Camila72
Posty: 9
Rejestracja: piątek 05 mar 2021, 11:45

Zastępstwa

piątek 19 lis 2021, 10:02

TNBSP zostało poproszone o napisanie pisma do ministerstwa na temat zastępstw. Czy można połączyć siły i zrobić podobną akcję informacyjną jak na akcję Stop likwidacji bibliotek. Chodzi mi o takie informacyjne memy dla rodziców w stylu że czy wiecie wasze dzieci mają prawo być w bibliotece a nauczyciel bibliotekarz powinien powinien być dla nich dostępna. pytajcie dyrektora dlaczego biblioteka jest nieczynna. Macie takie prawo. I rozpowszechniać to wszędzie gdzie się da, podesłać na portale rodziców itp. Myślę, że to przyniesie większe efekty niż pisma. Jakaś pani na grupie dla bibliotekarzy szkolnych napisała, że rodzice poszli do dyrektora w sprawie biblioteki zagrozili napisaniem do PIP i zastępstwa w bibliotece nagle się skończyły. A była i rozmawiała z dyrektorem i bez efektów.

madan
Posty: 160
Rejestracja: poniedziałek 26 mar 2007, 14:06

Re: Zastępstwa

wtorek 07 gru 2021, 19:50

RG TNBSP napisała, wysłała i już otrzymuje informacje zwrotne! Jeszcze nie od MEiN :(, ale od związków zawodowych i OSKKO. Poczekamy, zobaczymy, nie odpuścimy! https://tnbsp.eduportal.bielsko.pl/.../ ... zastepstwa

Rudolfina
Posty: 601
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Zastępstwa

środa 08 gru 2021, 10:23

Nie za bardzo wierzę, że to coś da...
Na łamach "BwSz" publikowano komentarze prawnika p. Skrzyńskiego. Moje koleżanki w kilku znajomych szkołach przedstawiły je dyrekcji. Bez skutku. "Nie ma kogo posłać na zastępstwo, wszyscy uczą. Nic się nie stanie, gdy biblioteka będzie NA CHWILĘ zamknięta". Musiałby OP lub KO na naradzie dyrektorów jasno powiedzieć, że jest zakaz wysyłania bibliotekarzy na zastępstwa. OP nigdy tego nie zrobi, bo jesteśmy źródłem darmowych zastępstw. Kilka lat temu w moim mieście Wydział Edukacji stał na stanowisku, że w ramach oszczędności NALEŻY obsadzać zastępstwa pedagogami i bibliotekarzami...

ewab
Posty: 15
Rejestracja: piątek 08 lut 2019, 12:56

Re: Zastępstwa

środa 08 gru 2021, 11:00

Nie jest łatwo z tymi zastępstwami.
Wiem, że dyrektorom nie jest łatwo wysyłać bibliotekarza na zastępstwo, ale nie mają wyjścia. Szczególnie teraz, kiedy nauczyciele choruje, lub mają kwarantanny. Organy Prowadzące martwią się o budżet, bo opłaty coraz droższe..., więc chyba nie da się tego przeskoczyć. Nieraz zastanawiam, czy nie lepiej poszukać pracy w bibliotece publicznej, bo tam nie ma zastępstw i człowiek już rano wie, co będzie robił przez cały dzień, a my w szkole to wiadomo, jak nie zastępstwo w szkole, to jakaś komisja konkursowa, to wycieczka, to jakiś dyżur... same niespodzianki. Ale z drugiej strony, dla nas zastępstwo jest czasem jedyną możliwością dotarcia do uczniów, którzy boją się książek.
Osobiście wolę iść na niepłatne zastępstwo (nie mam ich dużo - rzadko więcej niż 5h tygodniowo) niż siedzieć po godzinach w pustej szkole i je odrabiać.

Pola z Opola
Posty: 112
Rejestracja: wtorek 23 sty 2007, 01:56

Re: Zastępstwa

piątek 10 gru 2021, 11:12

madan pisze:
wtorek 07 gru 2021, 19:50
RG TNBSP napisała, wysłała i już otrzymuje informacje zwrotne! Jeszcze nie od MEiN :(, ale od związków zawodowych i OSKKO. Poczekamy, zobaczymy, nie odpuścimy! https://tnbsp.eduportal.bielsko.pl/.../ ... zastepstwa
Trochę dziwny jest postulat listu RG - żeby zastępstwa były w SIO. To świadczy o oderwaniu od rzeczywistości, bo przecież dyrektorzy nie traktują zastępstw nielegalnych za zastępstwa, więc jak mieliby je wykazywać w SIO?
A link chyba nie działa.

