Magda111
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 24 maja 2021, 09:37

Lektury w bibliotece

wtorek 01 lut 2022, 11:27

Dzień dobry,

mam pytanie dotyczące polityki zakupu lektur do Waszych bibliotek. Moja poprzednia i obecna Dyrekcja oczekuje, że w bibliotece będzie po 30-40 egz. tej samej lektury. Całe pieniądze jakie otrzymujemy muszą praktycznie na to iść. Jestem tu drugi rok (ten na cały etat). Jestem załamana, bo pozostały księgozbiór praktycznie nie istnieje i (poza książkami z lat 70,80 i 90) może zebrałabym jeden regał literatury współczesnej. Pracuję w zespole - od pierwszej sp do ostatniej liceum. Pod koniec roku dostałyśmy 6000 zł i prawie całość musiałam na to wydać. Koleżanka, która tu jest też w to wierzy i nie mam nikogo kto mógłby mnie poprzeć, że obecnie jesteśmy magazynem lektur, a uczniowie przychodzą cała klasą jednego dnia wymieniają lekturę i tyle ich widzieli....

Proszę napiszcie jak to wygląda u Was.

Dziękuje,
Maja

Zielona
Posty: 115
Rejestracja: wtorek 21 lis 2006, 13:28

Re: Lektury w bibliotece

wtorek 01 lut 2022, 14:36

To smutne, jeżeli biblioteka jest tylko magazynem lektur i podręczników. Nie wiem, jak wpłynąć na zmianę myślenia dyrekcji, ale może by zorganizować zbiórkę książek wśród uczniów, żeby wzbogacić księgozbiór (książki, z których już wyrośli). Czy ta kwota 6000 zł został wygospodarowana z budżetu szkoły? Może trzeba spotkać się z Radą Rodziców, poprosić o wsparcie finansowe w konkretnym celu?

Magda111
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 24 maja 2021, 09:37

Re: Lektury w bibliotece

wtorek 01 lut 2022, 15:25

Na pozyskiwanie innych książek mam kilka pomysłów. Moje pytanie bardziej dotyczy kwestii tego po ile egzemplarzy macie lektur na półce. Chyba prawie jak ankieta, żeby mogła pokazać Dyrekcji, że tylko bardzo bogata biblioteka ma 30 egz. lektury, nawet nieobowiązkowej :(

KalinowskaK
Posty: 27
Rejestracja: niedziela 03 maja 2020, 01:35

Re: Lektury w bibliotece

środa 02 lut 2022, 01:36

Moim skromnym zdaniem 25 egzemplarzy w zupełności wystarczy. Tym bardziej, że kanon lektur zmienia się co i rusz - zostajemy z masą niepotrzebnych książek do których pies z kulawą nogą nie sięgnie. Mam takie książki, które sobie od lat stoja i się kurzą. Biblioteka musi żyć, ma rozwijać czytelnictwo, zachęcać do sięgania po ksiązki dla PRZYJEMNOŚCI a nie z OBOWIĄZKU. Nie chce oceniać źle koleżanki - ale patrzę na to z przekorą - taka biblioteka to lajcik. Nikt nie przychodzi na przerwach by poszukać czegoś do czytania. Nie trzeba czytać nowości, mozna nie znać literatury i ogólnie ma się święty spokój. Są tacy bibliotekarze - niestety, najczęściej urlopowani do biblioteki emerytowani dydaktycy lub bibliotekarze z przypadku nie wyboru. Pogadałabym z Radą Rodziców. Poszła do biblioteki miejskiej - tam często oddają dary od czytelników - bo w przeciwieństwie do nas mają pieniądze na nowości.Popisałabym do wydawnictw, zrobiła akcję wsród licealistów - ksiązki z których wyrośliśmy. I nie dała sobie podcinać skrzydeł.

