izabela12
Posty: 6
Rejestracja: wtorek 22 cze 2021, 07:17

Re: Początek pracy w Bibliotece

piątek 25 cze 2021, 08:39

Myślałam, że po paru latach wydawania i przyjmowania podręczników są zostały opracowane procedury w każdej szkole. A na to wychodzi, że cały czas wychodzą jakieś "kwiatki".

Julia65
Posty: 265
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: Początek pracy w Bibliotece

piątek 25 cze 2021, 09:55

Każda biblioteka szkolna ma swoją specyfikę (czytaj: warunki lokalowe, dyrektora, potrzeby nauczycieli). My (bibliotekarze) musimy dostosowywać się do określonych warunków i każda z nas ma swoje wypracowane procedury, dzięki którym zwrot podręczników przebiega sprawnie. Oczywiście "urabiamy sobie ręce po łokcie" bo w krótkim czasie trzeba przyjąć ok 6 tysięcy książek (tak jest u mnie). No ale jak to zwykle bywa - dajemy radę. Kluczowa jest znajomość przepisów jak napisała Pola z Opola i wtedy nikt nie będzie nikogo wykorzystywać. Praca z podręcznikami nie jest łatwa - jest to nasza zmora jak to ktoś powyżej napisał.

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Początek pracy w Bibliotece

niedziela 27 cze 2021, 22:44

Pola z Opola pisze:
piątek 25 cze 2021, 00:28
Dziewczyny, nie dawajcie się wykorzystywać.
Co znaczy, że nie przyjmą reklamacji? Tak samo przyjmą teraz jak i w sierpniu. Jaka różnica? Piszesz protokół, że czegoś brakuje i po sprawie.
Od piątku są wakacje, a nauczyciele idą na urlop. Nie powinnaś wówczas przebywać w szkole. Jeśli np. (odpukuję) zdarzył się wypadek, to nie otrzymasz odszkodowania itp. , bo formalnie jesteś na urlopie i nie możesz być w pracy.
Dyrektor ma prawo odwołać nauczyciela z urlopu w czasie wakacji tylko na 7 dni i tylko w ściśle określonych przypadkach. Nie należy do nich odbieranie paczek z podręcznikami.
Absolutnie masz racje. Tylko co mam zrobić w sytuacji kiedy dyrekcja zadzwoniła do nowej Ery i Wsip i otrzymała taką odpowiedź. Mam to zanegować i powiedzieć dyr, że niech sama rozpakuje? Zwłaszcza, ze faktycznie sama też będzie pomagać i woźne więc mam nadzieję, ze szybko pójdzie. Co nie zmienia faktu, ze mam odruch wymiotny na widok podręczników.

Rudolfina
Posty: 601
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Początek pracy w Bibliotece

poniedziałek 28 cze 2021, 11:31

Jest jest jeszcze jedna, niezbyt przyjemna czynność do wykonania na koniec roku :cry:
- wezwania do zapłaty za zniszczone / niezwrócone podręczniki wysyłane oficjalnym pismem do rodziców...

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Początek pracy w Bibliotece

poniedziałek 28 cze 2021, 13:04

Rudolfina pisze: Jest jest jeszcze jedna, niezbyt przyjemna czynność do wykonania na koniec roku :cry:
- wezwania do zapłaty za zniszczone / niezwrócone podręczniki wysyłane oficjalnym pismem do rodziców...
U nas niczego takiego nie ma. Uczniowie zwracają za zniszczony podręcznik taki sam podręcznik. Większość to robi, część się ociąga zwłaszcza z klas 1-3 obcokrajowcy. Wtedy nie wydajemy nowego kompletu zanim nie rozliczy się ze starego. Niestety na takie osoby tylko to działa.

betka
Posty: 27
Rejestracja: piątek 15 wrz 2006, 22:24

Re: Początek pracy w Bibliotece

poniedziałek 28 cze 2021, 21:34

Tak masz rację pewni obcokrajowcy z kl.1-3. ociągają się z oddawaniem podręczników. -oczywiście nie wszyscy. :!:

Rudolfina
Posty: 601
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Początek pracy w Bibliotece

wtorek 29 cze 2021, 10:25

U nas niczego takiego nie ma. Uczniowie zwracają za zniszczony podręcznik taki sam podręcznik.
Masz tym samym mniej niewdzięcznej pracy. Zazdroszczę...
Mój dyrektor uważa, że jest to niezgodne z prawem. To samo usłyszałam na kilku szkoleniach, w tym organizowanych przez "BwSz", wiec muszę mu przyznać rację. Mój dyrektor zawsze wszystko sprawdza w aspekcie zgodności z prawem.

Rudolfina
Posty: 601
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Początek pracy w Bibliotece

wtorek 29 cze 2021, 10:31

A tak przy okazji:
myślałam, że w rezultacie nauczania zdalnego podręczniki wrócą do biblioteki w stanie niezniszczonym- bo przecież nie były przenoszone w plecakach, gdzie zawsze mogło się coś wylać. Ale niestety, moją szkołę dopadła podręcznikowa plaga zalania :cry: Wygląda na to, że na biurku obok kompa i podręcznika stało picie wszelkiego rodzaju :roll:

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Początek pracy w Bibliotece

wtorek 29 cze 2021, 13:12

U mnie też zalane podręczniki i próby wymuszenia by je przyjąć. Co do prawnego aspektu twój dyr ma rację. Ale twórcy takich prawnych pomysłów nie biorą pod uwagę punktu widzenia szkoły. Jeden rok miało być płacenie. Wszystko rozciągnęło się w czasie bo trudno zamawiać po kilka podręczników. czekaliśmy aż wszyscy wpłacą a co za tym idzie zabrakło podręczników w nowym roku. Potem okazało się, że uczeń w kl. 1-3 płacił za 1 podręcznik a szkoła była zmuszona zamówić cały komplet. Pieniądze wpłacane były na konto gdzie rodzice wpłacają też za inne sprawy. Nie wszyscy pilnowali by na przelewie napisać za co i za jakie dziecko wpłacają (inne nazwisko rodzica). Zrobił się totalny bałagan. No i jeszcze ja musiałam zrobić ubytkowanie tych podręczników a w mojej dzielnicy to długa procedura niestety. Potem trzeba uważać kiedy spisuje się masowo podręczniki bo nie można dać od do bo raptem w środku kilka już zubytkowanych i protokół rozciąga się niemiłosiernie. No i wróciliśmy do odkupywania tak jak w przypadku innych wypozyczanych książek. Nie wiem dlaczego odkupienie wypożyczonej książki jest zgodne z prawem a podręcznika już nie.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 46 gości