pani Asia
Posty: 3
Rejestracja: piątek 23 wrz 2022, 23:42

Rozliczanie godzin ponadwymiarowych

czwartek 30 mar 2023, 08:58

Czy są tu osoby zatrudnione jako nauczyciel bibliotekarz na cały etat i mające rewalidacje jako ponadwymiarowe?
Bardzo proszę o odpowiedzi, z ilu godzin jest liczona Wasza godzina ponadwymiarowa? Z 30 czy z 18?
Mam studia licencjackie i magisterskie z bibliotekoznawstwa, 4 podyplomówki (oligrofrenopedagogika, spektrum autyzmu, surdopedagogika, tyflopedagogika). W tym roku godziny ponadwymiarowe mam rozliczane z 18, w przyszłym roku szkolnym mam mieć rozliczane z 30. Czy jest jakaś podstawa prawna, która to reguluje? Nie rozumiem, dlaczego w tym roku jest tak, a w przyszłym ma być śmak.

opasłyTom
Posty: 8
Rejestracja: środa 02 kwie 2008, 11:33

Re: Rozliczanie godzin ponadwymiarowych

czwartek 30 mar 2023, 11:08

Zatrudniony jestem na cały etat jako bibliotekarz i mam rewalidacje. Nadgodziny liczone z 18. Godziny ponadwymiarowe powinny być rozliczane zgodnie z wykonywaną praca. 30 biblioteka, 18 lekcja z konkretnego przedmiotu, pedagog specjalny według decyzji organu prowadzącego ale nie więcej niż 22 godziny. Rewalidacja powinna być liczona jako godziny pedagogów specjalnych.

pani Asia
Posty: 3
Rejestracja: piątek 23 wrz 2022, 23:42

Re: Rozliczanie godzin ponadwymiarowych

czwartek 30 mar 2023, 11:25

Dziękuję, czy mogę poznać przepis, który to podaje? Chciałabym go przedstawić Dyrekcji szkoły.

opasłyTom
Posty: 8
Rejestracja: środa 02 kwie 2008, 11:33

Re: Rozliczanie godzin ponadwymiarowych

czwartek 30 mar 2023, 12:12

pani Asia pisze:
czwartek 30 mar 2023, 11:25
Dziękuję, czy mogę poznać przepis, który to podaje? Chciałabym go przedstawić Dyrekcji szkoły.
Karta Nauczyciela Art. 42. 3 określa tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin
Karta Nauczyciela Art. 42. 7 3)b określa tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć pedagogów specjalnych.
Jak rozumiane jest pojęcie pedagogiki specjalne wyjaśnia Ministerstwo Edukacji i Nauki na swojej stronie https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka ... ne-pytania

pani Asia
Posty: 3
Rejestracja: piątek 23 wrz 2022, 23:42

Re: Rozliczanie godzin ponadwymiarowych

czwartek 30 mar 2023, 12:15

Serdecznie dziękuję za pomoc. :)

halinah
Posty: 981
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

Re: Rozliczanie godzin ponadwymiarowych

sobota 01 kwie 2023, 23:58

Godziny doraźnych zastępstw są w każdym przypadku odpłatne i mogą być przydzielone w czasie pracy nauczyciela. Wynika to z art. 35 ust. 3 KN. Wynagrodzenie wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela. Oczywiście, stawki wynagrodzenia zasadniczego za jedną godzinę przeliczeniową są różne u nauczycieli posiadających ten sam stopień awansu zawodowego, ale zajmujących różne stanowiska. Wynika to z różnej tygodniowej liczby godzin obowiązkowego wymiaru zajęć na poszczególnych stanowiskach (patrz: tabela w art. 42 ust. 3 KN). Przykładowo: dla nauczyciela – bibliotekarza wymiar ten wynosi 30 godzin, a dla nauczyciela przedmiotu – 18 godzin. Tak więc nauczyciel – bibliotekarz realizujący z ... czeniową. Odmienny pogląd stoi w sprzeczności z z ... i wysiłku.

