Marzenia
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 19 sty 2023, 09:53

księga inwentarzowa

poniedziałek 29 maja 2023, 12:12

w mojej bibliotece jest założonych 30 ksiąg inwentarzowych. co zrobić? zamknąć je i od nowa? dalej prowadzić? mam różne pomysły, ale...

Rokfor
Posty: 86
Rejestracja: wtorek 05 maja 2015, 14:08

Re: księga inwentarzowa

wtorek 30 maja 2023, 10:34

Każda do innych rodzajów zbiorów? Czy mają ciągłą numerację? Prosimy trochę więcej szczegółów...

Marzenia
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 19 sty 2023, 09:53

Re: księga inwentarzowa

wtorek 06 cze 2023, 15:15

każda księga ma swoje nr, tzn. od 1 i dalej. Zatem jest 30 sztuk z 1, 2 itd.... Po prostu pewnego razu od początku zaczęto wpisywać z podziałem na te 30 ksiąg. "stare" księgi nie zostały zamknięte. hm...

bibliotheca
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 25 sty 2021, 12:33

Re: księga inwentarzowa

środa 07 cze 2023, 08:45

Czyli rozumiem, że masz w bibliotece 30 książek z nr inwentarzowym 1, 30 książek z nr. in. 2 itd. Jeżeli jest to jeden rodzaj zbiorów czyli np. wydawnictwa zwarte to niestety jest to nieprawidłowe i należy to koniecznie zmienić. Trzeba na nowo założyć księgi inwentarzowe i przepisać te stare z kolejną numeracją narastającą od 1. Duuużo pracy. Jeżeli jest to niewielki księgozbiór to będzie łatwiej. Natomiast jeżeli masz kilkanaście tysięcy książek to współczuję. Jedyne wyjście to jakiś biblioteczny program komputerowy, choćby MOL i przy okazji komputeryzacja biblioteki.
Podpowiem tylko, że jeżeli zdecydujesz się na zakładanie nowych ksiąg to najpierw dokonaj selekcji księgozbioru (książęk zaczytanych, niezwróconych czy zdezaktualizowanych). Wtedy będzie mniej sztuk do wpisywania do nowego inwentarza.
No i dobrze by było abyś przed tą całą "operacją" spisała protokół/oświadczenie o stanie zastanym w dokumentacji biblioteki i stanie salda fin.-księg. w momencie przejęcia biblioteki.( Chyba, że było skontrum zdawczo -odbiorcze ). I zwróciła się na piśmie do dyrekcji o zgodę na taki sposób uporządkowania księgozbioru i ksiąg inwentarzowych. Niech szef wie ile pracy przed Tobą. Pozdrawiam

Marzenia
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 19 sty 2023, 09:53

Re: księga inwentarzowa

poniedziałek 19 cze 2023, 14:43

dziękuję za odpowiedź.... zatem od 1 września będą nowe księgi inwentarzowe i zaczynam wpisywanie. jeszcze raz dziękuję

bibliotheca
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 25 sty 2021, 12:33

Re: księga inwentarzowa

wtorek 20 cze 2023, 08:07

P.S. Oczywiście w książkach należy nanieść nowe numery inwentarzowe. Ale to przecież logiczne, więc właściwie niepotrzebnie o tym piszę.
Życzę odpoczynku w wakacje i pozdrawiam.

Magda Stepien
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 10 sie 2023, 19:39

Re: księga inwentarzowa

poniedziałek 11 wrz 2023, 12:24

Dzień dobry,
pracuję w bibliotece szkolnej, pierwszy rok. Nie ma w niej ksiąg inwentarzowych. Moje pytanie, czy księga inwentarzowa dla słowników musi być oddzielnie stworzona?

Dorota79
Posty: 871
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: księga inwentarzowa

poniedziałek 11 wrz 2023, 13:28

Magda Stepien pisze:
poniedziałek 11 wrz 2023, 12:24
Dzień dobry,
pracuję w bibliotece szkolnej, pierwszy rok. Nie ma w niej ksiąg inwentarzowych. Moje pytanie, czy księga inwentarzowa dla słowników musi być oddzielnie stworzona?
U mnie słowniki są wpisane do księgi głównej. Nie widzę potrzeby tworzyć nowej księgi. Robiąc tak, za chwilę stworzysz nową księgę dla beletrystyki, nową dla literatury popularnej, jeszcze inną dla czegoś tam :roll:

Magda Stepien
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 10 sie 2023, 19:39

Re: księga inwentarzowa

wtorek 12 wrz 2023, 08:34

Dziękuję za informację. Podtrzymała mnie na duchu.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 83 gości