M.W
Posty: 29
Rejestracja: czwartek 05 mar 2020, 09:41

Praca bez wykształcenia

czwartek 23 mar 2023, 12:44

Czy u Was w bibliotekach też pracują osoby bez wykształcenia bibliotecznego/polonistycznego niebędącego żadnym nauczycielem i w dodatku w trackie "internetowego kursu pedagogicznego, bo po co komu studia choćby podyplomowe"? Rozumiem, że może praca bibliotekarki(bibliotekarza) nie należy do mega skomplikowanych, ale serio nie wydaje mi się, żeby osoba posiadająca jakiekolwiek studia wyższe mogła współprowadzić bibliotekę (o ile opanowanie wypożyczania książek bez znajomości autorów lektur można nazwać opanowaniem wiedzy bibliotecznej).

Zuzza
Posty: 685
Rejestracja: czwartek 05 cze 2008, 14:15

Re: Praca bez wykształcenia

czwartek 23 mar 2023, 13:37

Czasem słyszałam o takich jednostkach, gdzie w budżetówce zatrudnia się ciotki szwagra chrześnicę. Oto Polska właśnie. W pewnej szkole podobno jako kadrową zatrudniono 45-letnią panią tylko po maturze i 2-letnim studium ekonomicznym, bo to "żona prokuratora" i musi zacząć pracować, żeby mieć emeryturę. Takich ustawek nie przeskoczysz, więc szkoda zdrowia na nerwy.

M.W
Posty: 29
Rejestracja: czwartek 05 mar 2020, 09:41

Re: Praca bez wykształcenia

piątek 24 mar 2023, 11:24

A to że w administracji zatrudniają osoby bez wyższego wykształcenia, to mnie nie dziwi - u mnie w szkole 90% administracji ma tylko średnie (o ile takowe udało im się zdobyć). Choć w sumie przy obecnym braku chętnych do pracy w szkole cóż się dziwić, że przyjmują nauczycieli bez wykształcenia kierunkowego, czy choćby podyplomówki, a przecież i w niektórych szkołach pracują studenci, aby łatać etaty.

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Praca bez wykształcenia

piątek 24 mar 2023, 12:19

M.W pisze:
piątek 24 mar 2023, 11:24
A to że w administracji zatrudniają osoby bez wyższego wykształcenia, to mnie nie dziwi - u mnie w szkole 90% administracji ma tylko średnie (o ile takowe udało im się zdobyć). Choć w sumie przy obecnym braku chętnych do pracy w szkole cóż się dziwić, że przyjmują nauczycieli bez wykształcenia kierunkowego, czy choćby podyplomówki, a przecież i w niektórych szkołach pracują studenci, aby łatać etaty.
Jeżeli są to pracownicy starej daty, którzy od wielu, wielu lat pracują w szkole, to wiadomo, że nikt ich nie zwolni. Nowych nikt nie zatrudni bez studiów. Tak mi się przynajmniej wydaje :o

M.W
Posty: 29
Rejestracja: czwartek 05 mar 2020, 09:41

Re: Praca bez wykształcenia

piątek 24 mar 2023, 12:26

Dorota79 pisze:
piątek 24 mar 2023, 12:19
M.W pisze:
piątek 24 mar 2023, 11:24
A to że w administracji zatrudniają osoby bez wyższego wykształcenia, to mnie nie dziwi - u mnie w szkole 90% administracji ma tylko średnie (o ile takowe udało im się zdobyć). Choć w sumie przy obecnym braku chętnych do pracy w szkole cóż się dziwić, że przyjmują nauczycieli bez wykształcenia kierunkowego, czy choćby podyplomówki, a przecież i w niektórych szkołach pracują studenci, aby łatać etaty.
Jeżeli są to pracownicy starej daty, którzy od wielu, wielu lat pracują w szkole, to wiadomo, że nikt ich nie zwolni. Nowych nikt nie zatrudni bez studiów. Tak mi się przynajmniej wydaje :o
No to mylne odczucie - pracownicy są zatrudni w przedziale od niespełna roku do 5 lat wstecz :) Rozumiem, że od osób, którym nie wiele brakuje do emerytury, albo którzy najzwyczajniej w świecie sobie do niej dorabiają nie wymaga się nagle podnoszenia kwalifikacji, ale od nowo zatrudnionych wypadałoby chociaż licencjatu (i nie, nie mówię tu o paniach sprzątających).

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 124 gości