Pola z Opola
Posty: 112
Rejestracja: wtorek 23 sty 2007, 01:56

Re: Zastępstwa

piątek 10 gru 2021, 11:15

ewab pisze:
środa 08 gru 2021, 11:00

Osobiście wolę iść na niepłatne zastępstwo (nie mam ich dużo - rzadko więcej niż 5h tygodniowo) niż siedzieć po godzinach w pustej szkole i je odrabiać.
No cóż, przy takim podejściu możesz się spodziewać, że ta liczba zastępstw będzie rosła. :x
Organ prowadzący ma obowiązek prowadzić szkołę zgodnie z prawem, ma na to pieniądze.

madan
Posty: 160
Rejestracja: poniedziałek 26 mar 2007, 14:06

Re: Zastępstwa

środa 15 gru 2021, 00:50

"Trochę dziwny jest postulat listu RG - żeby zastępstwa były w SIO. To świadczy o oderwaniu od rzeczywistości, bo przecież dyrektorzy nie traktują zastępstw nielegalnych za zastępstwa, więc jak mieliby je wykazywać w SIO?"

Pragnę zapewnić, że RG TNBSP nie jest oderwana od rzeczywistości. Zdecydowana większość z nas jest w samym jej centrum. Dlatego ona nam nie odpowiada. Jeżeli wypaczenia stają się normą, to nie może znaczyć, że są normalne. Nie spodziewamy się, żeby jakiejkolwiek władzy zależało na rejestracji ilości popełnianych przestępstw. Ale nam powinno zależeć. Wklejam jeszcze raz link do opisu ostatnio podejmowanych przez TNBSP inicjatyw: https://tnbsp.eduportal.bielsko.pl/aktu ... zastepstwa

madan
Posty: 160
Rejestracja: poniedziałek 26 mar 2007, 14:06

Re: Zastępstwa

środa 15 gru 2021, 01:02

ewab pisze:
środa 08 gru 2021, 11:00
Osobiście wolę iść na niepłatne zastępstwo (nie mam ich dużo - rzadko więcej niż 5h tygodniowo) niż siedzieć po godzinach w pustej szkole i je odrabiać.
Osobiście proponuję przygotować jakiś projekt / grant / innowację pedagogiczną / itp. i w ten sposób realizować planowe zajęcia w ramach swojego pensum. To w przypadku braku innej "możliwości dotarcia do uczniów, którzy boją się książek".

Rudolfina
Posty: 601
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Zastępstwa

środa 15 gru 2021, 10:21

Jako ciekawostka w kwestii zastępstw 8)
Mamy nową wice. Naprawdę stara się nie odrywać mnie od mojej pracy i nie wysyłać na zastępstwa. I rzeczywiście nie jest ich dużo. Za każdym razem bardzo mnie przeprasza :shock: i pozwala wybrać klasę - jeśli jest kilka do obstawienia zastępstwami. Sprawdzam sobie wtedy w notatkach, w której klasie miałam mniej zajęć czytelniczych, a w której wykorzystałam już większość. I naprawdę doceniam dobrą wolę i chęć do współpracy mojej nowej wice.

Pola z Opola
Posty: 112
Rejestracja: wtorek 23 sty 2007, 01:56

Re: Zastępstwa

środa 15 gru 2021, 21:54

madan pisze:
środa 15 gru 2021, 00:50
Pragnę zapewnić, że RG TNBSP nie jest oderwana od rzeczywistości. Zdecydowana większość z nas jest w samym jej centrum. Dlatego ona nam nie odpowiada. Jeżeli wypaczenia stają się normą, to nie może znaczyć, że są normalne. Nie spodziewamy się, żeby jakiejkolwiek władzy zależało na rejestracji ilości popełnianych przestępstw. Ale nam powinno zależeć. Wklejam jeszcze raz link do opisu ostatnio podejmowanych przez TNBSP inicjatyw: https://tnbsp.eduportal.bielsko.pl/aktu ... zastepstwa
Jasne że powinno nam zależeć, ale jak można zakładać, że ktokolwiek kiwnie palcem, by samemu dokumentować swoje działania niezgodne z prawem. Naprawdę jest to możliwe? Proszę mnie nie rozumieć źle. Nie chodzi mi o jakąś bezproduktywną krytykę. Proszę nie traktować uwag w ten sposób.
Każde działania jest cenne, więc cieszę się że RG TNBSP jednak jest i coś zrobiła. Chciałam zwrócić uwagę na moim niezbyt przemyślany wniosek w piśmie. .

Camila72
Posty: 9
Rejestracja: piątek 05 mar 2021, 11:45

Re: Zastępstwa

poniedziałek 03 sty 2022, 12:59

U mnie zastępstw było ostatnio naprawdę dużo, bardzo dużo.Wszystkie mam odnotowane w dzienniku elektronicznym. I dodatkowo notuję sobie w papierowym. Rozmawiałam z wicedyrektorem odpowiedzialnym za bibliotekę, dałam mu wydrukowane pismo i dowiedziałam się, ze OP wie i jeśli będę się upominała, to stwierdzą ,że biblioteka jest zbędna i tyle było z mojego gadania.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości