Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

sobota 25 cze 2022, 19:16

Do końca lipca? Pomijając fakt, że od 24 czerwca przez cały lipiec i sierpień są wakacje, a nie czas na pisanie sprawozdań, to takie żądanie jest niezgodne z przepisami.
Radzę odpowiedzieć, że po pierwsze w lipcu nauczyciele są na urlopie, a po drugie - zasady rozliczeń są szczegółowo określone w przepisach o NPRC i tak też szkoła planowała wydatki i pracę. Niech podadzą podstawę prawną

A jak jest napisane w umowie? Że w lipcu?
W jaki sposób OP to "żądanie" obwieścił? Jeśli np. mailem, to będę wdzięczny za przysłanie kopii tego maila. Obiecuję, że nie ujawnię, skąd go mam. (juliusz.wasilewski@sukurs.edu.pl)

Renia22
Posty: 6
Rejestracja: wtorek 12 lis 2019, 16:12

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

wtorek 05 lip 2022, 10:25

Witajcie, chciałam zapytać o pracę biblioteki szkolnej w soboty w ramach realizacji NPRCz, jedna w ferie letnie i jedna w zimowe?

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

wtorek 05 lip 2022, 10:56

Nie wiem, jak to technicznie chcesz zrealizować.
W mojej szkole nie ma możliwości pracy w sobotę. Szkoła jest zamknięta i są włączone wszelkie alarmy i inne zabezpieczenia.
A poza tym, kto chciałby pracować w sobotę :shock:

Renia22
Posty: 6
Rejestracja: wtorek 12 lis 2019, 16:12

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

wtorek 05 lip 2022, 11:18

W soboty faktycznie bez sensu, chodzi o dodatkowe dni umożliwienie wypożyczania na ferie i wakacje, zasugerowałam się informacją Biblioteki Publicznej, myślę, że z końcem sierpnia, bo i tak podręczniki są do opracowania. Dziękuję za wiadomość, pozdrawiam

halinah
Posty: 981
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

środa 24 sie 2022, 22:35

"Umożliwienie wypożyczenia książek na wakacje i ferie" realizujemy w czasie roku szkolnego, wypożyczając książki, które uczniowie mogą zwrócić PO wakacjach lub feriach. Nie możemy pracować w czasie urlopu wypoczynkowego (za wyjątkiemkilku, ściśle w Karcie Nauczyciela opisanych sytuacji).

oskarbp
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 05 lis 2020, 19:10

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

czwartek 25 sie 2022, 17:20

Mam 2 pytania dotyczące NPRCz:

1) Czy w dokumentacji NPRCz powinnam posiadać wycenę planowanych do zakupu książek z kilku księgarń? Organ prowadzący nie podał takich wytycznych.
Mam 2 wyceny i jedna z nich jest korzystna cenowo. Czy powinnam prosić kolejnych sprzedawców o wyceny?

2) Czy dysk zewnętrzny jest kwalifikowany jako sprzęt komputerowy w ramach planowanych zakupów do NPRCz? Z kwoty przeznaczonej na komputer zostało mi ponad 200 zł i chciałam je wykorzystać na zakup dysku zewnętrznego,

kno_da
Posty: 138
Rejestracja: piątek 17 sie 2018, 17:47

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

czwartek 08 wrz 2022, 13:57

Juliusz Wasilewski pisze:
piątek 24 cze 2022, 11:54
Najlepiej zapytać o podstawę prawną i powiedzieć, że te 80% pieniędzy z budżetu państwa jest przyznawane na ściśle określonych warunkach. Nie ma w przepisach żadnego przyzwolenia na to, że organ prowadzący sam ustala, kiedy realizacja programu ma się zakończyć, więc tego typu samowolne wymagania w ekstremalnych sytuacjach mogą się marnie dla organu prowadzącego skończyć (konieczność zwrotu pieniędzy).
Właśnie jestem po rozmowie z Panią z kuratorium w Poznaniu, odpowiedzialną za NPRC 2.0. Jej zdaniem ostatnie Rozporządzenie i Uchwała dotyczyły tylko ubiegłego roku, kiedy to wszystko było przyspieszone i na ostatnią chwilę jak wiecie. Chwilami nawet mówiłam podwyższonym tonem, gdyż Pani też się zirytowała moim wręcz cytowaniem w/w dokumentów. Dla niej liczy się umowa i to co w umowie. Jeśli chodzi o OP to nie będzie problemów z uzasadnieniem swoich racji w razie kontroli, bo już jestem po pozytywnej rozmowie z OP. Grunt to być przekonanym do swoich racji. Kochani! Co nas nie zabije to nas wzmocni!

paluchjadwiga
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 20 lut 2020, 16:33

