Kamyk
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 07 maja 2020, 14:12

regulacje prawne przechowywania księgozbiorów

poniedziałek 10 sty 2022, 13:55

Dzień dobry.
W związku z planami dyrektora o przeniesieniu biblioteki szkolnej do nowego miejsca,( naszym zdaniem nie nadającego się do przechowywania książek-salka sportowa z ciemnym pomieszczeniem na sprzęt sportowy bez wentylacji i odpowiedniej izolacji ) , chciałybyśmy uzyskać informację czy istnieją przepisy prawne regulujące warunki przechowywania księgozbiorów ( znamy zalecenia , ale chodzi nam o dokument prawny na który mogłybyśmy się powołać) . Czy możemy uzyskać od dyrektora pismo zwalniające nas z odpowiedzialności materialnej za zbiory biblioteki , które będą przechowywane w nieodpowiednich warunkach.

Zuzza
Posty: 685
Rejestracja: czwartek 05 cze 2008, 14:15

Re: regulacje prawne przechowywania księgozbiorów

poniedziałek 10 sty 2022, 15:44

Może zadzwoń do kogoś z biblioteki narodowej, może mają jakiś kruczek na takie działania?

Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: regulacje prawne przechowywania księgozbiorów

poniedziałek 10 sty 2022, 16:09

Kamyk pisze:
poniedziałek 10 sty 2022, 13:55
Czy możemy uzyskać od dyrektora pismo zwalniające nas z odpowiedzialności materialnej za zbiory biblioteki , które będą przechowywane w nieodpowiednich warunkach.
Nauczyciel bibliotekarz z zasady odpowiada (tak jak każdy inny pracownik) za szkody, które powstały z jego winy. Nie powinien podpisywać żadnych zobowiązań do materialnej odpowiedzialności za zabiory.

Kruk-san
Posty: 29
Rejestracja: wtorek 28 lis 2017, 23:14

Re: regulacje prawne przechowywania księgozbiorów

poniedziałek 10 sty 2022, 20:35

Współczuję tej "wspaniałej" przeprowadzki. Sama to przechodziłam dwa lata temu. "Dostałam" pomieszczenie w pół piwnicy koło kotłowni. Nie miałam nic do gadania, bo muszę zrobić miejsce dla zerówki. Remont został zrobiony, ale już na ścianach wychodzi wilgoć i czuć dziwny zapach, ale kierownik gospodarczyk z dyrekcją rozkładają ręce bo nie mają pieniędzy na osuszanie i oczywiście miejsca "na górze" też nie ma dla mnie. Nadmienię, że "pomysł" przeprowadzki był zaakceptowany przez organ prowadzący, więc nie mam chyba komu zgłosić nie prawidłowości. Zresztą nie mam siły na przepychanki :cry: .
U mnie w mieście ogólnie biblioteki szkolne są przenoszone w dziwne miejsca np. moja koleżanka została przeniesiona na osobnego budynku gdzie jest sala gimnastyczna z jednym okienkiem, bez Internetu. Argument był taki sam jak u mnie czyli trzeba zrobić miejsce dla zerówki.

arielka
Posty: 120
Rejestracja: wtorek 15 sty 2008, 13:08

Re: regulacje prawne przechowywania księgozbiorów

wtorek 11 sty 2022, 10:54

U mnie z kolei przeniesiono magazyn podręczników do dawnej szatni wf-u. Dwa okna pod sufitem, ciemno, zimno, wilgotno i ciasno. Kartki w podręcznikach powyginały się i nie mam tam możliwości opracowywania nowych podręczników. Pomieszczenia nikt nie pomalował, bo wszystko było robione w pośpiechu. Ja również musiałam zrobić miejsce dla klasy nauczania początkowego:(

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: regulacje prawne przechowywania księgozbiorów

wtorek 11 sty 2022, 12:40

Kilka lat temu sama (!) musiałam znaleźć miejsce na magazyn podręczników, bo pomieszczenie biblioteczne mam dość małe. Chodziłam po szkole i zaglądałam w każdy kąt. Ustaliłam z woźnym, żeby zrewitalizował dla mnie dwie szafy wyniesione kiedyś do piwnicy. Udało się, ale było to dość żenujące :cry:

Kamyk
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 07 maja 2020, 14:12

Re: regulacje prawne przechowywania księgozbiorów

wtorek 11 sty 2022, 14:02

Teraz to już całkiem straciłyśmy nadzieję,Po tych kilku wpisach powinnyśmy się cieszyć, że nie lądujemy w piwnicy.Smutne to wszystko jak traktuje się biblioteki i pracę bibliotekarzy.

Kamyk
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 07 maja 2020, 14:12

Re: regulacje prawne przechowywania księgozbiorów

wtorek 11 sty 2022, 14:28

W związku z przechowywaniem księgozbiorów mam pytanie, czy za książki jeśli zwilgotnieją i trzeba będzie je wyrzucić, to kto odpowie my czy dyrektor.

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: regulacje prawne przechowywania księgozbiorów

środa 12 sty 2022, 11:32

Zgodnie z prawem za wszystko, co dzieje się na terenie szkoły, odpowiada dyrektor.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: monijka i 77 gości