Rudolfina
Posty: 601
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Zbędna dokumentacja biblioteczna

środa 24 lis 2021, 14:15

W związku z rozpoczęciem prób odbiurokratyzowania pracy w szkole pozwoliłam sobie rozpocząć nowy wątek 8)

Ponoć MEiN rozesłało do dyrektorów szkół wykaz dokumentów, które są zbędne (niewymagane przepisami prawa). Znalazłam tam cztery pozycje dotyczące biblioteki szkolnej:
poz. 17. Sprawozdania (półroczne i roczne) z pracy dydaktyczno-wychowawczej (np. wychowawcy, biblioteki, świetlicy szkolnej itp.)
poz. 24. Dziennik biblioteki
poz. 35. Regulamin korzystania z biblioteki
poz. 46. Sprawozdania wychowawców klas, bibliotekarza, pedagoga, psychologa, logopedy.

Czy ktoś posiada szerszą wiedzę na ten temat?

aan
Posty: 42
Rejestracja: środa 28 lut 2018, 09:43

Re: Zbędna dokumentacja biblioteczna

czwartek 25 lis 2021, 10:18

Rudolfina pisze:
środa 24 lis 2021, 14:15
W związku z rozpoczęciem prób odbiurokratyzowania pracy w szkole pozwoliłam sobie rozpocząć nowy wątek 8)

Ponoć MEiN rozesłało do dyrektorów szkół wykaz dokumentów, które są zbędne (niewymagane przepisami prawa).(...)
Czy ktoś posiada szerszą wiedzę na ten temat?
Moja 30letnia praktyka mówi mi, że i tak będzie to zależało od dyrektora - miałam kilku i jeden mi kazał pisać sprawozdania, drugi nie kazał ...
Był czas, że w statucie widniał zapis, że sprawozdanie składam roczne, a i tak pisałam semestralne, bo kazał...
Odnośnie regulaminu - właśnie zakończyła się kuratoryjna wizytacja i regulamin biblioteki jak najbardziej był kontrolowany, ba -
nawet sprawdzano, czy są w nim zapisy na okoliczność covid

tak, że ten ...

anezka
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek 10 kwie 2006, 19:05

Re: Zbędna dokumentacja biblioteczna

piątek 03 gru 2021, 11:27

Dzień dobry, to prawda podaję link do artykułu w "Głosie Nauczycielskim":

https://glos.pl/walka-z-biurokracja-mei ... -sa-zbedne

Powiem szczerze dziennika nie lubię, wolałabym prowadzić go w innej formie (np. podsumowania tygodniowego) statystykę wg.mnie trzeba prowadzić codziennie. Natomiast roczne sprawozdanie jak najbardziej, wykonuję dużo różnych działań, akcji, konkursów i chcę żeby był po tym ślad. Rada Pedagogiczna powinna raz w roku posłuchać takiego sprawozdania, nic jej się nie stanie :)

era
Posty: 17
Rejestracja: piątek 26 lut 2016, 13:05

Re: Zbędna dokumentacja biblioteczna

piątek 03 gru 2021, 12:54

W naszej szkole podczas kontroli w ubiegłym roku sprawdzali regulamin wypożyczalni, czytelnię darowali sobie, ponieważ wtedy pozostawała zamknięta dla uczniów.
Mam MOLNet+ w bibliotece, więc generalnie wiele danych statystycznych można wygenerować w każdym momencie, dziennik również. Do tej pory dziennik z danego roku szkolnego był u nas drukowany z MOLNET+ i oddawany dyrekcji, a następnie archiwizowany. Zatem odbiurokratyzowanie tak!, ale rozsądnie. Jedno sprawozdanie w roku zupełnie wystarczy :D
U nas jeszcze funkcjonuje roczny plan pracy biblioteki i przydziały czynności dla nauczyciela bibliotekarza :roll:
Miłego dnia


Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Zbędna dokumentacja biblioteczna

niedziela 05 gru 2021, 00:41

Rozmawiałam o tym z dyr. Wizytacje sprawdzają te dokumenty, Dyrekcja otrzymuje stosy ankiet oświatowych do wypełnienia i bez danych od nauczycieli tego nie zrobi. W wielu momentach zapiski, podpisy, sprawozdania nas chronią. Również przed rodzicami, którzy są w stanie pójść w zaparte w każdej sprawie i jeszcze nasłać kontrole. W naszej szkole takie historie były. Nie masz zapisane jesteś przegrany. Lista rozesłana ad hoc tworzona przez kogoś, kto nie zna przepisów oświatowych. Jeśli coś jest zapisanych w ustawie to sobie mogą tworzyć rozporządzenia i listy a szkołę i tak obowiązuje to co w ustawie..
Dziennik to rzecz nielubiana przeze mnie ale potrzebna. Sprawozdanie roczne też powinno być, to ślad tego co robiłyśmy. Półrocznego nigdy nie pisałam.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 42 gości