Gabba
Posty: 88
Rejestracja: czwartek 13 kwie 2006, 22:47

podręczniki....

środa 19 kwie 2006, 18:54

Na pewno słyszeliście o pomyśle odgórnym pt. "Tańsze podręczniki". Może ktoś zna jakieś szczegóły... Słyszałam,że szkoły będą zamawiały w wydawnictwach określoną ilość podręczników, a potem rozprowadzały wśród uczniów. Mam kilka pytań. Te zamówienia mają być bezpośrednio u wydawców czy poprzez księgarzy? Pośrednik w postaci księgarza to podwyższenie kosztów. Zamawianie u wydawcy to czasami spora odległość od szkoły (transort???). Czy to ma być samo zamówienie czy też łącznie już z wpłatą (a więc zbieranie pieniędzy od uczniów??? czy też szkoła ma wyłożyć forsę?). Rodzice różnie kupują książki: jedni w czerwcu, inni we wrześniu. Ktoś zamówi komplet, a potem się rozmyśli -co wtedy? A jak myślicie - kto w szkole będzie zajmował się rozprowadzaniem książek, przyjmowaniem pieniędzy????.... Dystrybucja poprzez szkoły ma obniżyć cenę podręczników - zostanie wyeliminowana praca księgarza. Ale przecież tą pracę będzie musiał ktoś wykonać - jak myslicie czy będzie miał ją opłaconą (odpowiedź jest już pewna - nie) i kto ją wykona??? Jeżeli ktoś coś więcej wie - dajcie znak...

Ave

Podręczniki

czwartek 20 kwie 2006, 20:51

Jestem również ciekawa jak to teraz będzie. Kiedyś z powodzeniem rozprowadzałam podręczniki i ćw. oczywiście za zgodą dyrekcji. Wszysscy byli zadowoleni rodzice, dzieciaki no szkoła poneważ zyskała b. dużo darmowych podręczników Nie wiem komu to przeszkadzało.

Gość

sobota 13 maja 2006, 19:26

Nikt nie chce pisać o podręcznikach.... A moja szkoła dostała właśnie pismo od Polskiego Stowarzyszenia Księgarzy, gdzie przypomniano (podając mnóstwo paragrafów), że pod groźbą kary nie można organizować jakiejkolwiek sprzedaży podręczników szkolnych - nawet bez zysku. I żaden pracownik absolutnie nie może się tym zajmować. A pamiętacie wyprawki dla klas I. Przyznajcie się, czy jeżeli zostały jakieś nieodebrane podręczniki, zwracaliście je? Dowiedziałam się, że w kilka szkół zapłaciło kary, bo znaleziono u nich te wyprawki.....

sewka
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek 10 kwie 2006, 21:32

niedziela 14 maja 2006, 00:44

Tez jestem w kropce i nie wiem, jak to w tym roku będzie z podręcznikami. Od kilku lat wspólpracowaliśmy z wydawnictwami i księgarzami. Zadowoleni byli rodzice (dostawali 5% upustu) i szkoła (10% prowizji na cele statutowe - książki do biblioteki, malowanie sal, zakup pomocy dydaktycznych, itp - wszystko to z rachunkami i dokładnym rozliczeniem). Jeżeli ministerstwo wymyśliło sobie to w ten sposób, że szkoła (czyli bibliotekarz) "za friko" bedzie im rozprowadzać podręczniki - to ja dziękuję, nie widzę sensu utrudniania sobie pracy.
Jeżeli ktos wie coś konkretnego na temat rozprowadzania podręczników w szkole, to dopisuję się do powyższych próśb i proszę o informację. Ja znalazłam tylko to niewiele mówiące pismo ministerstwa:

Porozumienie z księgarzami

W Ministerstwie Edukacji i Nauki, dnia 26 kwietnia 2006 roku, zakończył się kolejny etap prac mających na celu obniżenie kosztów zakupu podręczników szkolnych. Przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki, Stowarzyszeń Księgarskich i Polskiej Izby Książki uzgodnili następujące stanowisko:

Zespół Konsultacyjny do spraw Podręczników Szkolnych Ministerstwa Edukacji i Nauki, Stowarzyszeń Księgarskich i Polskiej Izby Książki zaakceptował ustalenia Zespołu Konsultacyjnego do spraw Podręczników Szkolnych Ministerstwa Edukacji i Nauki i Wydawców Edukacyjnych z dnia 16 marca 2006 roku.

Ponadto ustalono, że sprzedaż nowych podręczników może być realizowana wyłącznie przez podmioty gospodarcze prowadzące działalność handlową w obrocie książką z zachowaniem przepisów podatkowych. Zakup podręczników musi być potwierdzony stosownym dokumentem sprzedaży.

Jednocześnie wyjaśniam, że podmiotami gospodarczymi, o których mowa w uzgodnieniu, są na przykład księgarnie, hurtownie, wydawnictwa, a stosownym dokumentem sprzedaży może być na przykład paragon lub faktura.

Rzecznik prasowy Ministra Edukacji i Nauki
Mieczysław Grabianowski
sewka

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 80 gości