Monika6gl
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 20 wrz 2022, 16:21

Wydruki ksiąg inwentarzowych-przepisy

wtorek 27 cze 2023, 08:36

Dzień dobry,
Pracuję pierwszy rok w bibliotece .Chciałabym kontynuować prowadzenie ksiąg inwentarzowych w formie wydruków z programu. Mam pytanie, czy są jakieś przepisy dotyczące tego, jak ma wyglądać taki wydruk?
Pozdrawiam
Monika

Pola z Opola
Posty: 113
Rejestracja: wtorek 23 sty 2007, 01:56

Re: Wydruki ksiąg inwentarzowych-przepisy

wtorek 27 cze 2023, 12:56

Reguluje to rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych. Nakłada ono obowiązek dokumentowania elektronicznych ksiąg inwentarzowych w formie papierowej. Polega to na dodrukowywaniu kolejnych kart ksiąg inwentarzowych minimum raz w roku.
Trzeba w ustawieniachh do druku określić, od jakiego numeru zamierzamy drukować strony danej księgi. Przy pierwszym wydruku będzie to kolejny numer po ostatnim numerze zapisanym w księdze, a przy następnych - kolejny numer po ostatnim numerze z poprzedniego wydruku.
Radzę pamiętać o zaznaczeniu, by program liczył kolejne strony i wartość zbiorów z uwzględnieniem ciągłości wartości całego rodzaju danego zbioru.

Monika6gl
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 20 wrz 2022, 16:21

Re: Wydruki ksiąg inwentarzowych-przepisy

wtorek 27 cze 2023, 20:10

Już zapoznałam się z tym rozporządzeniem zanim zadałam tu pytanie...zastanawiałam się czy jest jeszcze jakieś inne -z uszczegółowieniem w danych. Tak czy siak dziękuję bardzo za pomoc i szybką odpowiedź. Wielu rzeczy uczę się na bieżąco, łącznie z przechodzeniem na program e-biblio.
Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję ;)
Monika

Nika1
Posty: 104
Rejestracja: poniedziałek 08 paź 2012, 18:39

Re: Wydruki ksiąg inwentarzowych-przepisy

środa 28 cze 2023, 20:47

A co w sytuacji gdy nie ma drukarki w bibliotece, nie da się tego zapisać i wydrukować gdzieś indziej, więc pozostaje prowadzenie dalej księgi papierowej.

Pola z Opola
Posty: 113
Rejestracja: wtorek 23 sty 2007, 01:56

Re: Wydruki ksiąg inwentarzowych-przepisy

środa 28 cze 2023, 21:06

Prowadzenie ksiąg papierowych, gdy ma się skomputeryzowaną bibliotekę, to (przepraszam) najgłupsze rozwiązanie, jakie można wymyślić.
A robienie tego dlatego, że w bibliotece nie ma drukarki, to absurdalny argument. W całej szkole też nie ma drukarki? Nikt w okolicy nie ma drukarki?
Jak to nie da się tego zapisać gdzie indziej? Wszystko da się zapisać i wydrukować gdzie indziej.

Nux
Posty: 149
Rejestracja: czwartek 06 maja 2010, 11:34
Kontakt: Strona WWW

Re: Wydruki ksiąg inwentarzowych-przepisy

czwartek 29 cze 2023, 12:05

Nika1 pisze:
środa 28 cze 2023, 20:47
A co w sytuacji gdy nie ma drukarki w bibliotece, nie da się tego zapisać i wydrukować gdzieś indziej, więc pozostaje prowadzenie dalej księgi papierowej.
Jakby co nawet w starych programach, które nie mają eksportu do PDF, można ominąć ten problem poprzez wirtualną drukarkę. Taka wirtualna drukarka to po prostu program, który zapisuje do pliku. Jest np. darmowy program Bullzip PDF Printer, która działa na Windowsach. Po zainstalowaniu widać go jako drukarkę i w zasadzie wszystko co ma jakiś wydruk może z tego korzystać.

Nika1
Posty: 104
Rejestracja: poniedziałek 08 paź 2012, 18:39

Re: Wydruki ksiąg inwentarzowych-przepisy

wtorek 11 lip 2023, 10:00

Dziękuję za podpowiedź. Dzwoniłam nawet do vulcana i tez powiedzieli, że musi być podłączona drukarka, nie ma możliwości zapisu. Poczytam o wirtualnej bibliotece, bo nie znam tego typu rozwiązania.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 376 gości