Tunia
Posty: 69
Rejestracja: środa 21 lis 2007, 15:11

Prenumerata czasopism

piątek 19 lis 2021, 11:25

Witam Wszystkich :) czy mogę liczyć na pomoc w kwestii zamawiania czasopism? Konkretnie chodzi mi o to gdzie najlepiej jest zamawiać? Odpada RUCH i Poczta Polska... Czy Ktoś może mi podpowiedzieć ? Będę wdzięczna za pomoc.
Tunia

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Prenumerata czasopism

piątek 19 lis 2021, 13:02

My zamawiamy w wydawnictwach. Większość prosiła o składanie zamówień w grudniu. Teraz rachunki dostaliśmy z Biblioteki w szkole i za Victory i Kumpla.

Juliusz Wasilewski
Posty: 901
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: Prenumerata czasopism

piątek 19 lis 2021, 15:42

Nie ulega najmniejszych wątpliwości, że najkorzystniej (ze wszystkich względów) zamawiać u wydawców. U wydawców jest z reguły taniej, szybciej, łatwiej załatwia się ewentualne reklamacje.
Dobra rada: przed zamówieniem prenumeraty warto sprawdzić faktyczną cenę (a nie tę podaną w cenniku). Często jest tak, że firma podaje cenę netto i bez kosztów wysyłki. Dopiero po wystawieniu faktury okazuje się, że faktyczny koszt prenumeraty jest o 50-100% wyższy.

Trudno zrozumieć, dlaczego niektóre szkoły decydują się na przepłacanie za prenumeratę u kolporterów. Wynika to chyba z wygodnictwa księgowych, które wolą mieć wszystkie czasopisma na jednej fakturze. Ale przecież są to publiczne pieniądze. Powinno się je gospodarnie wydawać. Biblioteka - wybierając najtańszego dostawcę - mogłaby za te same pieniądze mieć np. prenumeratę 3 tytułów zamiast 2. Ciekawe, czy księgowe, robiąc zakupy prywatnie, też nie przejmują się, ile co naprawdę kosztuje.

Pola z Opola
Posty: 112
Rejestracja: wtorek 23 sty 2007, 01:56

Re: Prenumerata czasopism

piątek 19 lis 2021, 17:26

Juliusz Wasilewski pisze:
piątek 19 lis 2021, 15:42
Ale przecież są to publiczne pieniądze. Powinno się je gospodarnie wydawać.
Raczej obowiązuje właśnie lenistwo księgowych. Wolą jednym telefonem lub mailem załatwić wszystkie czasopisma, niż porównywać ceny, szukać najtańszej opcji. A że kosztuje to dwa razy więcej - kogo to obchodzi? Nie jego pieniądze.

Niestety wśród części bibliotekarzy szkolnych obowiązuje marazm lub strach przed księgowymi. Bo jak wytłumaczyć, że wolą mieć znacznie mniejszą prenumeratę niż zażądać od księgowej, by kupować nie tam, gdzie łatwiej, lecz tam, gdzie taniej.
Ja już kilka lat temu wywalczyłam, że o miejscach zamawiania prenumeraty do biblioteki decyduję sama. Księgowa na początku wyśmiała ten pomysł, ale gdy jej pokazałam na kartce porównanie kosztów i spytałam, czy mam to też pokazać dyrektorowi (jak ona dba o finanse szkoły) to przestała się śmiać i teraz jesteśmy dobrymi kumpelkami.

Jan Wasilewski Redakcja
Posty: 103
Rejestracja: sobota 16 lut 2013, 00:32

Re: Prenumerata czasopism

piątek 26 lis 2021, 14:02

Tutaj znajduje się artykuł, w którym obszernie wyjaśniamy kwestię szkolnej prenumeraty:
https://biblioteka.pl/artykul/Zamawiani ... oteke/9949

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Prenumerata czasopism

niedziela 05 gru 2021, 00:52

To wymaga od bibliotekarza dużo więcej pracy. Do każdego czasopisma pismo z prośbą o przeslanie rachunku. Większość chce przesłać proforma a my nie możemy tego przyjąć. Więc telefonicznie naciskamy żeby jednak przyslali rachunek a my zapłacimy. W tym roku zrezygnowałyśmy z NG. Nie dali się przekonać. Do tej pory żebrałam o kasę, robiłam wpłatę, potem słuchałam ponagleń kiedy będzie faktura wiec ja ponaglałam a oni się nie spieszyli, przysyłali błednie wystawioną więc znowu ponaglenia.Mam tego dość. Z reszta wydawnictw dało się dogadać.

