Lilla Romma
Posty: 10
Rejestracja: środa 03 lut 2021, 18:10

Księgozbiór biblioteki szkolnej

wtorek 09 lis 2021, 23:54

Dobry wieczór. Mam pytanie dotyczące księgozbioru biblioteki szkolnej.
Niedawno zaczęłam pracę w szkolnej bibliotece. Niestety nie było przekazania księgozbioru przez odchodzącego nauczyciela, dlatego mam teraz problem z określeniem księgozbioru i problem z księgami inwentarzowymi. (Dodam, że nie mam kontaktu z nauczycielem, który pracował przede mną). W bibliotece, w której rozpoczęłam pracę, są trzy Księgi Inwentarzowe: Księga Główna, Księga Filmów i Księga Podręczników / Programów Nauczania. W tej ostatniej Księdze rejestrowane były podręczniki i programy nauczania. Pozycje wpisane do tej księgi zostały przekazane dla szkoły w formie darów i nie mają określonej ceny. Jedynie 5 ostatnich pozycji zostało wpisane z cenami. Nie wiem jak teraz postąpić. Czy przenieść protokołem te ostatnie pozycje do Księgi Głównej i założyć Księgę Broszur? Czy kontynuować wpisywanie w tą Księgę i wpisywać pozycje broszurowe? Szkoła zakupiła ostatnio kilka książek i kilka zestawów do ćwiczeń dla Pedagoga szkolnego (niektóre pozycje to po prostu Karty pracy dla uczniów). Kolejne pytanie - czy te pozycje bezpłatne (podręczniki, programy nauczania) powinnam wliczać do księgozbioru biblioteki?
Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.

ewab
Posty: 15
Rejestracja: piątek 08 lut 2019, 12:56

Re: Księgozbiór biblioteki szkolnej

środa 10 lis 2021, 11:16

Myślę, że na początek dobrze będzie porozumieć się z księgowością. Poprosić o wartość księgozbioru - to wiele wyjaśni. Też zastałam braki cen w księdze broszur, ponieważ często nie są one wliczane do majątku biblioteki.

Lilla Romma
Posty: 10
Rejestracja: środa 03 lut 2021, 18:10

Re: Księgozbiór biblioteki szkolnej

niedziela 14 lis 2021, 20:29

Witam.
Dziękuję za podpowiedź, tak zrobię.
Pozdrawiam.

Rudolfina
Posty: 601
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Księgozbiór biblioteki szkolnej

poniedziałek 17 sty 2022, 10:56

Planuję kupić do biblioteki (SP) legendy polskie.
Czy mógłby mi ktoś doradzić coś wartościowego? Mam na myśli zbiorek z większą ilością legend.
Przeglądałam w lokalnej księgarni, ale mam zastrzeżenia do poziomu tekstów... :roll:

aan
Posty: 42
Rejestracja: środa 28 lut 2018, 09:43

Re: Księgozbiór biblioteki szkolnej

poniedziałek 17 sty 2022, 13:37

Rudolfina pisze:
poniedziałek 17 sty 2022, 10:56
Planuję kupić do biblioteki (SP) legendy polskie.
Czy mógłby mi ktoś doradzić coś wartościowego? Mam na myśli zbiorek z większą ilością legend.
Przeglądałam w lokalnej księgarni, ale mam zastrzeżenia do poziomu tekstów... :roll:
Wanda Chotomska :Legendy polskie - zbiór 10 legend
Klechdy domowe. Podania i legendy polskie. Zebrała Hanna Kostyrko (niektóre teksty mogą być dla dzieci trudne, wśród autorów m.in. Kasprowicz, Oppman, Przerwa-Tetmajer, Kraszewski, Szelburg-Zarembina, Fenikowski)

Rudolfina
Posty: 601
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Księgozbiór biblioteki szkolnej

wtorek 18 sty 2022, 10:26

Bardzo dziękuję!
A baśnie Andersena? Też jakieś sensowne wydanie, a nie garażowe interpretacje :roll:

aan
Posty: 42
Rejestracja: środa 28 lut 2018, 09:43

Re: Księgozbiór biblioteki szkolnej

wtorek 18 sty 2022, 11:20

]
Rudolfina pisze:
wtorek 18 sty 2022, 10:26
Bardzo dziękuję!
A baśnie Andersena? Też jakieś sensowne wydanie, a nie garażowe interpretacje :roll:
zbiory baśni z ilustracjami J.M.Szancera i w przekładzie Stefanii Beylin i J. Iwaszkiewicza z Oficyny Wydawniczej G&P,
tylko trzeba sprawdzać spis treści, bo czasem poloniści chcą omawiać taką baśń, której zbiór nie obejmuje
(ilustracji niestety mniej , niż w starych wydaniach z lat 60tych i jakieś takie "sprane")

ciekawe może być wydanie Media Rodzina - nowe tłumaczenie z duńskiego z okazji 200 rocznicy urodzin Andersena,
na razie go nie polecam , bo w ręku nie miałam, ale na pewno kupię egzemplarz do biblioteki jak dostanę dotację

Obrazek Obrazek
Obrazek

Rudolfina
Posty: 601
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Księgozbiór biblioteki szkolnej

środa 19 sty 2022, 10:01

Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź. Jest bardzo pomocna.

aan
Posty: 42
Rejestracja: środa 28 lut 2018, 09:43

Re: Księgozbiór biblioteki szkolnej

środa 19 sty 2022, 11:40

Rudolfina pisze:
środa 19 sty 2022, 10:01
Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź. Jest bardzo pomocna.
Drobiazg :-)
dodam tylko, że pierwsza okładka, to są właśnie tłumaczenia Beylin/Iwaszkiewicz,druga okładka też wydawnictwa G&P to tłumaczenie Beylin/Gordziej (więc np. tekst Księżniczka na ziarnku grochu będzie IMHO uboższy)

Dorota79
Posty: 869
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Księgozbiór biblioteki szkolnej

piątek 22 kwie 2022, 13:48

Mam pytanie. Do której księgi wpisujecie karty pracy - głównej czy broszur i podręczników?

Dorota79
Posty: 869
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Księgozbiór biblioteki szkolnej

poniedziałek 25 kwie 2022, 08:04

Dorota79 pisze:
piątek 22 kwie 2022, 13:48
Mam pytanie. Do której księgi wpisujecie karty pracy - głównej czy broszur i podręczników?
Ja bym wpisała do księgi broszur i podręczników, ale nie jestem pewna, czy mam rację :roll:

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Księgozbiór biblioteki szkolnej

poniedziałek 25 kwie 2022, 08:24

Dorota79 pisze:
Dorota79 pisze:
piątek 22 kwie 2022, 13:48
Mam pytanie. Do której księgi wpisujecie karty pracy - głównej czy broszur i podręczników?
Ja bym wpisała do księgi broszur i podręczników, ale nie jestem pewna, czy mam rację :roll:
Wpisuję do broszur

nowybib
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek 15 maja 2017, 18:20

Księgozbiór biblioteki szkolnej

czwartek 30 cze 2022, 12:29

Witam!

Mam pewien problem z rozbieżnością informacji o stanie książek w bibliotece. Musze zrobić selekcję starych podręczników i książek, a nikt mi nie potrafi powiedzieć czy w małych bibliotekach szkolnych (szkoła licząca ok. 50 uczniów) są jakieś limity dotyczące wartości lub liczby księgozbioru, który musi być minimalnie na stanie biblioteki. Ani w szkole nie chcą powiedzieć (kierując mnie do urzędu gminy), ani w urzędzie nic podobno o tym nie wiedzą.

Co robić?

Zuzza
Posty: 684
Rejestracja: czwartek 05 cze 2008, 14:15

Re: Księgozbiór biblioteki szkolnej

czwartek 30 cze 2022, 13:20

Przyznam się, że o takich limitach nie słyszałam. Kiedyś, to znaczy przed rokiem 2000, etat zależał od ilości dzieci i od ilości książek. Teraz to nie obowiązuje. Ale na pewno nie można wyrzucić połowy księgozbioru. Zależy ile tych książek jest.

Juliusz Wasilewski
Posty: 901
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: Księgozbiór biblioteki szkolnej

piątek 01 lip 2022, 01:01

nowybib pisze:
czwartek 30 cze 2022, 12:29
Witam!

Mam pewien problem z rozbieżnością informacji o stanie książek w bibliotece. Musze zrobić selekcję starych podręczników i książek, a nikt mi nie potrafi powiedzieć czy w małych bibliotekach szkolnych (szkoła licząca ok. 50 uczniów) są jakieś limity dotyczące wartości lub liczby księgozbioru, który musi być minimalnie na stanie biblioteki. Ani w szkole nie chcą powiedzieć (kierując mnie do urzędu gminy), ani w urzędzie nic podobno o tym nie wiedzą.

Co robić?
Nie ma takiego limitu.
Biblioteka szkolna to nie archiwum. Gromadzeniem i archiwizowaniem dorobku piśmiennictwa zajmuje się kilka bibliotek naukowych, w tym Biblioteka Narodowa.
Zadaniem biblioteki szkolnej jest oferowanie uczniom książek przydatnych do nauki oraz do czytania. (lektury szkolne, czytanie dla przyjemności, rozrywki, rozwoju zainteresowań). Nie ma sensu trzymanie książek, które nie mają szans na zainteresowanie uczniów i które od lat się tylko kurzą. W bibliotece zawalonej publikacjami, do których od lat nikt nie zajrzał, książki dobre, mogące znaleźć czytelnika, giną. Uczniowie nabierają przekonania, że w bibliotece nie ma nic ciekawego.
Lepiej mieć mniej książek, ale dobre, ciekawe, popularne.
Kiedyś owszem były przepisy, że jak w bibliotece było 10-20 tys. książek i oddzielna czytelnia, to można było zwiększyć zatrudnienie o 0,5 etatu. Ale te przepisy od ponad 20 lat nie obowiązują i już nigdy w dobie internetu i bibliotek cyfrowych w takim kształcie nie wrócą.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 37 gości