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

środa 21 wrz 2022, 21:46

Witam serdecznie,

Zaczęłam właśnie pracę w nowej szkole i przypadło mi zadani złożenie wniosku o dofinansowani książek do przedszkola. Mam pytanie czy w rubryce " Opis dotyczący aktualnego księgozbioru placówki wychowania przedszkolnego; określenie potrzeb w zakresie zakupu książek " - należy podać już co planujemy zakupić? Czy mogę poprosić o poradę lub podpowiedź co tutaj mogę wpisać ??

halinah
Posty: 981
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

środa 21 wrz 2022, 22:59

Pieniądze z NPRCz dostałam w pierwszym możliwym terminie - w 2021 r. (przy czym fizycznie pieniądze na koncie i podpisaną umowę z OP miałam w listopadzie!!!). Zakupy (wszystkie sprawy finansowe) rozliczyłam do końca roku.
Przeczytałam, że wykonanie działań skierowanych do uczniów mam wykonać do "końca roku szkolnego, następującego po roku uzyskania środków..." Inna była interpretacja Pani z KO, która uważała, że powinno to nastąpić do czerwca 2022. Taką informację uzyskała koleżanka z sąsiedniej szkoły.
Zadzwoniłam do MEiN, poprosiłam o połączenie z osobą odpowiedzialną za NPRCz, wyjaśniłam swój problem. Dostałam potwierdzenie tego, co wyczytałam w umowie i rozporządzeniu. Kiedy następnego dnia zadzwoniłam do KO - rozmowa z Panią odpowiedzialną za program była zupełnie inna.
Nie zdążyłam w ubiegłym roku szkolnym z działaniami, skierowanymi do wszystkich klas. Będę to robić w tym roku szkolnym, wykażę w sprawozdaniu.
Wniosek - nie bójmy się szukać informacji u źródła.

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

czwartek 22 wrz 2022, 09:06

paluchjadwiga pisze:
środa 21 wrz 2022, 21:46
Witam serdecznie,

Zaczęłam właśnie pracę w nowej szkole i przypadło mi zadani złożenie wniosku o dofinansowani książek do przedszkola. Mam pytanie czy w rubryce " Opis dotyczący aktualnego księgozbioru placówki wychowania przedszkolnego; określenie potrzeb w zakresie zakupu książek " - należy podać już co planujemy zakupić? Czy mogę poprosić o poradę lub podpowiedź co tutaj mogę wpisać ??
Trzeba wpisać ogólne sformułowanie, że np. brak atrakcyjnych nowości książkowych i w tym zakresie chcecie uzupełnić księgozbiór.

zanja
Posty: 57
Rejestracja: piątek 05 sty 2007, 12:06

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

czwartek 22 wrz 2022, 09:28

Czy w tym roku też można składać wnioski? Jeśli tak, to wie ktoś może do kiedy trzeba? Z góry dziękuję za informację.

Kurana
Posty: 60
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2017, 21:33

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

poniedziałek 26 wrz 2022, 10:32

Cześć,
chciałam jeszcze dopytać o realizację punktu o zorganizowanie wydarzenia promującego czytelnictwo, jest zapisane że w szczególności organizację spotkania autorskiego, ale nie jest to warunek konieczny? Jeśli zrobię inne wydarzenie promujące czytelnictwo (np. obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania), to będzie to pod to podchodziło? Czy oprócz tego takie spotkanie też trzeba zorganizować?

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

wtorek 27 wrz 2022, 09:26

Ja nie organizowałam. Wolę zrobić kilka mniej spektakularnych działań, niż jedno spotkanie z autorem. Tym bardziej, że nie można było zapłacić autorowi z dotacji projektowej.

Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

środa 28 wrz 2022, 09:38

Kurana pisze:
poniedziałek 26 wrz 2022, 10:32
Cześć,
chciałam jeszcze dopytać o realizację punktu o zorganizowanie wydarzenia promującego czytelnictwo, jest zapisane że w szczególności organizację spotkania autorskiego, ale nie jest to warunek konieczny? Jeśli zrobię inne wydarzenie promujące czytelnictwo (np. obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania), to będzie to pod to podchodziło? Czy oprócz tego takie spotkanie też trzeba zorganizować?
Można zorganizować spotkanie autorskie a można też inne przedsięwzięcie.

Kaarolinaa
Posty: 15
Rejestracja: piątek 31 maja 2019, 15:26

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

środa 28 wrz 2022, 10:31

Mam pytanie, czy jeśli zdecyduję się na zakup książek które maja posłużyć jako nagrody albo wsparcie w projektach, które zostaną zawarte we wniosku to wówczas rozliczam i szacuje wydatki na nie w ramach przeznaczenia środków na zakup książek czy realizację działań promujących czytelnictwo?

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 113 gości