pidomka
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 25 sty 2021, 17:48

zakup lektur do biblioteki szkolnej

poniedziałek 30 sty 2023, 11:19

Czy istnieje akt prawny regulujący obowiązek zakupu lektur do biblioteki szkolnej? Czy wiadomo jaką sumę pieniędzy szkoła musi zabezpieczyć rocznie na zakup lektur obowiązkowych?

Zuzza
Posty: 685
Rejestracja: czwartek 05 cze 2008, 14:15

Re: zakup lektur do biblioteki szkolnej

poniedziałek 30 sty 2023, 11:33

Nie ma niestety takiego zapisu. Może to dobrze, może nie. Zależy od wielkości szkoły. Ja mam na roczniku 130 - 150 dzieci (po 5 oddziałów). Muszę mieć nie mniej niż 35 dla maluchów i 50 - 70 dla 4 - 8. I toczyć boje o ustalanie, by tej samej lektury nie omawiano w więcej niż 2 klasach na raz. Nie ma wydzielonego funduszu na bibliotekę.Nie ma przepisu, by coś takiego wymuszał. Jest rubryka "pomoce naukowe". Jak dyrekcji zależy, da dużo. Jak nie, da na pracownię chemiczną, piłki czy to co tam trzeba. W czasach komuny był m.in. przepis, by na 100 uczniów nie mniej niż 40 egz. każdego tytułu lektury było. Ale to od 1995 nie obowiązuje. I dobrze. Nie dokupuję ostatnio lektur dla 1 - 3, bo pewnie po wyborach znowu coś zmienią. Taki dziwny u nas kraj, co zmiana opcji politycznej, to reforma oświaty. Oczywiście pozorna.

interjectvulgar
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 31 sty 2023, 06:05

Re: zakup lektur do biblioteki szkolnej

wtorek 31 sty 2023, 06:08

Nie ma obowiązkowego wymogu kupowania książek w bibliotece, ponieważ zazwyczaj studenci wypożyczają je jako bezpłatne materiały. Koszt zakupu książek różni się w zależności od szkoły i trudno jest określić, ile to kosztuje.
geometry dash lite
Ostatnio zmieniony środa 13 mar 2024, 09:37 przez interjectvulgar, łącznie zmieniany 1 raz.

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: zakup lektur do biblioteki szkolnej

wtorek 31 sty 2023, 09:56

Zuzza pisze:
poniedziałek 30 sty 2023, 11:33
Nie ma niestety takiego zapisu. Może to dobrze, może nie. Zależy od wielkości szkoły. Ja mam na roczniku 130 - 150 dzieci (po 5 oddziałów). Muszę mieć nie mniej niż 35 dla maluchów i 50 - 70 dla 4 - 8. I toczyć boje o ustalanie, by tej samej lektury nie omawiano w więcej niż 2 klasach na raz. Nie ma wydzielonego funduszu na bibliotekę.Nie ma przepisu, by coś takiego wymuszał. Jest rubryka "pomoce naukowe". Jak dyrekcji zależy, da dużo. Jak nie, da na pracownię chemiczną, piłki czy to co tam trzeba. W czasach komuny był m.in. przepis, by na 100 uczniów nie mniej niż 40 egz. każdego tytułu lektury było. Ale to od 1995 nie obowiązuje. I dobrze. Nie dokupuję ostatnio lektur dla 1 - 3, bo pewnie po wyborach znowu coś zmienią. Taki dziwny u nas kraj, co zmiana opcji politycznej, to reforma oświaty. Oczywiście pozorna.
Nie dziwmy się więc, że w ramach dotacji z NPRCz kupuje się średnio 40% lektur...

Zuzza
Posty: 685
Rejestracja: czwartek 05 cze 2008, 14:15

Re: zakup lektur do biblioteki szkolnej

środa 01 lut 2023, 13:00

U mnie to z pierwszej edycji było nawet 75 %, bo z klas 1 - 6 przeszliśmy na 1 - 8, a że nie było gimnazjum w mojej szkole, to nie było większości lektur.

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: zakup lektur do biblioteki szkolnej

czwartek 02 lut 2023, 09:23

Ja w pierwszej edycji 5 tys wydałam na lektury. Miałam obiecane że z pieniędzy szkoły dostanę później te 5 tys na książki. Oczywiście nigdy ich nie dostałam.

