ponad 30 lat pracowałam w trzech bibliotekach szkolnych i w żadnej skontra nie były przeprowadzane przez bibliotekarzy.

... fikcją jest dla mnie zrobienie przez jedną osobę skontrum 20tysięcznej biblioteki w tydzień na arkuszach skontrowych - nie chciałabym przejąć takiej biblioteki.
Na papierze wszystko cacy, a rzeczywistość skrzeczy.


EDIT :

ale .... skontrum to skontrum,
a inwentaryzacja dla celów księgowości raz na 4 lata u mnie wygląda tak, że przychodzi 2 osoby (komisja), biorą księgi inwentarzowe, dowody wpływów, dowody i rejestry ubytków, sprawdzają zapisy ,dodają i odejmują wartości i już. Książek na półkach się nie dotykają. Nie wnikam czy to słusznie, czy nie. Nie jestem księgową. No ale to nie jest skontrum i nawet nikt tego tak nie nazywa.
To w takim razie co należy robić w bibliotece: skontrum czy inwentaryzację, bo wynika z powyższego, że to dwie różne rzeczy?

aan
Posty: 42
Rejestracja: środa 28 lut 2018, 09:43

Re: Skontrum w MOL Net +

środa 29 wrz 2021, 11:45

Dorota79 pisze:
środa 29 wrz 2021, 11:27
To w takim razie co należy robić w bibliotece: skontrum czy inwentaryzację, bo wynika z powyższego, że to dwie różne rzeczy?
Skontrum to rodzaj (metoda) inwentaryzacji. Każde skontrum jest inwentaryzacją, ale nie każda inwentaryzacja to skontrum.
Są biblioteki, w których inwentaryzację robiono metodą spisu z natury, bo tak chciała księgowa - to jest dopiero kosmos ...

Julia65
Posty: 265
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: Skontrum w MOL Net +

środa 29 wrz 2021, 12:22

W bibliotece szkolnej przeprowadza się skontrum zgodnie z rozporządzeniem ministra raz na 10 lat. Ale ....żeby nikt tego nie zakwestionował musi być zapis w statucie szkoły. Jakiś czas temu próbowano robić skontrum metodą spisu z natury (wg . ustawy dotyczącej rachunkowości) co było nieprawidłowe. OP i księgowe się przy tym upierali. W "Bibliotece w Szkole" pojawiło się wiele artykułów na ten temat i na forum też. Skontrum jest to inwentaryzacja księgozbioru ale jest jeszcze inwentaryzacja majątku trwałego (tak to chyba się nazywa) biblioteki czyli regały, biurka stoliki, krzesła, komputery itp. I ta inwentaryzacja jest u mnie przeprowadzana chyba co dwa lata.

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Skontrum w MOL Net +

czwartek 30 wrz 2021, 08:38

U mnie szkoła podstawowa powstała po wygasłym gimnazjum (a w zasadzie jeszcze w trakcie trwania gimnazjum powstawała podstawówka), dlatego statut dostaliśmy z urzędu i tam jest zapis, że inwentaryzację wykonuje się na podstawie art. 27 ust.6 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r.o bibliotekach ( Dz. U. Z 2012 r. poz. 642, i 908 oraz z 2013 r. poz.829). Rzecz w tym, że nigdzie nie mogę tam znaleźć zapisu w tym temacie. :roll:

Julia65
Posty: 265
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: Skontrum w MOL Net +

czwartek 30 wrz 2021, 10:19

Dorota79 pisze:
czwartek 30 wrz 2021, 08:38
U mnie szkoła podstawowa powstała po wygasłym gimnazjum (a w zasadzie jeszcze w trakcie trwania gimnazjum powstawała podstawówka), dlatego statut dostaliśmy z urzędu i tam jest zapis, że inwentaryzację wykonuje się na podstawie art. 27 ust.6 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r.o bibliotekach ( Dz. U. Z 2012 r. poz. 642, i 908 oraz z 2013 r. poz.829). Rzecz w tym, że nigdzie nie mogę tam znaleźć zapisu w tym temacie. :roll:
Ja w statucie powołuję się na rozporządzenie ministra z dnia 29.10.2008 r. (Dz. U. Nr 205, poz1283). W rozporządzeniu są też podane wzory dokumentów obowiązujących w bibliotece.

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Skontrum w MOL Net +

czwartek 30 wrz 2021, 13:40

Julia65 pisze:
czwartek 30 wrz 2021, 10:19
Dorota79 pisze:
czwartek 30 wrz 2021, 08:38
U mnie szkoła podstawowa powstała po wygasłym gimnazjum (a w zasadzie jeszcze w trakcie trwania gimnazjum powstawała podstawówka), dlatego statut dostaliśmy z urzędu i tam jest zapis, że inwentaryzację wykonuje się na podstawie art. 27 ust.6 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r.o bibliotekach ( Dz. U. Z 2012 r. poz. 642, i 908 oraz z 2013 r. poz.829). Rzecz w tym, że nigdzie nie mogę tam znaleźć zapisu w tym temacie. :roll:
Ja w statucie powołuję się na rozporządzenie ministra z dnia 29.10.2008 r. (Dz. U. Nr 205, poz1283). W rozporządzeniu są też podane wzory dokumentów obowiązujących w bibliotece.
A gdybym chciała zmienić zapis w statucie szkoły, że inwentaryzację wykonuje się na podstawie rozporządzenia ministra z dnia 29.10.2008 r. (Dz. U. Nr 205, poz1283), to jak mam to zrobić, tzn. gdzie to zgłosić, komu, kiedy itd.?

Julia65
Posty: 265
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: Skontrum w MOL Net +

czwartek 30 wrz 2021, 13:45

Zmiany w statucie zgłasza się dyrektorowi szkoły, a potem są zatwierdzane na posiedzeniu rady pedagogicznej.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 146 gości