AnetaM
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 25 sie 2022, 20:28

Praca w bibliotece nowosc

czwartek 25 sie 2022, 20:33

Witam serdecznie. Zwracam się z prośbą do osób które pracują w bibliotece na programie mol net+. Od wrzesnia rozpoczynam pracę i niestety dopiero będę nabywała wiedzy od października na studiach co i jak. Ale głównie chodzi mi o to czy jest ktoś w stanie poinstruować i odpowiedziec na pytania dotyczące pracy na mol net+. Jak wprowadzić książki które mają numery inwentarzowe jeszcze papierowe jak to przenosić na mola i z kodem kreskowym. Niestety nie mam kogo o to pytać ponieważ poprzednia Pani odeszła na emeryturę i nie pracowała na tym programie ponieważ dopiero do nas wchodzi. Z góry dziękuję za odp.

Zuzza
Posty: 685
Rejestracja: czwartek 05 cze 2008, 14:15

Re: Praca w bibliotece nowosc

sobota 27 sie 2022, 20:33

Jeśli zupełnie nic nie wiesz o programie, to zanim coś zaczniesz, może zapisz się na webinarium. Poza tym zorientuj się, czy szkoła może ci zapłacić za przeszkolenie. Przy zakupie jest czasem jakaś promocja. Pamiętaj że ta wersja programu jest na abonament. Kody trzeba mieć też kupione.
https://www.vulcan.edu.pl/szkolenia/typ/1062/0/0/0 Tu info o najnowszym.

Jeśli nie ma takiej możliwości., zorientuj się, czy w okolicznej szkole ktoś pracuje na tym programie i ci pomoże. W razie dalszych pytań, pisz w tym wątku.

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Praca w bibliotece nowosc

niedziela 28 sie 2022, 20:03

AnetoM, spokojnie, jest trochę opcji do rozważenia, na pewno dasz radę.
1. Załóż konto na stronie Mola, https://www.mol.pl/pl/serwis . Na pewno na przyszłość to konto się przyda, do rozwiązywania problemów. Tam możesz poprosić o pomoc, wyjasśnienia /ale nie wielogodzinne :)/
2. W samym programie jest uproszczona forma POMOC, poszukaj jej, przejrzyj. Otwórz program np. w 2 okienkach i porównując informacje, spróbuj działać. Wprowadzanie danych nie jest skomplikowane. Na początku trzeba się zająć ustawieniami- po rozpoczęciu wprowadzania danych już ich nie zmienisz, możesz tylko je rozbudowywać o nowe np. rodzaje zbiorów.
3. Możesz dzwonić do firmy MOL- ale to nie jest najlepsza opcja /trzeba byc cierpliwym, a przez tel. nie załatwi się wszystkiego w materii uczenia się, tylko dopowiedzenia, wyjaśneinia.
4. Możesz poprosić MOL o wysłanie instrukcji.

Ja się uczyłam programu sama, zajęło mi to dobę, nie całą, bo spać też trzeba było :) Kolejne zakładki poznawałam w miarę potrzeby, czyli wykonywania kolejnych zadań, poza samym wprowadzaniem danych.
Szkoła wysłała mnie na kurs/ konferencję po roku pracy w MOL NET+... :)

Wprowadzanie numerów inwentarzowych- zależy od formy, jaką przyjmiesz: od początku numeracji księgi pierwszej, kolejno, czy od wprowadzenia części nowych zbiorów.
Od początku- program sugeruje nr 1, zgodny z numerem 1 w księdze. Od dowolnych numerów- musisz ręcznie przestawiać numery na zgodne z tymi w księdze.
Pamiętaj o denominacji, wprowadzanie numery przed denominacją muszą być wprowadzane do programu z datą przed denominacją- ręcznie ustawiasz. Na końcu wprowadzania danych do arkusza pojawia się stosowna metryczka. raz przejdziesz- zrozumiesz.

hyonpitts
Posty: 1
Rejestracja: piątek 09 wrz 2022, 06:09

Re: Praca w bibliotece nowosc

piątek 09 wrz 2022, 06:56

Dziękuję za radę, możliwe że skorzystam.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 118 gości