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: zakup lektur do biblioteki szkolnej

piątek 13 paź 2023, 08:16

Trochę z innej beczki. Po gimnazjum zostały mi lektury, które już nimi nie są. oczywiście, że ich nie wyrzucę, bo kanon się może zmienić. Zajmują mi sporo miejsca na półkach, a na nowe lektury tego miejsca mi brak. Co zrobić z tymi starymi książkami - spakować do pudeł, wynieść do innego pomieszczenia? Czy miał już ktoś taką sytuację, że trzeba było to zrobić? A może co innego wymyślić, tylko co?

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: zakup lektur do biblioteki szkolnej

piątek 13 paź 2023, 11:03

Dorota79 pisze:
piątek 13 paź 2023, 08:16
Trochę z innej beczki. Po gimnazjum zostały mi lektury, które już nimi nie są. oczywiście, że ich nie wyrzucę, bo kanon się może zmienić. Zajmują mi sporo miejsca na półkach, a na nowe lektury tego miejsca mi brak. Co zrobić z tymi starymi książkami - spakować do pudeł, wynieść do innego pomieszczenia? Czy miał już ktoś taką sytuację, że trzeba było to zrobić? A może co innego wymyślić, tylko co?
Byłam w takiej sytuacji. Spakowałam do pudeł po papierze ksero, pudła ponumerowałam. Wyszło 15.
Numery inwentarzowe tych książek wprowadziłam do arkusza kalkulacyjnego, łącznie z numerem pudła, w którym się znajdują.
Po ustawieniu sortowania A/Z widzę je od numeru najmniejszego do najwyższego. Przy okazji skontrum nie będę musiała otwierać pudeł.
Miałam problem ze schowaniem tylu pudeł, ale ostatecznie wyprosiłam szafę w jednym z pomieszczeń

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: zakup lektur do biblioteki szkolnej

poniedziałek 16 paź 2023, 11:33

Rudolfina pisze:
piątek 13 paź 2023, 11:03
Dorota79 pisze:
piątek 13 paź 2023, 08:16
Trochę z innej beczki. Po gimnazjum zostały mi lektury, które już nimi nie są. oczywiście, że ich nie wyrzucę, bo kanon się może zmienić. Zajmują mi sporo miejsca na półkach, a na nowe lektury tego miejsca mi brak. Co zrobić z tymi starymi książkami - spakować do pudeł, wynieść do innego pomieszczenia? Czy miał już ktoś taką sytuację, że trzeba było to zrobić? A może co innego wymyślić, tylko co?
Byłam w takiej sytuacji. Spakowałam do pudeł po papierze ksero, pudła ponumerowałam. Wyszło 15.
Numery inwentarzowe tych książek wprowadziłam do arkusza kalkulacyjnego, łącznie z numerem pudła, w którym się znajdują.
Po ustawieniu sortowania A/Z widzę je od numeru najmniejszego do najwyższego. Przy okazji skontrum nie będę musiała otwierać pudeł.
Miałam problem ze schowaniem tylu pudeł, ale ostatecznie wyprosiłam szafę w jednym z pomieszczeń
A czy możesz mi wysłać na priv, jak to wygląda? Prawie nie korzystam z excella, stąd prośba.

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: zakup lektur do biblioteki szkolnej

wtorek 17 paź 2023, 09:33

Dorota79 pisze:
poniedziałek 16 paź 2023, 11:33
(...)

A czy możesz mi wysłać na priv, jak to wygląda? Prawie nie korzystam z excella, stąd prośba.
Ok, wyślę Ci screen z excella :P

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: zakup lektur do biblioteki szkolnej

wtorek 24 paź 2023, 11:36

Rudolfina pisze:
wtorek 17 paź 2023, 09:33
Dorota79 pisze:
poniedziałek 16 paź 2023, 11:33
(...)

A czy możesz mi wysłać na priv, jak to wygląda? Prawie nie korzystam z excella, stąd prośba.
Ok, wyślę Ci screen z excella :P
Wrócę jeszcze do tematu. Jak myślisz, czy w excellu lepiej to zrobić niż w wordzie i dlaczego lepiej, jeśli oczywiście lepiej. A może bez różnicy gdzie? Pytam, bo z excellem nie jestem za pan brat :oops:

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: zakup lektur do biblioteki szkolnej

środa 25 paź 2023, 11:05

Excel lepiej się nadaje do tworzenia tabel jeśli chcesz wpisać nr inwentarzowy książek z pudła, a obok numer danego pudła. Druga sprawa to sortowanie. Tzn wpisujesz numery inwentarzowe po kolei, a potem pstryk :P i są ułożone rosnąco.
Możesz oczywiście w wordzie zrobić sobie dwukolumnową tabelę, ale nie jestem pewna, czy jest możliwość sortowania.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 79 gości