Nida7
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 18 wrz 2022, 11:03

Księga inwentarzowa

niedziela 18 wrz 2022, 11:17

Dzień dobry. Bardzo proszę o informację . Piszę o co chodzi. Moja poprzedniczka z biblioteki szkolnej prowadziła tylko jedną księgę inwentarzową i wpisywała do niej wszystkie książki, też podręczniki, broszury czasopisma. Zbiory z w księdze liczą 6 tysięcy. Rozpoczęłam pracę w bibliotece. Dostałam do wpisania do księgi podręczniki z płytami. Nie wiem co zrobić, Czy wpisać je do księgi głównej, czy założyć oddzielną księgę dla podręczników . A co z płytami dołączonymi do podręczników? Księgę zbiorów specjalnych zaprowadzić? Przypominam, ze zbiorów jest wszystkich 6 tys. Jak opisać płyty? Czy w przypadku podręczników zastosować ewidencje uproszczoną?

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Księga inwentarzowa

niedziela 18 wrz 2022, 21:59

Zamknęłabym rozdział po poprzedniczce ze spokojem i wprowadziła nowe, prawidłowe zasady. Założyłabym nowe księgi inwentarzowe dla broszur i podręczników, dla zbiorów specjalnych i dla podręczników. Podręczniki- mamy bardzo wiele problemów z ich ewidencją, chociaż przepisy w tym zakresie są jasne: podręczniki powinny się znaleźć w księdze broszur I PODRĘCZNIKÓW. Jednak wiele Organów Prowadzących żąda liczenia wartości podręczników do wartości księgozbioru. Wartość broszur liczona tak być nie powinna, na żądanie księgowości, dyrekcji i OP podajemy wartości zbioru głównego, specjalnego i podręczników.
Płyty są dodatkiem do podręczników, powinny być zbiorami broszur i podręczników, nie wpisywałabym tych płyt - z podręczników, do zbiorów specjalnych. Płyty dołączane do książek już tak- z adnotacją w księdze głównej o dodatku- płycie, wpisanej do zbioru specjalnego pod nr takim a takim/ tak samo przy numerze w zbiorze specjalnym adnotacja że to dodatek do książki nr...
Jeszcze jedna uwaga- zgłosiłabym ten fakt /nowe księgi i powody założenia/ księgowości i dyrekcji.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 142 gości