halinah
Posty: 981
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

Re: Rozliczanie godzin ponadwymiarowych

niedziela 02 kwie 2023, 00:00

Godziny doraźnych zastępstw są w każdym przypadku odpłatne i mogą być przydzielone w czasie pracy nauczyciela. Wynika to z art. 35 ust. 3 KN. Wynagrodzenie wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela. Oczywiście, stawki wynagrodzenia zasadniczego za jedną godzinę przeliczeniową są różne u nauczycieli posiadających ten sam stopień awansu zawodowego, ale zajmujących różne stanowiska. Wynika to z różnej tygodniowej liczby godzin obowiązkowego wymiaru zajęć na poszczególnych stanowiskach (patrz: tabela w art. 42 ust. 3 KN). Przykładowo: dla nauczyciela – bibliotekarza wymiar ten wynosi 30 godzin, a dla nauczyciela przedmiotu – 18 godzin. Tak więc nauczyciel – bibliotekarz realizujący za ... liczeniową. Odmienny pogląd stoi w sprzeczności z ... i wysiłku.

halinah
Posty: 981
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

Re: Rozliczanie godzin ponadwymiarowych

niedziela 02 kwie 2023, 00:01

Godziny doraźnych zastępstw są w każdym przypadku odpłatne i mogą być przydzielone w czasie pracy nauczyciela. Wynika to z art. 35 ust. 3 KN. Wynagrodzenie wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela. Oczywiście, stawki wynagrodzenia zasadniczego za jedną godzinę przeliczeniową są różne u nauczycieli posiadających ten sam stopień awansu zawodowego, ale zajmujących różne stanowiska. Wynika to z różnej tygodniowej liczby godzin obowiązkowego wymiaru zajęć na poszczególnych stanowiskach (patrz: tabela w art. 42 ust. 3 KN). Przykładowo: dla nauczyciela – bibliotekarza wymiar ten wynosi 30 godzin, a dla nauczyciela przedmiotu – 18 godzin. Tak więc nauczyciel – bibliotekarz realizujący zajęcia w zastępstwie nieobecnego nauczyciela, którego tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć jest niższy, powinien mieć wypłacone wynagrodzenie za te zajęcia stosownie do tego niższego wymiaru, czyli według wyższej stawki za jedną godzinę przeliczeniową. Odmienny pogląd stoi w sprzeczności z zasadą równego traktowania w zatrudnieniu, a konkretnie z art. 18³c Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94, z późn. zm.), który w § 1 stanowi, że pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. W § 3 ustawodawca wyjaśnia, że pracami o jednakowej wartości są prace, których wykonywanie wymaga od pracowników porównywalnych kwalifikacji zawodowych, a także porównywalnej odpowiedzialności i wysiłku.

halinah
Posty: 981
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

Re: Rozliczanie godzin ponadwymiarowych

niedziela 02 kwie 2023, 00:31

Próbowałam edytować tekst, wyszło, jak widać. Przepraszam za trzy wpisy

Basia
Posty: 461
Rejestracja: wtorek 11 kwie 2006, 08:16

Re: Rozliczanie godzin ponadwymiarowych

poniedziałek 03 kwie 2023, 09:38

Jeżeli są to stałe godziny, to moim zdaniem mamy przypadek etatu łączonego.
Tu masz link do kalkulatora: https://www.lex.pl/kalkulatory/kalkulat ... yc,58.html

megpiasek
Posty: 1
Rejestracja: środa 18 mar 2020, 15:25

Re: Rozliczanie godzin ponadwymiarowych

wtorek 04 kwie 2023, 10:01

Jeśli nadgodziny na stałe to przechodzi się na etat łączony, niestety niekorzystnie dla bibliotekarza, który za godziny dydaktyczne dostaje stawkę bibliotekarską. Jeśli doraźne zastępstwa to liczone z etatu nauczycielskiego jeśli przeprowadziłam lekcje z danego przedmiotu.

arielka
Posty: 120
Rejestracja: wtorek 15 sty 2008, 13:08

Re: Rozliczanie godzin ponadwymiarowych

wtorek 04 kwie 2023, 10:14

Ja za zastępstwa doraźne za nieobecnych nauczycieli mam płacone jak za godziny biblioteczne :( czyli 1/30. Nawet jeśli realizuję konkretny przedmiot. Przykre to.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 70 gości