Oxyvia
Posty: 20
Rejestracja: wtorek 19 lis 2019, 12:04

Propozycje udoskonaleń w e-Biblio

piątek 18 cze 2021, 13:03

Słuchajcie, jest taka sprawa: ilekroć proszę dział IT w e-Biblio o jakieś udoskonalenie programu, tyle razy odpisują, że udoskonalenia wprowadzają tylko wtedy, kiedy daną propozycję zgłosi większa liczba osób. Nie mniej sami proszą o sugestie udoskonaleń.
Wobec tego uprzejmie proszę - jeśli mnie popieracie - żeby jak najwięcej Użytkowników e-Biblio napisało do Pomocy Librusa (helpdesk3@librus.pl) lub bezpośrednio do p. Wojciecha Kurowskiego (wojciech.kurowski@librus.pl) propozycję, aby można było kopiować opis bibliograficzny i edytować kopię w celu skatalogowania nowej książki, której opis jest podobny do kopiowanego. To ogromnie ułatwia wprowadzanie do katalogu np. nowych wydań podręczników czy lektur, gdzie zmienia się tylko rok i nr wydania, ISBN, ew. ilość stron... Teraz trzeba taki opis robić od samego początku, a np. w Molu można kopiować istniejący opis i wprowadzać w nim poprawki. To niesamowicie przyśpiesza pracę, nie tylko z podręcznikami i lekturami zresztą.
Druga sprawa, moim zdaniem też bardzo potrzebna, to możliwość przenoszenia wpisanych egzemplarzy z jednego opisu do drugiego. Czasami zdarza się, że jeden bibliotekarz zrobi opis książki i wprowadzi do niego egzemplarze, a drugi bibliotekarz zakupi więcej egzemplarzy i zrobi drugi opis tej samej książki - niepotrzebnie. W ten sposób robi się bałagan w katalogu. Kiedy chcemy to uporządkować, musimy usunąć wszystkie egzemplarze z jednego opisu i na nowo wpisać je do drugiego opisu. Bardzo przydałaby się funkcja zaznaczenia i przeniesienia zaznaczonych egzemplarzy do innego opisu (ta funkcja też istnieje w Molu).
I podobnie - bardzo przydatna byłaby funkcja przenoszenia wypożyczonych pozycji z konta jednego czytelnika na konto drugiego. Bardzo często się zdarza, że np. nauczyciel wypożycza zestaw pomocy do swojego przedmiotu na dany rok szkolny, a w następnym roku uczy starszą klasę, natomiast ten zestaw potrzebny jest innemu nauczycielowi, który zaczyna uczyć w młodszej klasie; gdyby istniała funkcja przeniesienia wszystkich zaznaczonych wypożyczeń na inne konto, to też byłoby wielkie ułatwienie - zarówno dla bibliotekarza, jak i dla obojga czytelników.
Jeśli mnie popieracie, to proszę: wysyłajcie prośby o te 3 udoskonalenia do IT Librusa - każdą prośbę w osobnym mailu, bo oni o to proszą, inaczej się gubią w mailach. :)
Wiem, że w czasie wakacji będą modyfikować program, więc może uda się te 3 rzeczy wprowadzić. Byłoby świetnie.
Mam znacznie więcej propozycji udoskonaleń, ale nie można zbyt wiele żądać od razu, więc o resztę będę prosić Was sukcesywnie w ciągu następnego roku szkolnego. :)))
Dziękuję i pozdrawiam!
Oxyvia

sylv
Posty: 251
Rejestracja: czwartek 25 sie 2016, 14:18

Re: Propozycje udoskonaleń w e-Biblio

wtorek 22 cze 2021, 11:50

Ta druga sprawa jest super, też by mi się przydało. Zwłaszcza, że coś mi się zacina i nawet po usunięciu egzemplarzy nie mogę usunąć opisu, bo wyświetla mi się komunikat, że są egzemplarze :roll:

Oxyvia
Posty: 20
Rejestracja: wtorek 19 lis 2019, 12:04

Re: Propozycje udoskonaleń w e-Biblio

środa 30 cze 2021, 13:14

Sylv, to świetnie, w takim razie napisz do helpdesku Librusa w tej sprawie, może nas dwóch posłuchają.
Dla mnie najważniejsza i najbardziej przydatna jest ta pierwsza sprawa, o której pisałam - to daje o jakieś 3/4 pracy mniej przy opracowywaniu nowych książek (wszystkich, nie tylko lektur i podręczników, także całych serii wydawniczych, także książek jednego wydawnictwa, jednego autora itd.).
Ale wszystkie te 3 funkcje są bardzo potrzebne i przydatne. Wiem, co mówię, bo mam porównanie: pracowałam przez wiele lat w Molu i naprawdę są to ogromne ułatwienia, bardzo mi ich teraz brakuje.

Mnie się też tak kiedyś zrobiło, że wprowadziłam opis bibliograficzny na próbę i 1 egzemplarz, potem usunęłam egzemplarz, a opisu nie mogłam usunąć, bo wyświetlało się, że opis posiada egzemplarze. Napisałam do helpdesku i po kilku miesiącach usunęli ten opis. :D Ponoć jest to jakaś usterka programowa, z którą - jak widać - nie dają sobie rady.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Nika1 i 64 gości