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Lektury w bibliotece

środa 02 lut 2022, 13:00

Magda111 pisze:
wtorek 01 lut 2022, 15:25
Na pozyskiwanie innych książek mam kilka pomysłów. Moje pytanie bardziej dotyczy kwestii tego po ile egzemplarzy macie lektur na półce. Chyba prawie jak ankieta, żeby mogła pokazać Dyrekcji, że tylko bardzo bogata biblioteka ma 30 egz. lektury, nawet nieobowiązkowej :(
Z każdej lektury programowej, która jest omawiana na lekcjach, mam po 30 egzemplarzy, czyli w ilości wystarczającej na jedna klasę. Pozostałych lektur nie mamy wcale, stawiamy na nowości książkowe atrakcyjne dla czytelników. Mój dyrektor zupełnie się do struktury zbiorów nie wtrąca.

Julia65
Posty: 265
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: Lektury w bibliotece

środa 02 lut 2022, 13:02

Ja też mam po 25 egzemplarzy lektur ale nie wszystkich. Wspólnie z polonistami zastanawiamy się jakie lektury kupić i kupowane są te "przerabiane" na lekcjach. Jeśli są pieniądze a lektury masz, to może delikatnie zasugerować dyrekcji zakup innych książek, które też przecież mogą być wykorzystywane na lekcji a nie są w kanonie lektur.

Pola z Opola
Posty: 112
Rejestracja: wtorek 23 sty 2007, 01:56

Re: Lektury w bibliotece

środa 02 lut 2022, 16:29

Magda111 pisze:
wtorek 01 lut 2022, 11:27
Dzień dobry,

mam pytanie dotyczące polityki zakupu lektur do Waszych bibliotek. Moja poprzednia i obecna Dyrekcja oczekuje, że w bibliotece będzie po 30-40 egz. tej samej lektury. Całe pieniądze jakie otrzymujemy muszą praktycznie na to iść. Jestem tu drugi rok (ten na cały etat). Jestem załamana, bo pozostały księgozbiór praktycznie nie istnieje i (poza książkami z lat 70,80 i 90) może zebrałabym jeden regał literatury współczesnej. Pracuję w zespole - od pierwszej sp do ostatniej liceum. Pod koniec roku dostałyśmy 6000 zł i prawie całość musiałam na to wydać. Koleżanka, która tu jest też w to wierzy i nie mam nikogo kto mógłby mnie poprzeć, że obecnie jesteśmy magazynem lektur, a uczniowie przychodzą cała klasą jednego dnia wymieniają lekturę i tyle ich widzieli....
Taka sytuacja jest prostą drogą do zmniejszania godzin w bibliotece, skoro biblioteka jest tylko miejscem do wypożyczania lektur, to staje się średnio potrzebna.
Nie można się na to godzić. Jeden komplet lektur (ok. 25 sztuk) zupełnie wystarczy. Przecież spokojnie można zaplanować z polonistami kolejność "przerabiania" lektur. Poza tym część lektur (te starsze) jest dostępna online (np. wolnelektury.pl) i z pewnością niektórzy uczniowie liceum , mogą w takiej formie je czytać. To nie jest dla nich problem.
Musisz (dla dobra swojego i uczniów) zawalczyć o lepszą ofertę biblioteki. Jak masz promować czytelnictwo bez współczesnych książek?
Ja proponuję ścieżki działania:
- rozmowa z dyrekcją w sprawie pieniędzy (systematycznych) na współczesne książki
- rozmowa z radą rodziców
- składanie wniosków o datację z NPRC

Zuzza
Posty: 685
Rejestracja: czwartek 05 cze 2008, 14:15

Re: Lektury w bibliotece

sobota 05 lut 2022, 14:38

U mnie tak było przez około 15 lat - tak bibliotekę wyobrażała sobie pani dyrektor. nawet bibliotekarze nie kupowali książek, tylko mieli dać listę potrzebnych lektur. Na szczęście teraz jest na tym stanowisku inna osoba i ona wspiera zakup innych treści niż lektury. Dzieci na każdym roczniku mamy ponad 100 - 120, więc lektur kupujemy nie mniej niż 40 egz., niektórych nawet więcej.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 75 gości