Dorota79
Posty: 869
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Prenumerata czasopism

środa 06 kwie 2022, 09:00

Chciałabym zaprenumerować dwa czasopisma i mam pytanie, gdzie najtaniej i najpewniej. Chodzi mi o czasopisma: Wszystko dla szkoły (plakaty) i Integracja sensoryczna.

Rudolfina
Posty: 601
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Prenumerata czasopism

środa 06 kwie 2022, 09:41

"Wszystko dla szkoły" zaprenumeruj u wydawcy (Sukurs). Najtaniej i najpewniej.

Kurana
Posty: 60
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2017, 21:33

Re: Prenumerata czasopism

czwartek 17 lis 2022, 11:27

Witajcie,
mam pytanie czy ktoś z Was prenumeruje Victory i Świerszczyka? Nam RUCH powiedział. że nie będą już dowozić do szkoły, można odbierać w punktach odbioru i chciałabym wiedzieć, czy jest możliwość zamówienia gdzieś tych dwóch czasopism tak aby była dostawa? Wiem, że Victory to Cogito, a Świerszczyk Nowa Era, ale może ma ktoś z Was jakąś podpowiedź?

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Prenumerata czasopism

czwartek 17 lis 2022, 12:20

W ubiegłym roku zamawiałyśmy oba czasopisma w wydawnictwach. W tym roku zostanie tylko Świerszczyk bo prosiła świetlica. Dzieciaki nie czytają czasopism.

kno_da
Posty: 137
Rejestracja: piątek 17 sie 2018, 17:47

Re: Prenumerata czasopism

poniedziałek 23 paź 2023, 12:27

Dzień dobry. Mam pytanie dotyczące "Biblioteki w Szkole". Kiedy przychodzą do Was czasopisma z prenumeraty? Czy październikowy numer już macie?

www5
Posty: 17
Rejestracja: poniedziałek 04 maja 2020, 22:52

Re: Prenumerata czasopism

poniedziałek 23 paź 2023, 14:41

Z reguły w drugim tygodniu każdego miesiąca. Nigdy nie było problemów z dostawą. Numer 10. dostałam 13 października.

Juliusz Wasilewski
Posty: 901
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: Prenumerata czasopism

wtorek 24 paź 2023, 02:19

kno_da pisze:
poniedziałek 23 paź 2023, 12:27
Dzień dobry. Mam pytanie dotyczące "Biblioteki w Szkole". Kiedy przychodzą do Was czasopisma z prenumeraty? Czy październikowy numer już macie?
Z reguły kolejne numery "Biblioteki w Szkole" do odbiorców prenumerujących bezpośrednio u wydawcy rozsyłane pocztą (lub dostarczane do kolporterów) bezpośrednio z drukarni pod koniec miesiąca poprzedzającego miesiąc wydania (czyli np. nr 11 pod koniec października). Dalsze terminy zależą od Poczty Polskiej lub od kolporterów. Wiemy, że do niektórych miejsc przesyłki docierają bardzo szybko (2-3 dni), a do innych trwa to dłużej. Nie mamy na to wpływu.

kno_da
Posty: 137
Rejestracja: piątek 17 sie 2018, 17:47

Re: Prenumerata czasopism

wtorek 24 paź 2023, 09:15

Dziękuję za odpowiedzi. Zamawiam zawsze u wydawcy i obsługuje to poczta. Będę więc cierpliwie czekać, może to jakiś "wypadek przy pracy". Dobrego wtorku:)

madrasowa
Posty: 1
Rejestracja: środa 06 cze 2018, 11:48

Re: Prenumerata czasopism

wtorek 24 paź 2023, 12:06

Witam, ja zamierzam zacząć prenumerować jakieś czasopisma dla dzieci. Co polecacie dla uczniów kl. 1-8?
Barbara

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości