Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Skontrum w MOL Net +

piątek 01 paź 2021, 08:25

aan pisze:
środa 29 wrz 2021, 11:01
Osobiście nie znam biblioteki szkolnej, w której skontrum robiłaby komisja. Owszem jest powoływana bo musi, ale to fikcja. Zawsze robią to bibliotekarze. Czasem dostają jakąś pomoc zwłaszcza jeśli jest jeden bibliotekarz w szkole.
No tak ... ale wiesz, że jeśli nie znasz osobiście biblioteki, to nie znaczy, że takiej nie ma :-)
W ciągu ponad 30 lat pracowałam w trzech bibliotekach szkolnych i w żadnej skontra nie były przeprowadzane przez bibliotekarzy.

... fikcją jest dla mnie zrobienie przez jedną osobę skontrum 20tysięcznej biblioteki w tydzień na arkuszach skontrowych - nie chciałabym przejąć takiej biblioteki.
Na papierze wszystko cacy, a rzeczywistość skrzeczy.


EDIT :

ale .... skontrum to skontrum,
a inwentaryzacja dla celów księgowości raz na 4 lata u mnie wygląda tak, że przychodzi 2 osoby (komisja), biorą księgi inwentarzowe, dowody wpływów, dowody i rejestry ubytków, sprawdzają zapisy ,dodają i odejmują wartości i już. Książek na półkach się nie dotykają. Nie wnikam czy to słusznie, czy nie. Nie jestem księgową. No ale to nie jest skontrum i nawet nikt tego tak nie nazywa.
Tylko pozazdrościć. I u mnie i w sąsiednich bibliotekach skontrum robią bibliotekarze. Jeśli jest jeden to dostaje pomoc. Sprawa z inwentaryzacją księgozbioru wynika z ustawy o rachunkowości, którą kierują się OP. Na jej podstawie wymagano spisu z natury co było bzdurą ale długo nie chciano nas słuchać. Prawo oświatowe wreszcie to zmieniło ale gdzieniegdzie OP nie chcą się z tym nadal pogodzić. Co do robienia skontrum przez jedną osobę jest to straszne ale nie niemożliwe. Sama to robiłam z różnych względów. Połowę dnia sama, połowę z koleżanką. I nie zgodzę się, że to była fikcja ale wymagała bardzo wytężonej i uważnej pracy. Nigdy więcej tego nie powtórzę bo to orka.

Dorota79
Posty: 869
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Skontrum w MOL Net +

piątek 01 paź 2021, 10:12

Pani, która była kilka lat temu u mnie w szkole na kontroli finansowej, życzyła sobie, żeby inwentaryzację robić co cztery lata dlatego, że powoływała się na swoje przepisy. Co zrobić, żeby to zmienić i robić skontrum zgodnie z rozporządzeniem (którym rozporządzeniem?) o bibliotekach?

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Skontrum w MOL Net +

piątek 01 paź 2021, 10:28

Mamy stosować się do rozporządzenia MKiDN z 2008. Jeśli masz wolny dostęp do półek to w zasadzie skontrum wykonuje się co 4 lata nie rzadziej niż co 5.

Dorota79
Posty: 869
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Skontrum w MOL Net +

piątek 01 paź 2021, 11:06

Tak, mam wolny dostęp, tylko nie wiem, czy robić skontrum co 4 czy co 5 lat w takim razie?

aan
Posty: 42
Rejestracja: środa 28 lut 2018, 09:43

Re: Skontrum w MOL Net +

piątek 01 paź 2021, 11:19

Dorota79 pisze:
piątek 01 paź 2021, 11:06
Tak, mam wolny dostęp, tylko nie wiem, czy robić skontrum co 4 czy co 5 lat w takim razie?
Skontrum masz robić wtedy, kiedy dyr. wyda zarządzenie. Nie rzadziej niż 1 x na 5 lat przy wolnym dostępie do zbiorów.
Jeżeli zarządzi po 4 latach od ostatniego, to nie złamie zapisu w rozporządzeniu, bo rozporządzenie mówi wyraźnie , że robi się je (powtórzę) nie rzadziej, niż 1 x na 5 lat.
Czyli robienie skontrum co 4 lata nie łamie rozporządzenia, zrobienie po 5 latach od ostatniego też nie łamie.

Rzadziej możesz robić skontrum przy innym sposobie udostępniania (magazyn bez wolnego dostępu - w szkołach chyba nie spotykany)

Nie wiem, jak to jaśniej napisać

Dorota79
Posty: 869
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Skontrum w MOL Net +

piątek 01 paź 2021, 11:26

Jakbym czekała na decyzję dyrekcji o skontrum, to pewnie nigdy bym się nie doczekała. Wiem, że to leży w zakresie jej obowiązków, ale niestety taka jest prawda. :roll:

aan
Posty: 42
Rejestracja: środa 28 lut 2018, 09:43

Re: Skontrum w MOL Net +

piątek 01 paź 2021, 11:43

Dorota79 pisze:
piątek 01 paź 2021, 11:26
Jakbym czekała na decyzję dyrekcji o skontrum, to pewnie nigdy bym się nie doczekała. Wiem, że to leży w zakresie jej obowiązków, ale niestety taka jest prawda. :roll:
A to takie buty ... a jak nie zrobisz, to co się stanie?

Dorota79
Posty: 869
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Skontrum w MOL Net +

piątek 01 paź 2021, 11:51

Skontrum robię z myślą o sobie i bibliotece. Nie chcę w razie kontroli nikomu się tłumaczyć, a dyrekcja w takiej sytuacji pewnie widziałaby winę po mojej stronie, :lol:

Dorota79
Posty: 869
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Skontrum w MOL Net +

czwartek 28 paź 2021, 09:37

Kiedy lepiej zrobić skontrum, tzn. na końcu roku kalendarzowego, czy też na początku? Ma to jakieś znaczenie?

Dorota79
Posty: 869
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Skontrum w MOL Net +

wtorek 02 lis 2021, 10:16

Ponieważ skontrum robi się raz na kilka lat, pewne rzeczy umykają. Powiedzcie mi, czy coś wcześniej przygotowujecie, zanim rozpoczniecie prace skontrowe?

Rudolfina
Posty: 601
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Skontrum w MOL Net +

wtorek 02 lis 2021, 10:38

A robisz skontrum w programie MOL, czy na arkuszach papierowych?

Dorota79
Posty: 869
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Skontrum w MOL Net +

wtorek 02 lis 2021, 11:25

Rudolfina pisze:
wtorek 02 lis 2021, 10:38
A robisz skontrum w programie MOL, czy na arkuszach papierowych?
W Mol Net+. Już raz robiłam, ale to było 4 lata temu, wiec pewne rzeczy się zapomina.

Rudolfina
Posty: 601
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Skontrum w MOL Net +

środa 03 lis 2021, 11:30

Najlepiej przejrzyj sobie manual MOLA. Ja mam "MOL_Optivum podręcznik", ale dla MOL+ też pewnie taki jest. Tam znajdziesz rozdział na temat skontrum: rozpoczęcie, prowadzenie, zakończenie. Jeśli już robiłaś skontrum elektroniczne, to na pewno wszystko Ci się przypomni.

Kaarolinaa
Posty: 15
Rejestracja: piątek 31 maja 2019, 15:26

Re: Skontrum w MOL Net +

wtorek 16 lis 2021, 11:00

Witam, mam przed sobą skontrum (zaznaczam, że przejęłam bibliotekę bez niego i z różnymi jej "kwiatkami") oraz pytanie dotyczące właśnie przygotowania się do niego:
1.czy miałoby sens wprowadzenie najpierw zrobionego, a nie wprowadzonego do komputera kilka lat temu ubytkowania,
2.czy opłaca mi się najpierw zubytkować kolejne pozycje (byłoby ich całkiem sporo) i dopiero z takimi porządkami przejść do robienia skontrum,
3.czy ułatwiłoby mi pracę ściągnięcie (ile się da) zaległości i wypożyczeń na kontach czytelników
4. czy realnym jest robienie skontrum z otwartą dla czytelników biblioteką?

ewab
Posty: 15
Rejestracja: piątek 08 lut 2019, 12:56

Re: Skontrum w MOL Net +

wtorek 16 lis 2021, 11:13

Witam, mam przed sobą skontrum (zaznaczam, że przejęłam bibliotekę bez niego i z różnymi jej "kwiatkami") oraz pytanie dotyczące właśnie przygotowania się do niego:
1.czy miałoby sens wprowadzenie najpierw zrobionego, a nie wprowadzonego do komputera kilka lat temu ubytkowania,
2.czy opłaca mi się najpierw zubytkować kolejne pozycje (byłoby ich całkiem sporo) i dopiero z takimi porządkami przejść do robienia skontrum,
3.czy ułatwiłoby mi pracę ściągnięcie (ile się da) zaległości i wypożyczeń na kontach czytelników
4. czy realnym jest robienie skontrum z otwartą dla czytelników biblioteką?

1. To zależy od tego, czy komputeryzacja jest już zatwierdzona w księgowości. Jeśli tak - to pewnie wpisywanie ubytków ma sens, Jeśli nie - to trzeba je zaznaczyć na arkuszach skontrum, ponieważ do księgowości trzeba zanieść papierowe arkusze skontrum i w protokole podać liczbę ubytków według nich.
2. To zależy od czasu na wykonanie skontrum. Ubytkowanie i skontrum długo trwają. Jeśli czas jest długi, można najpierw zrobić selekcję.
3. Z tym może być kłopot. Zaległości naszych czytelników potrafią długo wracać. Jednak należy podejmować próby :).
4. Jest realne - zwykle tak robię. Ale niestety wiąże się to z frustracją, szczególnie na końcowym etapie.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 77 gości